A fiatalok úgy bonyolítják le a munkáshitelt, mint ahogy a gyerekek a cukorkát csipegetik.


Egy vád alól felmentették az otthonából kizárt Vitézy Tamást – ilyen nehézségekkel küzd ma az egykori...

Februárban újabb rekordot döntött a háztartások hitelállománya, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint 11 236,5 milliárd forintra emelkedett. Érdekes módon ez a növekedés a folyószámlahitelek összegének több mint 15 milliárd forintos csökkenése ellenére valósult meg, hiszen a hónap végére a bankszámlák mínuszban 252,3 milliárd forintot mutattak. A 13. havi nyugdíj kifizetése valószínűleg jelentős szerepet játszott ebben a helyzetben, hiszen ez a plusz bevétel már negyedik éve segít csökkenteni a nyugdíjas háztartások adósságait. Azonban érdemes megjegyezni, hogy a pozitív hatás nem tartós; tavaly és tavalyelőtt májusban hasonló mínuszokkal találták szembe magukat a bankszámlák, mint január végén - figyelmeztet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

A többi hitelt viszont vitték, mint a cukrot. Személyi kölcsönből 79,3 milliárd forintnyi volt a szerződéses összeg, másfélszer annyi, mint 2024 februárjában. Csaknem 24 ezren igényeltek ebből a kölcsönfajtából, az átlagos hitelösszeg pedig már meghaladta a 3,3 millió forintot. A kamatok szerencsére valamelyest csökkentek: átlagosan 15,72 százalékos kamat és 15,97 százalékos THM szerepelt a szerződésekben.

A személyi kölcsönök piaca láthatóan nem érzékenyült meg az új munkáshitel megjelenésétől, amely az első két hónap adatai alapján igazi slágerré vált. Januárban még 2426 fiatal nyújtott be kérelmet, ám februárra ez a szám már 7401-re ugrott, így összesen közel 10 ezer fiatal élhetett a kamatmentes hitel lehetőségével. E két hónap alatt szinte 38 milliárd forint került folyósításra, ami azt jelzi, hogy a hitelfelvételre jogosultak többsége a maximális, 4 millió forintos keretet választotta, vagy annak közelében mozgott az igényelt összeg.

Herman Bernadett elemzése szerint a munkáshitel egyre inkább a babaváró hitellel versenyez, mivel a fiatal házaspárok körében csökkent a kereslet a kedvezményes hitelek iránt, még a lazított feltételek ellenére is. Az idei évben a feleség életkorának határa 35 évre emelkedett a kamatmentes, legfeljebb 11 millió forintos hitelhez, míg tavaly ez még 30 év volt, és csak különleges esetekben lehetett magasabb. Ennek ellenére a januári és februári hónapokban kevesebb szerződést kötöttek, mint 2024 elején. Februárban 1571 házaspár igényelte a babaváró hitelt, összesen 17,2 milliárd forint értékben, és a legtöbben a maximális, 11 millió forintos összeget választották a bankjuktól.

Februárban minden összeállt a lakáshitelezési bumm folytatásához, sokan vásároltak ingatlant a Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) megkapott kamatainak felhasználásával, és a nyugdíjpénztári megtakarításokat is többen lakáscélra fordíthatták. A szerződéses összeg ismét meghaladta a 120 milliárd forintot. Több mint 6100 igénylő volt, az átlagos hitelösszeg még tovább emelkedett, 19,7 millió forintra. A lakáshitelek árazása nem változott érdemben januárhoz képest, az átlagos kamat 6,55, a THM 6,99 százalékos volt.

Related posts