Hamarosan megnyílnak az állami támogatások forrásai, lehetőség nyílik jelentős összegek felhasználására.

2025. január 1-jén új és izgalmas lehetőség nyílik a vidéki otthonok felújítására, hiszen elindul a vidéki otthonfelújítási támogatás. Ennek keretében a háztartások 3 millió forint összegű, vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek, amennyiben a saját forrásuk is eléri ugyanezt az összeget. Az önrész előteremtése kedvezményes hitelből is megvalósítható, így a lehetőségek széles spektrumot ölelnek fel. A támogatás nem csupán a lakóépületek korszerűsítésére vonatkozik, hanem a melléképületek és a kerti térburkolatok felújítására is felhasználható, lehetővé téve, hogy a vidéki otthonok igazán otthonossá váljanak. Érdemes kihasználni ezt a lehetőséget, hogy álmaink vidéki otthona valóra válhasson!
Pénzbőségre számíthatnak januártól mindazok, akik lakásfelújításban, korszerűsítésben gondolkodnak. A megnyíló állami pénzcsapok közül a vidéki otthonfelújítási támogatás több nagy volumenű munkára is elegendő lehet. A támogatás keretében 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást lehet számlák ellenében lehívni, ha az igénylő ezt további 3 millió forint önerővel kiegészítve összesen legalább 6 millió forint értékű munkát végeztet el - hívta fel a figyelmet Juhász Attila, az Újház Zrt., valamint az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége) Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke.
Az Újház több mint 5 ezer, pályázati tanácsadásra jelentkező ügyfele megkérdezésével végzett felmérést arról, hogy az emberek milyen munkákat terveznek elvégezni a ház körül, és azokra elegendő-e biztosított 3+3 millió forintos forrás. A pályázni kívánó válaszadók 58 százaléka gondolkodik nyílászáró cserében, 57 százalék kívánja az épület külső homlokzatát leszigetelni, 48 százalék gondolkodik a fűtési rendszer korszerűsítésében. Az energiahatékonyság mellett sokan (51 százalék) gondolkodnak tető, és burkolat (42 százalék) felújításban, ideértve a ház körüli burkolatok (gépkocsibeálló, járda, terasz) felújítását is.
Az építőanyag-kereskedő cég saját alapanyagköltségeit használta a költségbecslés elkészítéséhez, emellett néhány építőipari szakértő véleményét is kikérte a 2025 elején várható szakmunkadíjakról.
A példaként választott 100 négyzetméteres vidéki "kádárkocka" típusú ingatlan, melyből körülbelül 800 ezer darab található Magyarország területén, bemutatja a hazai építkezési kultúra egyik jellegzetes elemét. Az alábbi árak csupán tájékoztató jellegűek, hiszen azok az épület jelenlegi állapotától, a felhasznált anyagok minőségétől és mennyiségétől, valamint a megrendelői elvárásoktól függően jelentősen eltérhetnek.
A becslések alapján egy 100 négyzetméteres családi ház tetőfelújítása körülbelül 4-6,5 millió forintba kerülhet. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb esetben a maximálisan elérhető 6 millió forintos támogatási keretbe bőven belefér. A költségek bontásában az anyagköltség 2-3, míg a munkadíj 2-3,5 millió forint között mozoghat.
Az árbecslés szélsőértékei közötti legnagyobb különbséget az okozza, hogy a fa tartószerkezetet teljes egészében ki kell-e cserélni, vagy elegendő újra lécezni a meglévő gerendákat. Emellett sok múlik a tetőfedőanyag anyagán és típusán, a szükséges kiegészítők (tetőfóliák, bádogos termékek, ereszcsatornák) mennyiségén és minőségén, valamint azon is, hogy a látszó ereszaljat el akarjuk-e látni lambéria burkolattal.
