Hogyan sikerült egy potyautasnak felkapaszkodnia arra a gépre, amely New Yorkból Párizsba indult?

Beszámoltunk arról, hogy november 27-én potyautast fedeztek fel a Delta Air Lines New Yorkból Párizsba tartó járatán. De vajon hogyan tudta a nő megkerülni a 9/11 óta érvényes, szigorú reptéri biztonsági intézkedéseket, és beszállókártya, valamint útlevél nélkül feljutni a repülőgépre?
Az esemény a legforgalmasabb időszakok egyikében zajlott az amerikai reptereken, amikor a Hálaadás ünnepe miatt hatalmas tömeg indult útnak. A Közlekedésbiztonsági Igazgatóság statisztikái szerint azon a napon körülbelül 2,7 millió utas lépett a repülőgépek fedélzetére. Ezt a lehetőséget ragadta meg az 57 éves orosz nő, Szvetlana Dali, aki éppen a New York-i Kennedy Nemzetközi Repülőtérre érkezett.
Az ügyészség felfejtése szerint miután a nőnek nem sikerült átjutnia beszállókártya nélkül az első ellenőrzési ponton, egy spanyol légitársaság, az Air Europa személyzete közé szivárgott be és velük együtt haladt át. A biztonsági átvizsgálásra azonban már nem a személyzettel együtt folytatta útját, hanem visszaállt a szokásos átvizsgáláshoz szükséges sorba. Itt nem kérik el a beszállókártyát, ezért ezen simán átjutott. A gépre való felszállásnál, vagyis a következő beszállókártya ellenőrzési pontnál pedig egy család tagjai közé olvadt be, és kihasználva a tömeget, valamint a Delta Air Line alkalmazottainak lefoglaltságát, ellenőrzés nélkül feljutott a teltházas gépre. A karácsonyhoz közeledve ezen a ponton nyilván mindenkinek eszébe jut a Reszkessetek, betörők 2. reptéri jelenete, ahol hasonló módon kerül Kevin rossz gépre.
De ha visszatekintünk a valóságra, Szvetlana Dali, miután beszállt a gépre, ahol egyetlen szabad ülőhely sem volt, majdnem hét órán át a mosdóban bújkált. A nagyszabású terve végül kudarcot vallott, mert nem sokkal a földet érés előtt a légiközlekedési személyzet rátalált a nőre, és kérte, hogy foglalja el a helyét a leszálláshoz. Mivel nem tudott leülni, elkérték tőle a beszállókártyáját. Szvetlana próbálta azt állítani, hogy az a barát, akinél maradt, egy közeli ülésen van, de nem tudta megnevezni, hogy hol található az illető. Ebből kifolyólag a személyzet potyautasként jelentette őt, és a párizsi hatóságoknak adták át.
Salvador Dalí a párizsi repülőtéren hosszú napokat töltött a kitoloncolásra ítélt utasok számára fenntartott területen, várva, hogy visszatérhessen az Egyesült Államokba. Eredetileg november 30-án indult volna, hogy szembenézzen a bírósággal, de a beszállás után olyan hatalmas felfordulást okozott a gépen, hogy végül leszállították. Egy szemtanú szerint folyamatosan azt kiabálta, hogy nem kíván visszamenni az Egyesült Államokba. Végül december 3-án sikerült elhelyezni egy járaton, és a biztonságiak kíséretében érkezett meg New Yorkba. A repülőtérre érkezve az FBI ügynökei várták, és már csütörtökön bíróság elé is állították.
A New York Times beszámolója szerint a bíróság a szökés veszélye miatt elrendelte a nő őrizetét. Ellenőrizik azt is, hogy ténylegesen rendelkezik-e állandó lakcímmel az Egyesült Államokban, ugyanis Dali a múlt hónapban két panaszt is benyújtott két szövetségi bíróságra, és mindkét esetben más lakcímet adott meg, egy philadelphiait és egy washingtonit. A beadott panaszok is nagyon zavarosak, az egyikben például azt állította, hogy 2014-ben 20 000 dollárért adta el őt egy orosz kormánytisztviselő.
A nő legfeljebb öt év börtönbüntetéssel nézhet szembe, azonban a csütörtöki tárgyaláson Dali ügyvédje megpróbálta bagatellizálni az eseményeket, és olyan képet festett, mintha csupán egy lecsukott sorompót ugrott volna át. Védekezésük során hangsúlyozták, hogy a nő teljes mértékben megfelelt a biztonsági ellenőrzésnek, és a mágneskapun való áthaladáskor nem találtak nála semmilyen tiltott tárgyat, így nem volt szándékában semmiféle illegális dolgot felcsempészni a repülőgépre.
