Gobbi Hilda végrendeletében kifejezte utolsó gondolatait és kívánságait, amelyek tükrözik életének gazdag tapasztalatait és értékeit. Az öröksége nem csupán anyagi javakban, hanem szellemi és művészeti hagyatékban is megnyilvánul. Bízott abban, hogy minda


Az Aase-díjat 2024-ben Gombos Judit, Urbanovits Krisztina, Gados Béla és Sirkó László kapta. Gobbi Hilda végrendelete alapján adják át 1987-óta a magyar színművészet egyik legjelentősebb szakmai elismerését. Az Aase-díj Ibsen Peer Gynt című darabjában szereplő Aase anyóról kapta a nevét, akinek szerepében Gobbi Hilda színháztörténelmi alakítást nyújtott.

A díjátadó ünnepségen Bodor Johanna, a Magyar Színházi Társaság elnöke szívhez szóló beszédet mondott, amelyben méltatta Gobbi Hilda kiemelkedő szakmai és társadalmi hozzájárulásait. Szavaival felidézte a művésznő nagylelkűségét és elkötelezettségét, amely nemcsak a színház világában, hanem a közösség életében is maradandó nyomot hagyott.

Gobbi Hilda művészi ereje és emberi nagysága a jelenben is hatással van az egész színházművészeti kultúránkra és a közös emlékezetre.

Az elismerést az emlékezetes színházi percek, pillanatok, szavak, mozdulatok főszereplői, az epizodistá k részére alapította azzal a meghagyással, hogy évente két színészt és színésznőt díjazhat a neves művészekből álló kuratórium.

Bodor Johanna kiemelte, hogy több fontos kezdeményezés mellett ő volt az, aki javasolta, hogy Bajor Gizi egykori villáját alakítsák át Bajor Gizi Emlékmúzeummá. Ez a múzeum nem csupán a művésznő életét és munkásságát őrzi, hanem otthont ad olyan rangos eseményeknek is, mint az Aase-díj átadása. Gobbi Hilda végrendeletében megfogalmazta, hogy az Aase-díjat az epizodisták elismerésére hozzák létre, és a díj nevét is ő adta a híres szerepe után. Végrendeletében így fogalmazott:

A színészi mesterség különlegessége abban rejlik, hogy a főszereplő több felvonáson át képes magára vonni a figyelmet, szívvel-lélekkel alakítva karakterét. Ezzel szemben az epizodista csupán néhány röpke pillanat birtokába jut, így a hatásosságra és tömörségre kell törekednie – hasonlóan ahhoz, ahogy az író egy epigrammában sűríti bele gondolatait a legnagyobb erővel.

Az Aase-díj évente négy tehetséges művésznek adható, két női és két férfi jelöltnek, illetve két budapesti és két vidéki alkotónak. A díjazottakat a beérkezett javaslatok alapján egy független kuratórium választja ki. Jelenleg a kuratórium tagjai között található Bajcsay Mária, Nagy Mari, Bezerédi Zoltán, Kuna Károly és Mertz Tibor.

Ezt követően sor került a Bálint Lajos-vándorgyűrű átadására, melyet a neves színházi szakember, dramaturg, műfordító és színházi titkár, Spiegel Anni alapított. Az elismerés célja, hogy évről évre egy dramaturg, másik évben pedig egy színházi titkár részesüljön benne, ezzel is tisztelegve a színházi világ kiemelkedő alakjai előtt.

A díj megalapítása óta, 1977 óta, most először került független színházaknál dolgozó szakemberhez a gyűrű. Kulcsár Viktória, a Jurányi Produkciós Ház vezetője, Szinai Eszter laudációját adta elő a díjátadó ünnepségen.

A Drámaíró Kerekasztal által 2022-ben életre hívott Prológ-díj ünnepélyes átadására került sor, amely a pályakezdő színházi szerzők munkásságát hivatott elismerni. E díjjal azok a fiatal tehetségek kerülnek a figyelem középpontjába, akik az előző vagy az aktuális évadban kiemelkedtek írói teljesítményükkel. Az idei kitüntetett, Horváth János Antal, Németh Ákostól vette át a Prológ-díjat, míg Németh Gábor író méltatta az elismerésre méltó alkotót.

Related posts