Hogyan tarthatjuk távol a macskánkat a konyhapultról? 1. **Kreatív elterelés**: Kínáljunk alternatív helyeket, ahol a macska szívesen pihenhet, például kényelmes fekhelyeket vagy macskabútorokat, hogy elvonjuk a figyelmét a pultról. 2. **Védőfelszerelé


Miért ugrik fel, és miért nem működik, ha vízipisztollyal próbáljuk elűzni a macskánkat? Nos, a vízipisztoly használata gyakran nem a legjobb megoldás, mivel a cicák rendkívül érzékenyek a váratlan ingerekre. A víz spriccelése inkább rémületet vagy stresszt okozhat náluk, ami hosszú távon a bizalom csökkenéséhez vezethet, és nem oldja meg a problémát. De vajon lehetséges-e egyáltalán eltéríteni a macskát a zavaró viselkedésétől? Igen, de ez sokkal türelmet igényel. A pozitív megerősítés, mint például jutalomfalatok vagy játék, sokkal hatékonyabb módszer lehet. Ha sikerül lekötni a figyelmét, és alternatív tevékenységeket kínálni, az segíthet enyhíteni a nem kívánt viselkedéseket. A macskák intelligens és kíváncsi lények, így a kreatív megoldások gyakran jobban működnek, mint a büntetés.

Akinek van macskája, biztosan gondolkodás tudja nélkül sorolni kedvence idegesítő szokásait. Ezeket ráadásul azzal is tetézi, hogy mintha azt éreztetné: pontosan tudja, mit csinál, és direkt bosszantani akar. Ennek egyik legeklatánsabb példája, amikor a konyhapulton vagy étkezőasztalon korzózik.

Ez a szokás számos szempontból igencsak zavaró. Először is, frusztráló, hogy még a számunkra egyértelmű határokat sem képes tiszteletben tartani. Ráadásul senki sem örül annak, ha az ételünkbe vagy italunkba belemerészkedik, nem beszélve arról, hogy a kihullott szőrének nyoma gyakran ott virít a tányérunkon vagy az evőeszközünkön.

A macska igazi felfedező, akinek minden mozdulata az ösztönei által irányított. E természetes kíváncsiság része, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a környezetét, és tudnia kell, mikor és honnan szerezheti be legközelebb a táplálékát. Lehet, hogy éppen éhes, de az is előfordulhat, hogy csak a biztonság kedvéért cselekszik, hiszen a természetes környezetében a túléléshez állandó vadászat szükséges – nem várhatja meg, hogy az étkezés időpontja elérkezzen. Ezt a vadászösztönt és a macskák bonyolult viselkedését tárgyalja Dr. Jo Lewis a "Mi jár a macskám fejében" című könyvében (HVG Könyvek, 2022.).

A szerző szerint a macska nagyon hamar megtanulja, hogy a finom falatok a konyhából kerülnek elő, és elképzelhető, hogy ki akarja szolgálni magát. Persze nem kizárt az sem, hogy egyszerűen csak élvezi a kilátást vagy éppen ott kényelmes neki feküdni valami miatt.

Akár a konyhapultról, akár a szobanövények nemkívánatos megrágásáról van szó, sokan a vízben keresik a megoldást, spricceléssel próbálják jobb belátására bírni macskájukat. Lewis szerint azonban ez sajnos nem működik, mert a macska - bár képes ok-okozati kapcsolatot teremteni - ilyenkor nem azt gondolja, hogy ő csinált valamit rosszul, hanem azt, hogy a gazdi szándékosan szívatja. Ezzel tehát csak azt érjük el, hogy olyankor fogja csinálni a tiltott tevékenységet, amikor nem látjuk.

A vízipisztolyozás helyett a szerző azt ajánlja, hogy merüljünk el az állatok gondolkodásának világában. Ehhez fontos, hogy válaszokat keressünk olyan kérdésekre, mint például: Mi motiválhatja az állatokat a viselkedésükben? Milyen érzéseik lehetnek bizonyos helyzetekben? Hogyan reagálnak a környezetükre és a velük érintkező emberekre? E kérdések megválaszolásával jobban megérthetjük az állatok belső világát és igényeit.

A konyhapultra ugrálás mögött állhat az éhség, olyan természetes viselkedések, mint a felfedezésre való vágy, de akár tanult viselkedés is.

Lewis szerint a legjobb, ha egyszerűen olyan környezetet teremtünk, ahol a konyhapult nem vonzó a macskának. Ehhez azt javasolja, hogy tegyünk rá csúszásgátlót, mozgásérzékelő légfrissítőt - ezek azért jók, mert a spricceléssel ellentétben nem csak akkor működnek, amikor mi ott vagyunk, ezért a macska kénytelen a viselkedést és a kellemetlen kimenetelt közvetlenül összekötni, és nem a gazdájához kapcsolni.

Szintén fontos, hogy legyen rend a konyhapulton, ne hagyjunk elől maradékokat, amik arra késztethetik az állatot, hogy felugorjon. Elképzelhető az is, hogy egész egyszerűen unatkozik, erre az a megoldás, ha játszunk vele.

A pultra és étkezőasztalra ugrálás gyakran kíséri a cicák szokásos felfedezőkedvét, és sokszor előfordul, hogy az állat belemeríti az orrát a poharunkba. Sőt, aligha meglepő, ha amint megnyitjuk a csapot, a macska azonnal oda száguld. Lewis elmélete szerint ez a viselkedés szoros kapcsolatban áll a macskák ösztöneivel.

A macskák viselkedése sokkal inkább a túlélésről szól, mintsem a felsőbbrendűség érzéséről. Fontos számukra a megfelelő vízminőség, ezért előnyben részesítik a friss folyóvizet a pocsolyákban található, állott vízzel szemben. Ezen kívül a vízforrást is gondosan választják meg: elkerülik az étkező- és ürítőhelyeket, hogy elkerüljék a szennyeződéseket. A nyugalom szintén lényeges számukra, így a zsúfolt konyhában vagy a forgalmas folyosón elhelyezett tálka nem épp a legvonzóbb számukra. A csapból folyó víz vagy az asztalon álló vizespohár sokkal csábítóbb, mivel ezek a magasabb helyeken található források biztonságot nyújtanak ivás közben.

Lewis azt tanácsolja, hogy ha szeretnénk megszabadítani a házi kedvencünket az asztali ivás szokásától, ne bántsuk őt, hanem engedjük, hogy nyugodtan befejezze az ivást, hiszen valószínűleg szomjas. Hosszú távú megoldásként érdemes kísérletezni az itatótálka anyagával, méretével, formájával és elhelyezésével is. Az esővíz gyűjtése szintén jó ötlet, mivel a legtöbb állat jobban kedveli azt a természetes forrást, mint a vegyi úton tisztított vizet. Amennyiben azonban a helyzet továbbra sem változik, végső megoldásként érdemes a saját ivási szokásainkon is módosítani: a pohár helyett próbálkozhatunk kulacsból való ivással.

Related posts