Nem meglepő, hogy sokan várták ezt a lehetőséget, hiszen az otthonfelújítási program 2021-2022 között óriási érdeklődést generált, és azóta nem volt olyan pályázati lehetőség, amely a tetőfelújítást támogatta volna. Közben pedig rengeteg családi ház állapotára komoly aggodalommal tekinthetünk, hiszen sok esetben elengedhetetlenné vált a tetők felújítása. Egy elhanyagolt tető nem csupán esztétikai problémát jelent; a nem megfelelő védelem az eső, hó és szél ellen súlyos szerkezeti károkat okozhat. Az idő múlásával a tetőszerkezet folyamatosan elhasználódik: a faanyagok korhadásnak indulhatnak, a cserép vagy palatető pedig repedezni kezdhet. Éppen ezért elengedhetetlen a tető időben történő felújítása, ami nemcsak az épület élettartamát növeli meg, hanem javítja annak külső megjelenését is, ezzel együtt pedig jelentősen növeli az ingatlan értékét is.
Egy 100 négyzetméteres családi ház homlokzati szigetelésének költségei 2,7 és 4,3 millió forint között változnak. Ezen belül az anyagköltség körülbelül 1,2-2 millió forint, míg a munkadíj 1,5-2,3 millió forint között alakulhat.
Az ilyen méretű családi házak esetében a lábazattal együtt körülbelül 150 négyzetméter falfelületet érdemes figyelembe venni. Például, ha 15 centiméteres EPS szigetelőanyagot, élvédőket és lábazati síneket alkalmazunk, valamint kialakítjuk az ablakkávákat, és színes műgyantás vékonyvakolatot használunk, akkor lábazati XPS szigetelőanyaggal és műgyantás lábazati vakolattal kiegészítve, továbbá egyéb kisebb javításokkal (mint például lámpák és kapcsolók kiemelése) számolhatunk – mondta az Újház elnöke. Fontos megjegyezni, hogy a végső árak között jelentős eltérések lehetnek attól függően, hogy szükség van-e állványozásra az épület körül. Ezen kívül a költségeket befolyásolja az is, hogy tervezünk-e előregyártott külső ablakpárkányok beszerelését. Érdekes módon, a választott szín is hatással van az árra: az élénkebb színek általában drágábbak, mivel nagyobb pigmenttartalommal rendelkeznek.
Egy családi házon ezzel a felújítási formával érhető el a legnagyobb energiamegtakarítás. Egy jó homlokzati szigeteléssel ellátott épület nem csak a téli fűtésienergia-költségek miatt fontos, hanem az egyre melegebb nyarak miatt is, hiszen így akár teljes egészében el lehet hagyni a légkondicionáló-berendezést, vagy jelentősen csökkenteni annak használati idejét. Az esztétikai megújulás mellett az is nagy előnye, hogy kiküszöbölhető a belső falfelületeken a hőhidak kialakulása, amely a páralecsapódásnak és ezen keresztül a penészesedésnek is melegágya lehet, így a komfort javulás mellett jótékony egészségügyi hatása is lesz a szigetelésnek
- Emelte ki Juhász Attila.
Juhász Attila kifejtette, hogy egy tipikus kádárkocka családi ház, amely körülbelül 100 négyzetméteres, általában 1 bejárati ajtóval és 8 normál méretű homlokzati nyílászáróval rendelkezik. A példánkhoz a legelterjedtebb megoldást, a háromrétegű üvegezéssel ellátott fehér műanyag nyílászárókat vettük alapul. Ez alapján a teljes költség 1,2-2,5 millió forintra tehető, amelyből az anyagköltség 1-2 millió forint között mozog, míg a munkadíj 200-500 ezer forint közötti összegre rúghat. Az anyagköltségek esetében a legnagyobb eltérések figyelhetők meg, hiszen az új nyílászárók ára jelentősen változhat a profil anyaga, márkája és minősége, a vasalat típusa, valamint az ablakok mérete alapján. Továbbá, ha külső redőnyöket vagy szúnyoghálókat is szeretnénk integrálni, az további költségnövekedést eredményezhet.
