Gyümölcsfáink állapotának ellenőrzése: Hogyan fedezhetjük fel, ha elfagytak? | Sokszínű vidék


Bár még néhány napja a tavasz varázslatos napsütése ölelte körül a tájat, hirtelen egy télies hideg lehelet érkezett az országba. Sok helyen a hőmérséklet fagypont alá süllyedt, a sarkvidéki légtömegek pedig súlyos károkat okozhattak a már virágba borult gyümölcsfákban. Az érzékenyebb fajták – mint a kajszi, az őszibarack és a korai cseresznye – akár teljesen el is veszthetik termésüket. De hogyan állapíthatjuk meg, hogy valóban bekövetkezett a kár? A Mindmegette összegyűjtötte az ehhez szükséges tudnivalókat.

Tavasszal a fák rügyei és virágai különösen sérülékenyek. Ahogy megindul a növekedés, csökken a hideggel szembeni ellenállóképességük. Az anyagcseréjük felgyorsul, a sejtek víztartalma megnő - és ezáltal a szövetek már nem viselik jól a mínuszokat. Egy-egy hidegebb hajnal elegendő lehet ahhoz, hogy a fák virágai károsodjanak vagy akár el is pusztuljanak.

Különösen nagy kockázatnak vannak kitéve azok a virágok, amelyek már teljesen kinyíltak, valamint azok, amelyek a fa alsó részén helyezkednek el, ahol a hideg levegő a legjobban hat. Az enyhébb fagy csupán néhány virágot érinthet, azonban ha a hőmérséklet huzamosabb ideig alacsonyan marad, az akár a teljes termés pusztulásához is vezethet.

Első ránézésre ijesztő látványt nyújthatnak a megbarnult virágok, de ez önmagában még nem jelent biztos jelet a fagykárra. A sziromhullás ugyanis a virágzás természetes folyamatának része. Ha szeretnénk tisztán látni a helyzetet, végezzünk el egy egyszerű tesztet: válasszunk le egy virágot, majd óvatosan vágjuk ketté. Ha a középső bibét zöld színnel találjuk, az azt jelenti, hogy a virág életképes. Ha viszont barna vagy fekete árnyalatot figyelünk meg, akkor sajnos a fagy kárt tett benne.

A tavaszi fagy nemcsak a virágokban tehet kárt: a fák kérgén is repedések keletkezhetnek, főleg akkor, ha nappal erős a napsütés, éjjel pedig fagy van. Ezekben a repedésekben kártevők is megtelepedhetnek. Ennek megelőzésére jó módszer a tél előtti meszelés vagy a törzs védelme kartonpapírral.

A hideg időjárás nemcsak a növények életciklusát zavarja meg, hanem a beporzási folyamatokat is jelentősen hátráltatja. Amikor az időjárás zord, a méhek és egyéb rovarok nem merészkednek ki a fészkükből, így a virágok nem kapják meg a szükséges beporzást. Ennek következtében sok virág megtermékenyítés nélkül hullik le, ami tovább csökkenti a várható terméshozamot.

A korai virágzású gyümölcsfák - mint a kajszi, a mandula, az őszibarack és a korai cseresznye - minden évben ki vannak téve a tavaszi fagyok veszélyének. Ezzel szemben az alma, körte, birs és naspolya jellemzően később virágzik, így nagyobb eséllyel ússzák meg a tavaszi lehűléseket.

Ha már megtörtént a baj, a cél a fa regenerációjának elősegítése. Fontos, hogy ne siessük el a visszametszést: várjunk néhány hetet, amíg egyértelművé válik, mely részek pusztultak el, és csak azokat távolítsuk el.

A fák újbóli megerősítéséhez érdemes biostimulátorokat tartalmazó lombtrágyát vagy mikroelemes tápoldatot alkalmazni. Ezen kívül a rendszeres öntözés elengedhetetlen, mivel a fagykárt elszenvedett fák vízigénye jelentősen megnövekszik, különösen akkor, ha a lehűlést száraz és szeles időjárás követi.

Érdemes megfontolni a fagyvédelmi módszerek alkalmazását: például füstöléssel, jégvédő öntözéssel vagy védőhálók használatával is csökkenthetjük a fagykár kockázatát.

Related posts