Ezzel a zenével könnyedén megnyugtathatod a kutyádat!

Egy friss kutatás, amely egy szakmai folyóiratban látott napvilágot, felfedte, hogy mely zenei műfajok segíthetnek a kutyák stresszének csökkentésében és megnyugtatásában.
Ha azt veszed észre, hogy a kutyád feszülten reagál a hangos zajokra, például egy vihar alatt, vagy ha éppen el kell hagynod az otthonotokat, és őt a szeparációs szorongás gyötri, a zene csodálatos eszköz lehet a megnyugtatására. De nem mindegy, hogy milyen dallamokat választasz!
A Skót Állatvédelmi Társaság (SPCA) megbízásából a Glasgow-i Egyetem tudósai egy különleges kutatást indítottak, amelyben öt különböző zenei műfajból álló, hatórás lejátszási listát állítottak össze menhelyi kutyák számára. A kísérlet során a kutyák klasszikus, soft rock, reggae, pop és Motown dallamait hallgatták. A kutatók figyelemmel kísérték a kutyák szívverését, kortizolszintjét, és olyan stresszre utaló viselkedéseket, mint az ugatás vagy a fekvés.
Kiderült, hogy a kutyák soft rock vagy reggae hallgatása közben voltak a legkevésbé stresszesek, míg a Motownt hallgatva magasabb volt a stresszszintjük.
"Összességében a különböző zenei stílusokra adott reakciók széles spektrumot öleltek fel, jelezve, hogy a kutyák is rendelkeznek saját, egyedi zenei ízléssel, akárcsak az emberek" – nyilatkozta Neil Evans, a kutatás egyik társalkotója.
A tanulmány eredményei alapján Evans és csapata úgy véli, hogy a menhelyeknek és a kutyatulajdonosoknak egyaránt előnyös lenne reggae- vagy soft rock zenét játszani kutyáinak erős stresszhelyzetekben. A menhelyre bekerülő állatok számára az új környezet ijesztő lehet, ugatáshoz, remegéshez vezethet, az otthon élő kutyák pedig félhetnek a hangos zajoktól vagy a gazdáik távozásától.
A legújabb kutatás a korábbi megfigyelésekre épít, amelyek azt mutatták, hogy a klasszikus zenét hallgató menhelyi kutyák általában nyugodtabb természetűek, ritkábban ugatnak, és több időt töltenek fekve. Azonban a tanulmány rávilágított arra is, hogy a klasszikus zenehallgatás hetedik napjára az ebek viselkedése ismét nyugtalanabbá vált, ami arra utalhatott, hogy hozzászoktak a zenéhez, vagy esetleg kezdtek unatkozni. Ezen korábbi tapasztalatok ösztönözték a kutatókat arra, hogy különböző zenei műfajokat is kipróbáljanak az új kutatás keretein belül.
Két skót állatmenhely a legújabb kutatások alapján úgy döntött, hogy zenét játszik a kutyáknak, hogy ezzel javítsa a kedvüket és csökkentse a stressz szintjüket.