Hétezer kilométer távolságból érkezik a lencse, hogy gazdagítsa az újévi főzelék ízvilágát. Ez a különleges összetevő nemcsak tápláló, hanem a hagyományok szerint szerencsét is hoz az új évre. A lencse szimbolikája és távoli származása egyaránt hozzájárul


Az utóbbi években a globális lencsetermesztés jelentős mértékben csökkent, és Magyarországon is csupán egy kis területen foglalkoznak lencse termesztésével. Ennek következtében a hazai piac egyre inkább az importtól függ, amit az Agrárszektor is kiemelt.

A lap cikke szerint a világ legnagyobb lencse termesztő országai 2021-ben: Kanada, ahol 1,71 millió hektárni területen termesztenek lencsét és az őszi lencse nemesítésnek igen nagy hagyományai vannak. Ezt követi India 1,73 millió hektárnyi területtel, és Ausztrália 500 ezer hektárral. Európában (Oroszországon kívül) csak Ukrajnában 5300 hektár, és Észak Macedóniában 67 hektár volt a FAO által regisztrált lencsetermesztést.

Magyarországon, ugyancsak FAO adatok szerint, aránylag nagyobb területen termesztették, a csúcsot 1987-ben érte el, ekkor több, mint 10000 hektár volt a termésterület, majd 2002-ben lecsökkent 1000 hektár alá, 2008-ban pedig ez is megfeleződött, 2017 óta pedig nem folyt vetőmagelőállítás, mondta el a lapnak Mendlerné Drienyovszki Nóra, a DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa.

Nem meglepő, hogy az export-import statisztikák tükrében Magyarország jelentős mértékben támaszkodik a behozatalra. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2021-es adatai alapján az importált termékek közel fele több mint kétezer kilométer távolságból, Kanadából származik, míg a többi jelentős része Oroszországból és Lengyelországból érkezik a magyar piacra.

Magyarországon a legelterjedtebb a nagyobb magvú lencse, azonban egyre több ember érdeklődik az apró magvú, vörös lencse iránt is.

A cikk alapján a magyarországi szupermarketekben 1 kilogramm lencse ára jelenleg körülbelül 998 és 1500 forint között mozog.

Related posts