Itt található az indoklás, amiért Novák Katalin hivatala egy párizsi prémium szállodát választott az olimpiai időszakra.


Az olimpiára való felkészülés keretében már hónapokkal az államfő lemondása előtt lefoglalták a szállásokat, így az új köztársasági elnök és kísérete számára 15 szoba állt rendelkezésre 18 éjszakára. Sulyok Tamás azonban csupán három napot töltött el a francia fővárosban.

"Ha az olimpiai bizottság úgy dönt, hogy akarunk olimpiát, és Budapest mellé áll, akkor nincs kétség, a kormány ezer százalékkal támogatja. De mi nem tudjuk a hiányzó akaratot, elszántságot és szándékot pótolni. Ez egy budapesti ügy és egy budapesti döntés" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Sportnak még tavaly nyáron. A kijelentés illeszkedett a központi kommunikáció irányvonalához, a kormány ugyanis a rendezés ellen indított 2017-es NOlimpia-kampány óta igyekezett elkerülni a budapesti játékok erőltetését. Az olimpia csendes előkészítésére utal azonban az a nyilatkozat, amelyet Novák Katalin volt köztársasági elnök titkársága küldött a HVG-nek.

Az egykori államfő úgy véli, hogy 2023 novemberében, tehát még hivatalban lévőként, azért biztosították számára és delegációjának a párizsi olimpia teljes időtartamára szállást, mert köztársasági elnökként "aktívan" lobbizott a budapesti olimpia érdekében. Ám a kegyelmi botrány következtében ez a terv meghiúsult, és a francia fővárosba végül nem ő, hanem utódja, Sulyok Tamás utazott.

A párizsi olimpiára már hónapokkal azelőtt, hogy az államfő lemondott volna, biztosították a szállást, így az új köztársasági elnök és kíséretének 15 szoba állt rendelkezésére 18 éjszakára az Intercontinental szállodában. Sulyok Tamás azonban csupán három napot töltött el a francia fővárosban. A HVG által végzett közérdekű adatigénylés alapján kiderült, hogy miután a feltételek módosítására már nem volt lehetőség, kénytelenek voltak kifizetni a teljes összeget, ami 228 millió forintot tett ki.

Nem tisztázott, mi motiválta Sulyok Tamást abban, hogy a rövidebb programot válassza, és sokáig rejtély maradt, miért volt Novák Katalin számára elengedhetetlen az olimpia teljes időtartamára szóló szállásfoglalás. Különösen figyelembe véve, hogy egy olyan prémium szállodában, ahol az éjszakai díjak átlagosan 850 ezer forintot tettek ki az olimpia alatt, ez a lépés különösnek tűnik. A Sándor-palota korábban arról tájékoztatta a HVG-t, hogy a foglalás a volt elnök programjához lett igazítva. Amikor azonban arról érdeklődtünk, hogy pontosan milyen eseményeken vett volna részt Novák, azt a választ kaptuk, hogy erről nincs konkrét információ, mivel részletes programterv nem készült el.

Novák Katalin titkársága (ami a törvények alapján a lemondása után is jár neki) ugyanakkor lapunkkal most azt közölte: "a szokott ütemben készítették elő" az utat, a látogatás célja pedig "a hagyományos diplomáciai feladatokon és a magyar olimpikonok támogatásán túl egy jövőbeni budapesti olimpia érdekében való intenzív lobbizás volt". Azt is megjegyezték: az elnököt az előzetes tervek alapján "hátrányos helyzetű fiatal tehetséges sportolók" is elkísérték volna.

Az viszont nem derült ki, hogy a lobbitevékenységet a kormány vagy a főváros felhatalmazása alapján végezte volna. A Karácsony Gergely vezette budapesti önkormányzat ugyanis a HVG-nek tagadta, hogy akár Novák Katalinnak, akár másnak megbízást adott volna a budapesti olimpiával kapcsolatban. Állításuk szerint ilyen jellegű feladat "fel sem merült" és "szó sem volt ilyesmiről". A szobafoglalás idején pedig, azaz 2023 novemberében, a kormány sem dolgozott a hazai rendezésen - legalábbis az akkori hivatalos álláspont szerint.

Persze lehet, hogy az olimpia emlegetése csak a kormánypárti szívek megenyhítését célozza, mindenesetre az elmúlt években több döntés is arról árulkodott, hogy a kormánykörökben dolgoznak az olimpiarendezés gyakorlati feltételeinek megteremtésén. Például több esetben is azokat a fejlesztéseket támogatták Budapesten, amelyek a későbbiekben hasznosak lehetnének a játékok szempontjából. Orbán Viktor szavai alapján részben ilyennek tekinthető az érkező vendégek kiszolgálásában szerephez jutó, több mint ezerkétszáz milliárd forintért megvásárolt és jelentős fejlesztésre váró reptér. De korábban legalább tucatnyi stadion és a sportcsarnok építését, felújítását támogatta a központi költségvetés. Utóbbiak közül több is alacsony kihasználtság mellett működik, ráadásul még a csaknem 250 milliárd forintért két éve felhúzott Nemzeti Atlétikai Központ 36 ezer fős (azóta visszabontott) férőhelyszáma is kevés volna egy olimpiához. Ahhoz ugyanis legalább 50-60 ezer fő befogadására alkalmas stadionra volna szükség.

"Nincs még egy olyan ország a világon, amely a modern olimpiai létesítmények terén olyan gazdag lenne, mint Magyarország. Itt van az atlétikai stadion, a Puskás Aréna, és most éppen a Duna Arénában ülünk. Mindezek mellett csak néhány mobilcsarnokot kellene felépítenünk és lebontanunk, és máris készen állunk" - nyilatkozta Orbán Viktor a nyári interjújában kedvenc lapjának, a nemrég állami támogatásból megvásárolt Nemzeti Sportnak, amikor a hazai rendezés lehetőségeiről kérdezték. Érdemes megemlíteni, hogy csupán az említett három létesítményre körülbelül 500 milliárd forintot költött az ország.

Forrásaink alapján elmondható, hogy az olimpiával való érvelés gyakran előtérbe kerül, amikor a kormánytól támogatást kérnek különféle fejlesztésekhez vagy nemzetközi rendezvényekhez. Az olimpiai álmok nemcsak a sportesemények köré épülnek, hanem olyan kapcsolódó témákra is hatással vannak, mint például a rövid távú lakáskiadás szabályozása. A kormány a közelmúltban a szigorításokat hirdette meg, de a valóság ennél árnyaltabb. Bár az üzemeltetők adóterhei valóban emelkedtek, és januártól új szolgáltatók bejegyzésére sem lesz lehetőség, ez utóbbi korlátozás csupán két évig tart, míg a már működő egységek zavartalanul folytathatják tevékenységüket. A látszólagos szigorítás jelentősége abban rejlik, hogy az Airbnb szolgáltatások kulcsszerepet játszhatnak egy lehetséges budapesti olimpia alkalmával. Jelenleg a főváros szállodai kapacitása körülbelül 20 ezer szobát számlál, ám a sportdelegátusok és szurkolók megfelelő elszállásolásához több tízezer új helyet kellene létrehozni.

Related posts