Újabb vétóhelyzet: Szlovákia stratégiai lépéseket tesz, míg Magyarország hangot ad ellenállásának.


Érdekes fejlemények láttak napvilágot az uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülését követően. Szijjártó Péter bejelentette, hogy Szlovákiával közösen vétót emelnek az Oroszország ellen tervezett új szankciós csomaggal szemben. Kiderült, hogy a szlovák fél nem támasztott ellenérvet a csomaggal kapcsolatban, míg Szijjártó érvelése olyan érdekességeket tartalmazott, amelyek a leginkább Moszkvában találnának kedvező fogadtatásra.

Két héttel ezelőtt Ursula von der Leyen bemutatta az EU 18. szankciós csomagjának részleteit. A Bizottság javaslatot tett az Északi Áramlat 1 és 2 projektjeivel kapcsolatos tranzakciók tilalmára, valamint az olajárplafon csökkentésére, amely mostantól 60 dollárról 45 dollárra módosul. Emellett kiterjesztették az orosz árnyékhajóflottára vonatkozó intézkedéseket, bevezették a bankszektort érintő büntetőintézkedéseket, és több mint 2,5 milliárd euró értékű exporttilalmat rendeltek el olyan termékekre, amelyek az iparban, akár fegyverek gyártására is felhasználhatók.

Szlovákiával a mai napon megakadályoztuk a szankciós csomag elfogadását

- jelentette ki Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy ennek az az oka, hogy az EU meg akarja tiltani a tagállamoknak az olcsó orosz földgáz és kőolaj importját. A külügyminiszter szerint ez tönkretenné Magyarország energiabiztonságát, függőséget okozna az energiapiacon és két-háromszorosára emelné a rezsiköltségeket. A lépés nem érte váratlanul a uniós vezetést.

Az, hogy Magyarország blokkol egy csomagot, már nem számít újdonságnak. Ezt korábban is tapasztaltuk, és most is folyamatosan dolgozunk azon, hogy sikerüljön elfogadtatni a javaslatunkat. Erős ajánlattal állunk elő, de fontos, hogy átgondoljuk, milyen kompromisszumokat kell kötnünk ahhoz, hogy minden érintettet bevonjunk a folyamatba. A munka jelenleg is aktívan zajlik.

Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője kifejezte véleményét, és nem mutatott különösebb aggodalmat. Hasonlóképpen Radoslav Sikorski, a lengyel külügyminiszter is nyugodtan viszonyult a helyzethez.

A miniszterek által mondottakat a kormányfők megváltoztathatják

- kommentált Sikorski, utalva ezzel arra, hogy a téma a csütörtök-pénteki uniós csúcstalálkozón is szóba fog kerülni. Ennél sokkal többet árult el Juraj Blanar szlovák külügyminiszter a szlovák médiának nyilatkozva az ülés után. Blanar nem akarta kommentálni Szijjártó szavait, de egyértelművé tette, hogy eddigi ismeretei alapján a 18. csomaggal nincs probléma.

Jelenleg a tizennyolcadik szankciós csomag tárgyalásai zajlanak. A végleges szöveg még nem áll rendelkezésünkre, de az előzetes pontokat már értékelték az egyes minisztériumok. Juraj Blanar kijelentette, hogy amennyiben nem merülnek fel újabb problémák, akkor a tizennyolcadik csomag támogatásáról tudnak dönteni. Robert Fico miniszterelnök korábban hangsúlyozta, hogy csak olyan szankciókat támogatnak, amelyek nem sértik Szlovákia érdekeit. Az ország célja, hogy az orosz energiától való függetlenedés ne jelentsen számukra nehézségeket, ezért garanciákat várnak, és a témát a legmagasabb szinten kívánják kezelni.

Robert Fico, a Szlovák Köztársaság miniszterelnöke világosan közli majd az álláspontunkat, garanciákat és támogatást fogunk kérni az energiaforrásoktól való leválasztás negatív hatásainak kiküszöböléséhez, mert itt hosszú távú hatásai lesznek a gazdaságra és a végtermékek áraira is, jelen esetben a háztartások gázáraira, amit a mi szempontunkból egyszerűen nem engedhetünk meg, ezért ezt a témát az Európai Tanács ülésén fogjuk megnyitni - foglalta össze Juraj Blanar.

De egy különleges részletet is megosztott a külügyminiszteri tárgyalásról. Elmondása szerint Szijjártó Péter zárt ajtók mögött nem csupán a magyar energiastratégiát és a rezsivédelmi intézkedéseket hangsúlyozta. Blanar szavai szerint Szijjártó...

Fenntartásokat fogalmaztak meg az olajárak korlátozásával kapcsolatban, mivel a 45 euróra történő csökkentés nem nyerte el a tetszésüket.

Szijjártó Péter is felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi, instabil világpolitikai környezet és a különféle fenyegetések közepette nem lenne bölcs dolog energiavásárlási korlátozásokról dönteni. Az ilyen intézkedések ugyanis a nyersanyag árának emelkedéséhez vezethetnek.

Related posts