Hogyan csökkenthetjük a stresszt, és élhetünk boldogabb életet a 20-5-3 szabály alkalmazásával? A stressz kezelése és a boldogság növelése érdekében érdemes megfontolni a 20-5-3 szabályt, amely egyszerű, mégis hatékony módszert kínál mindennapi életünk j


A mai világban egyre inkább stresszfaktorokkal találkozunk, és fontos kérdés, hogy rendelkezünk-e olyan hatékony eszközökkel, amelyek segítenek megbirkózni ezzel a kihívással.

A környezetünk nem csupán a fizikai komfortérzetünkre van hatással, hanem a kognitív képességeink fejlődésére is jelentős befolyással bír. Dr. Rachel Hopman, a Pearson oktatási vállalat kutatója, 2021-ben bemutatta az érdekes 20-5-3 szabályt, amely segíthet a stressz csökkentésében és a figyelem fókuszálásában. Ezt a megállapítást a Men's Health is ismertette.

Milyen titkokat őriznek a számok?

Töltsünk el legalább heti három alkalommal egy kis időt a szabadban! Egy rövid séta a közeli parkban is csodákra képes, de fontos, hogy a telefonunk zsebben maradjon. Egy kutatás során kiderült, hogy azok, akik rendszeresen beiktatták a sétákat, sokkal jobb közérzetről számoltak be, és a kognitív képességeik is fejlődtek. Ezzel szemben azok, akik a telefonjukat nyomkodták séta közben, sajnos nem tapasztaltak semmilyen kedvező változást. Tehát érdemes a természetet élvezni, és a digitális világtól egy kis időre elszakadni!

Javasolt, hogy havonta legalább ennyi időt töltsünk a természet lágy ölén. Egy 2005-ös finn kutatás eredményei alapján már öt óra kirándulás is jelentős pozitív hatással van a városlakók közérzetére, de természetesen a hosszabb időtartam még kedvezőbb eredményekkel jár. Egy másik, 2014-es finn tanulmányban azt elemezték, hogy van-e eltérés a parkban és az erdőben eltöltött idő jótékony hatása között. Az eredmények azt mutatták, hogy minél természetesebb és vadregényesebb a környezet, annál inkább hozzájárul az emberek jólétéhez.

Hopman izgalmas magyarázata szerint ennek a jelenségnek az egyik oka a természetben gyakran előforduló fraktálok jelenléte. Ilyen fraktálok például a fák lombjai, a zúzmara vagy a levelek erezete, amelyek sokkal inkább megragadják az emberi agy figyelmét, mint a sima, egyszerű geometriai formák. Emellett a nyugtató hangok és kellemes illatok is hozzájárulnak a stressz csökkentéséhez.

Ennyi időt kellene évente folyamatosan a szabadban tölteni, például sátorozással. Nem kell elvonulásra menni, ha az ember szeretne egy kicsit kikapcsolni, elég ha bérel egy erdei szállást, vagy kempingezni indul. Ha valaki minden évben eltölt pár napot a természetben, később ég ki, nő a problémamegoldó képessége és a kreativitása. Azok az amerikai veteránok, akik négy napot vadvízi evezéssel töltöttek, azt tapasztalták, hogy a poszttraumás stressztüneteik több mint 20 százalékkal csökkentek.

A természet hatása a gondolkodásunkra mélyreható és sokszínű jelenség, melyről részletesebben itt olvashatsz:

Related posts