A nőket gyakran éri fizikai bántalmazás - a Heim Pál kórház sürgősségi osztályának munkatársai közül mindenki szembesült már agresszív viselkedéssel a munkahelyén.


A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet munkatársai sajnos gyakran szembesülnek olyan agresszív megnyilvánulásokkal, mint a kiabálás, sértések, káromkodás és fenyegetések. A kutatás szerint nem ritka, hogy a betegek vagy hozzátartozóik fizikailag is támadják őket, például leköpik, megrúgják, fellökik, sőt, szexuális zaklatásnak is kiteszik őket. Ezek az események rávilágítanak a kórházi környezetben tapasztalható erőszakos helyzetekre, amelyek komoly hatással vannak a dolgozók mentális és érzelmi állapotára.

A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben végzett legfrissebb kutatás szerint a sürgősségi ellátásban dolgozó szakemberek 100%-a tapasztalt már verbális agressziót a betegeik hozzátartozói részéről. Az Orvosi Hetilapban megjelent tanulmány, amely a munkahelyi erőszak helyzetét vizsgálja, rávilágít arra, hogy a dolgozók folyamatosan ki vannak téve ilyen jellegű támadásoknak, ami komoly hatással lehet a munkahelyi légkörre és a betegek ellátásának minőségére.

A Fliegauf Gergely, Várnai Dóra Eszter, Guti Tünde, Baranyi Krisztina, Ráczkevy-Deák Gabriella és Mészner Zsófia által jegyzett tanulmány a gyermekkórház dolgozóit érő verbális és fizikai erőszakot vizsgálta a kiabálástól a leköpésen és rúgáson át egészen a szexuális jellegű inzultusokig. "A jelenség a munkavállaló kiégését, a végzett feladatok színvonalának csökkenését, majd a munkahely elhagyását okozza. Mindezek miatt rontja a betegellátás minőségét, és közvetett módon sérti a gyermekek alapvető emberi jogait" - hangsúlyozták a szerzők.

Bár a téma kiemelkedően fontos, a gyerekgyógyászati intézetekben tapasztalható munkahelyi erőszakkal kapcsolatos kutatások meglehetősen hiányosak: nemcsak hazánkban, hanem globális szinten is ritkán találunk elemzéseket e kérdéskörben. Pedig ez egy komoly problémát jelent, amelyet érdemes megvizsgálni. Egy kínai felmérés, amelyben több mint ezer embert kérdeztek meg, rávilágít arra, hogy a gyermekkórházak munkatársainak közel 70%-a legalább egyszer tapasztalt verbális vagy fizikai agressziót a munkahelyén az előző év folyamán.

A Heim Pál Kórházban tavaly egy különleges, anonim és önkéntes kutatás keretein belül 266 egészségügyi szakembert vontak be a felmérésbe. Az érintett csoportban ápolók, szakápolók, orvosok, szakorvosok és pszichológusok is szerepeltek, akik véleményükkel és tapasztalataikkal gazdagították a kutatást.

Az egészségügyben legalább egy éve tevékenykedők köréből származó tapasztalatok alapján a kórház munkatársainak körülbelül 24 százaléka reagált a kérdőívre. A Heim Pál Kórházban a női dolgozók száma meghaladja a férfiakét, ami a válaszadók arányában is megmutatkozik, hiszen a kérdőívet kitöltők több mint 80 százaléka nő volt.

Related posts