Hajós András: Orbán Viktor érdeke a háború - egyedülálló nézőpont A közelmúlt eseményei és politikai döntések fényében egyre világosabbá válik, hogy a háború körüli helyzet nem csupán globális konfliktus, hanem egyes politikai vezetők, így Orbán Viktor é


A zenész és médiaszemélyiség egy olyan műsor keretein belül fejtette ki véleményét, amely a sajtószabadság védelmére fókuszáló szerkesztőségek platformján készült.

Hajós András szerdán este a Kossuth téren, öt szerkesztőség közös műsorában kiemelte, hogy szeretné felhívni a figyelmet egy súlyos problémára: Trianon örökségére, amely máig érezteti hatását az országban. Szerinte sokan fejben továbbra is vonalakkal választják el a magyarokat egymástól, mintha az identitásunkat és a véleményünket egyszerűen határok mentén lehetne csoportosítani. Azokat, akik eltérő nézőpontokat képviselnek, könnyen elzárják a közbeszédből, mintha a másik véleménye csak ártani akarna Magyarországnak. Hajós András hangsúlyozta, hogy ez a szolidaritás hiánya és a társadalom kettészakítottsága, amely lehetővé teszi a hatalomtechnikai manipulációk érvényesülését, emlékeztetve a múlt totalitárius módszereire.

Kedden éjjel Halász János független képviselő bemutatta azt a törvényjavaslatot, amelyet átláthatóságinak tituláltak. Amennyiben ez a javaslat zöld lámpát kap, jelentős átalakulások elé nézhet a független sajtó és a civil szervezetek világa. A törvény lehetséges veszélyeire öt jelentős szerkesztőség - a HVG, a 444, a Telex, a 24.hu és a Partizán - közös élő adás keretében hívta fel a közönség figyelmét.

Az egyik blokkban vendégként szerepelt Hajós András, aki Gulyás Mártonnal, a Partizán főszerkesztőjével folytatott élénk eszmecserét.

Hajós kifejtette, hogy kezdetben úgy érezte, a törvény csupán "a szokásos hatalomtechnikai manőver" a tihanyi beszéd és az ukrán kémügyek által felvetett gondok elterelésére. Azonban ahogy mélyebben belemerült az olvasásba, a belső gyanakvása gyorsan elpárolgott. Még ha provokációnak is tűnik, ezt nem lehet egyszerűen annyival elintézni, hogy „á, csak viccelnek, csináljátok csak” - fogalmazott.

A háború témája is felmerült a beszélgetés során, amire Hajós a következőképpen reagált: "Úgy vélem, hogy a jelenlegi helyzetben csupán egyetlen embernek lehet érdeke a háború. Zelenszkij helyzetét nézve, nem értem, miért lenne számára vonzó, hogy rombolás és szenvedés sújtsa a népét és az országát. Putyin már belefáradt a konfliktusba; a háború hatalmas költségekkel jár, és számos orosz katona életét követeli. A környező országok pedig mind a béke mellett állnak."

Orbán Viktor számára a háború kizárólagos érdeket jelent. Ez az egyedüli keret, amelyre ráépítheti a veszélyhelyzetet, és amely lehetőséget ad számára, hogy különféle háborús, hidegháborús vagy akár polgárháborús félelmekkel riogasson. A háborúval könnyedén igazolható a gyenge gazdasági teljesítmény és a repülőrajthoz szükséges előrelépések hiánya is.

Kifejtette azt is, hogy ha csupán egyetlen vélemény dominál, az mindig gyanúra adhat okot, és ezt a Fidesz szavazói számára is érdemes lenne mérlegelniük. Ezzel a megközelítéssel arra számít, hogy az emberek végre észre fogják venni, hogy ez a törvény senkinek sem hoz hasznot.

A civil szervezetek kérdése is terítékre került, hiszen a törvénytervezet őket is jelentős mértékben érinti. Hajós példaként említette az Utcáról Lakásba Egyesületet, valamint a Bike Maffiát.

Nehéz számomra megérteni, hogy hogyan árt Magyarországnak, ha emberek egy romos, elhagyatott épületet kifestenek, hogy ott a természetből érkező, kartonpapírokon élő magyar állampolgárok számára otthont teremtsenek. Különösen nehezen tudom elképzelni, hogy a Bike Maffia, akik folyamatosan kerékpároznak a városban, és szendvicseket osztanak a hajléktalanoknak, bármilyen módon károsítanák a magyar közéletet, még akkor is, ha kiderülne, hogy esetleg gyanús forrásból származó pénzt kapnak.

A Halász által kedd éjjel benyújtott törvényjavaslat értelmében a Szuverenitásvédelmi Hivatal felelőssége lenne egy olyan lista összeállítása, amely tartalmazza azokat a szervezeteket, amelyeket a hivatal veszélyforrásnak tart az ország szuverenitása szempontjából, és amelyek próbálják befolyásolni a közéleti diskurzusokat. Az „A közélet átláthatóságáról” című javaslat keretében szigorú korlátozásokat és szankciókat vezetnének be azokkal a szervezetekkel szemben, amelyekről feltételezik, hogy külföldi forrásokból nyernek támogatást.

A tegnapi nap folyamán folyamatosan nyomon követtük a törvénnyel kapcsolatos legfrissebb híreket és a legfontosabb reakciókat. Az összegyűjtött információkat itt találja, érdemes áttekinteni!

Összegyűjtöttük a leglényegesebb kérdéseket és azokra adott válaszokat a törvénnyel kapcsolatosan. Részletes tájékoztatónkat ebben a cikkben találja.

Related posts