"Állítólag Orbán Viktor a megszokott keretein kívül lépett fel" - válogatás a nemzetközi sajtó anyagaiból.


Ki áll a budapesti, belgrádi és isztambuli tüntetők mögött, amikor az amerikai kormány folyamatosan Németországot és Franciaországot kritizálja, míg az autokratikus vezetőket rendre figyelmen kívül hagyja? Milyen következményekkel járhat az amerikai gazdaság számára, ha Trump szétveri a jólét fundamentumait? Ezekről a kérdésekről is beszámol a nemzetközi sajtó.

Európa szívéből érkezett üdvözlet a múlt szombaton Budapestre, ahol Andrian Kreye, a szabadúszó újságíró, a magyar melegjogok támogatására létrejött "Európa figyel" civil szervezet három alapító tagját kísérte el. Bár a menet körüli feszültségek miatt sokan attól tartottak, hogy a rendezvény erőszakba torkollhat, végül az összetartozás örömteli ünnepévé alakult, amely minden résztvevő szívét megdobogtatta.

A szerző úgy véli: Karácsony Gergely célba talált üzenetével, amikor péntek este a Városháza udvarán rendezett fogadáson kijelentette: sokat jelent, hogy ekkora a nemzetközi szolidaritás, mert ezzel is megmutathatjuk, hogy közösen állunk ki az európai értékekért. Ez profi megnyilvánulás volt.

Csak annyi rendőr volt másnap délután az utcákon, amennyi egy népünnepélyen elő szokott fordulni. Hiányoztak viszont a fotósok kedvenc figurái, a feltűnően öltözött - vagy alulöltözött - pride-ozók. Nekik kellett a legjobban félniük a letartóztatástól Orbán hírhedt "gyerekvédelmi törvénye" miatt.

A küldöttség vezetője, Thomas Hermann, aki egy televíziós sztár, az esemény után megjegyezte, hogy Orbán mindig a határokig elmegy, ami sokak türelmét próbára teszi. Szombaton tehát lényegében az volt a kérdés, hogy Európa továbbra is egy értékközösséget alkot-e, vagy már csupán egy gazdasági unióvá silányult. A melegek jogain kívül a tüntetésekhez való jog is a tét volt.

A demokrácia diadala bontakozott ki, jelezve a jobboldali populizmus képviselőinek, hogy nem csupán a magyar határok között érvényesül a népakarat. Információk szerint Pintér Sándor játszotta a kulcsszerepet abban, hogy meggyőzze Orbánt: nem célszerű erőszakkal szétverni a demonstrációt. Hiszen ki tudna egyetlen délután alatt 200 ezer embert őrizetbe venni?

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a magyarországi helyzet átment teljes elégedettségbe. A hírek szerint Orbán helyzete különösen zűrzavaros volt.

Related posts