Bár sokat harcolunk a visszaváltó automaták használatával, létezik egy sokkal fenntarthatóbb megoldás az italos palackok kezelésére.


Bár az uniós irányelvek ezt támogatnák, a hulladékkoncesszió nem kedvez a többutas palackok használatának az ivóvíz ellátásában. Nem meglepő, hogy számos hazai kereskedelmi lánc döntött úgy, hogy megszünteti az ilyen termékek forgalmazását, pedig sokkal környezetbarátabb megoldás lenne.

Fokozatosan eltűnik az italospalackok egyik leghatékonyabb újrahasznosítási rendszere, annak ellenére, hogy a palackok visszaváltásának népszerűsége folyamatosan növekszik. A G7.hu összeállításából világossá válik, hogy a többutas és újrahasználható italos palackok rendszere különösen veszélyben van.

Már alig elérhetők a hazai boltokban a kérdéses italos palackok, és ezen nem segített az elméletileg a fenntarthatóságot javító hulladékkoncesszió sem. A lap által a Mohutól kikért adatok azt mutatják, hogy tavaly októberben 184 millió, 7 ezer tonnányi italcsomagolást vittek vissza az üzletekbe, de ennek zöme PET-palack, amelyek anyaga csak korlátozott mértékben hasznosítható újra.

A PET-palackokkal szemben sokkal fenntarthatóbb alternatívát jelentő többutas rendszerek, bár az uniós hulladék keretirányelv hangsúlyozza a megelőzés és az újrahasználat fontosságát az újrahasznosítással szemben, a magyar hulladékkoncessziós rendszer működése miatt mégis hátrányos helyzetbe kerülnek.

A lap szerint ezt az is mutatja, hogy több áruházlánc is, noha korábban voltak náluk újratölthető palackos italok, ezeket kilistázták, és csak egyutas palackok visszaváltására alkalmas automatákat állítottak üzembe a rendszer tavalyi bevezetésekor. Így tett a Penny és a Lidl (az Aldi korábban be sem engedte ezeket a kínálatába), mivel ezt a Mohu rendszere önkéntes lehetőségként határozta meg, így a láncok többsége inkább megszabadult a többlet raktározási, logisztikai feladatot jelentő tevékenységtől.

Ez a helyzet rávilágít arra, hogy a Mohu adatai szerint a többutas palackok részesedése mindössze 0,3 százalék, ami aggasztóan alacsony. Az Auchan és a Spar azonban pozitív példát mutatnak, hiszen elkötelezettek a többutas csomagolások iránt, és saját automatáikkal igyekeznek ösztönözni a visszaváltást. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az Energiaügyi Minisztérium eddig nem rögzítette a többutas csomagolások korábbi arányait, ami azt sejteti, hogy a hatóság nem tulajdonít elegendő jelentőséget ennek a kérdésnek. Pedig a fenntarthatóság és a környezetvédelem szempontjából elengedhetetlen lenne, hogy a többutas csomagolások népszerűsítése és használata prioritást élvezzen.

A jelenlegi helyzetben a szén-dioxid-kibocsátás mértéke egyharmaddal magasabb az egész ellátási lánc során, mint ha többutas üveget alkalmaznánk.

Related posts