Az elavult nyílászárók nem biztosítanak megfelelő hőszigetelést, ami jelentős energiaveszteséget okoz. Az épületből szökő hő miatt télen növekednek a fűtési költségek, míg nyáron a klímaberendezés használata válik költségesebbé. Az új homlokzati nyílászárók, háromrétegű üvegezéssel és többrétegű profilokkal, minimalizálják a hőveszteséget, ami 10-15 százalékkal csökkenti az épület energiaigényét
- mondta az ÉVOSZ tagozatának elnöke.
Az építőanyag-kereskedő egy 50 négyzetméteres beton térburkolati rendszer költségeit elemezte, beleértve a földmunkát, az ágyazóréteget és a szegélykövek beépítését. Ez a rendszer ideális megoldás lehet gépkocsi beállók, kerti szaletlik vagy sütögetők kialakításához. Az összesített költségek 1-1,8 millió forint között mozognak. Ebből az anyagköltség 600 ezer és 1 millió forint között alakul, míg a munkadíj 400 ezer és 800 ezer forint közé tehető.
Az anyagköltségeket leginkább az alapanyag típusa befolyásolja. Nem mindegy, hogy betonból vagy természetes alapanyagból, például gránitból vagy bazaltból készül, utóbbiak jóval drágábbak. Fontos szempont a felületkialakítás, valamint a térkövek vastagsága is, és az egyedi színű vagy mintázott térkövek is jellemzően többe kerülnek, mint az egyszerűbb egyszínű változatok. "Térkövezésnél típushiba, hogy a vásárlók a térkövek árára koncentrálnak, holott ez általában a teljes bekerülési költség nagyjából negyede, lényegesen nagyobb tétel az ágyazóréteg (kavics, homok, zúzott kő, beton hordozóréteg) anyag és munkadíj költsége, valamint a burkolatot megtartó szegélyek kialakítása" - mutat rá Juhász Attila.
Egy gondosan megtervezett térburkolat vagy járda nem csupán a közlekedés kényelmét és biztonságát szolgálja az otthonunk körül, hanem különösen fontos szerepet játszik esős vagy havas időjárás esetén. Ilyenkor a földfelszín könnyen csúszóssá vagy sárossá válhat, ami megnehezíti a mozgást. Ezen kívül a megfelelően kialakított burkolatok segítenek az esővíz hatékony elvezetésében, csökkentve ezzel a talajeróziót és megelőzve a ház körüli vízgyűjtő területek kialakulását. Ráadásul, ha mértékkel alkalmazzuk, a térburkolat esztétikai értéket is ad a telekhez, fokozva annak vonzerejét és összképét.
- fűzte hozzá.
A becslésből kiderül, hogy a támogatási keretből szinte minden sokak által fontosnak tartott munka elvégezhető, sőt akár egyszerre több is megvalósítható.
A jelzett árak azonban tájékoztató jellegűek. A munkadíjak nagyban függnek az érintett település lokációjától, a fővárosi agglomerációban például jellemzően magasabbak, mint a kisebb gazdasági erővel bíró régiókban.
Az építőanyagok beszerzésekor a logisztikai költségek kiemelt jelentőséggel bírnak. A szállítás, daruzás, csomagolás és raklapdíjak mind hozzájárulnak a végső árhoz, ezért nem célszerű kis árkülönbségek miatt távoli forrásokhoz folyamodni. Érdemes inkább a helyi beszállítókat választani, lehetőleg 50 kilométeren belül. A családi házak felújítása előtt fontos, hogy a bontási és hulladékelszállítási költségeket is figyelembe vegyék, hiszen ezek jelentős mértékben befolyásolhatják a projekt összköltségét.
"A nem megfelelő építőipari szakember kiválasztása rengeteg bosszúságot okozhat a felújítási munkák során. Noha az ismeretségek hasznosak, nem jelentenek biztosítékot a minőségre. Célszerű távolabbi ismerősöket és barátokat is megkérdezni a tapasztalataikról, és ne felejtsük el, hogy az építőanyag-kereskedőktől is érdemes referenciákat kérni" – hangsúlyozta a szakember. Szerinte a vidéki otthonfelújítási támogatás kihasználása különösen fontos, mert...