Az ügyvédje részletezte, hogy védence menedékjogot igényelt Franciaországtól, mivel az Egyesült Államokban történt fogvatartása alatt úgy érezte, hogy valaki megpróbálta megmérgezni őt. Ezt az állítást azzal támasztotta alá, hogy egy éjszaka folyamatos hányással és eszméletvesztéssel küzdött. Jelenleg azonban még homályos, hogy miért kívánt beszállókártya nélkül Párizsba utazni.
Végül péntek este szabadon engedték őt az őrizetből, de ehhez számos szigorú feltételt kell betartania: nyomkövetőt kell viselnie, nem léphet be repülőterek közelébe, köteles leadni az útlevelét, és nem hagyhatja el azt a területet, ahol jelenleg tartózkodik.
Az események bekövetkezése komoly aggodalmakat ébreszt a repülőterek és a légi közlekedés biztonságával kapcsolatban. A Közlekedésbiztonsági Hivatal (TSA) ugyanakkor próbálja enyhíteni a feszültséget azzal, hogy hangsúlyozza: a potyautas is átesett a biztonsági ellenőrzésen, és nem rendelkezett tiltott eszközökkel.
Mary Schiavo, az amerikai közlekedési minisztérium korábbi főfelügyelője, aki a 9/11-es áldozatok családjait is képviselte, a CNN-nek elmondta, hogy szerinte a hivatal válasza nem lehet mentség arra, ami történt, hiszen azt szokták hangoztatni, hogy a repülésben minden személyt külön biztonsági fenyegetésként kell kezelni, közöttük nem lehet különbséget tenni.
Schiavo véleménye szerint november 27-én számos probléma merült fel a Kennedy Nemzetközi Repülőtéren. Az egyik legszembetűnőbb hiba az volt, hogy az arcfelismerő kamerarendszerek nem észlelték, amikor a nő átsiklott a biztonsági ellenőrzésen. Ő úgy véli, hogy a helyzet súlyosabb következményeit csak annak köszönhetjük, hogy a nőnek nem volt szándékában ártani sem a repülőgépnek, sem az utasoknak.
Az egykori főfelügyelő megjegyzései szerint nem csupán az a szokatlan, hogy a Delta Air Lines nem ellenőrizte a beszálláskor az utasok jegyeit és személyazonosságát, hanem az is, hogy a felszállás során senkinek sem tűnt fel a mosdóban megbújó nő. Ilyen helyzetekben ugyanis szigorúan tilos a vécé használata. Néhány légitársaság ilyenkor be is zárja a mosdó ajtaját, de a Delta Air Lines nem alkalmazza ezt a gyakorlatot. Egy utas véleménye szerint a személyzet valószínűleg azért nem észlelte a mosdóban lévő személyt, mert azt hitték, hogy az utastérben minden hely foglalt.
A Delta Air Lines egyelőre csak annyit közölt, hogy együttműködik a hatóságokkal és vizsgálják, hogy a beszállás során pontosan mi történhetett.
A Delta Air Linesnál egyébként nem ez az első eset, hogy potyautast találtak a gépen. Márciusban egy texasi férfi lógott fel úgy az egyik Salt Lake Citybe tartó járatra, hogy lefényképezte más utasok beszállókártyáját, amikor azok nem figyeltek. Ő is a mosdós trükkel próbálkozott, de ott a személyzet hamar kiszúrta, hogy a teltházas gépen nincs helyre szóló jegye a férfinak.
Schiavo szerint ezek az esetek jól mutatják a légitársaságok biztonsági réseit. "Ami igazán fontos, hogy a világ most már tudja, hogy a biztonságunk ismét - akárcsak 9/11 előtt - rendkívül lyukacsos" - mondta, majd hozzátette, hogy "ha a nő terrorista lett volna, akkor sikerrel járhatott volna, és senki sem tudta volna, hogy ki ő".
A Közlekedésbiztonsági Hivatal legfrissebb tájékoztatása szerint a személyazonossági ellenőrzéseken való átsiklás rendkívül ritka esemény. Ennek ellenére a helyzet javítására javasolt megoldásként felmerült, hogy a reptereken elektronikus kapukat vezessenek be. Ezeknél az utasoknak a jegyüket le kellene csipogtatniuk, ami hatékonyabbá tehetné az ellenőrzési folyamatot. A hivatal azonban hangsúlyozza, hogy ennek megvalósulásához jelentős szövetségi támogatásra lenne szükség.