A boszniai szerb igazságszolgáltatás függetlenné válik, miután a szövetség...

A boszniai Szerb Parlament megszavazta csütörtökön késő este az országrész igazságügyi rendszerének a szövetségitől való elszakadását, két nappal azután, hogy a szövetségi bíróság a boszniai nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egyévi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta Milorad Dodikot, a többségében szerbek lakta országrész elnökét, Orbán Viktor szövetségesét, számolt be az MTI.
A Banja Luka-i parlamentben a kormánypárti képviselők szavazatai révén fogadták el a jogszabályt, miközben az ellenzéki politikai erők bojkottálták a voksolást.
A törvény értelmében a szövetségi igazságügyi intézmények, a bíróságok, az ügyészségek és a rendőrség sem illetékes többé a boszniai Szerb Köztársaság területén.
Milorad Dodik, aki már három évtizede áll a boszniai Szerb Köztársaság élén, folyamatosan hangoztatja, hogy a régió függetlensége elengedhetetlen. Véleménye szerint Bosznia-Hercegovina mint állam nem képes hatékonyan működni, és ezt a nézetét évtizedek óta képviseli.
A boszniai Szerb Parlament az utóbbi évek során döntést hozott az entitás saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének kialakításáról, valamint a szövetségi intézményrendszerből való kiválásáról. Ezenkívül elfogadtak egy új választási törvényt, amely országos szinten jelentős belpolitikai feszültségeket gerjesztett.
A boszniai szövetségi ügyészség 2023 augusztusában emelt vádat Dodik ellen a büntető törvénykönyv azon pontja alapján, amely szerint hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető, és hivatali tevékenységeitől akár tíz évre is eltiltható az a hivatalos személy, aki nem tartja be, nem hajtja végre vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. A boszniai Szerb Köztársaság elnökét azzal vádolták, hogy nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidt főképviselő döntéseit, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt.
A büntető törvénykönyv vonatkozó pontját éppen Christian Schmidt módosította, döntésének hátterében pedig a boszniai szerb politikusok kijelentései és lépései álltak.
Milorad Dodik a múlt héten, az utolsó szó jogán, a bírónak üzenve kijelentette: az ellene hozott ítélet alapvetően befolyásolja Bosznia jövőjét. Később a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy az ítélet "halálos csapást mérhet" Bosznia-Hercegovinára. Hangsúlyozta, hogy ha bűnösnek találják, nem ismerné el az ítéletet, és a boszniai Szerb Köztársaság elindítaná a kivonulást a szövetségi intézményekből. Ezen kívül ismét felvetette a függetlenség lehetőségét.
Bosznia-Hercegovina politikai és alkotmányos kereteit a 1995-ös daytoni békemegállapodás határozza meg, amely a boszniai háború végét követően született. E megállapodás értelmében az ország két fő egységre tagolódik: a boszniai Szerb Köztársaságra és a Bosznia-Hercegovinai Föderációra. Ezen kívül, a nemzetközi közösség főképviselőjének intézménye is ekkor alakult meg, amely felhatalmazza a megbízottat arra, hogy törvényeket alkosson és szükség esetén felfüggessze azokat.