Franciaország határozott lépéseket tesz, hogy jelentősen növelje védelmi költségvetését.


Emmanuel Macron, Franciaország elnöke vasárnap bejelentette, hogy a "fokozódó globális feszültségek" és az oroszországi fenyegetések miatt az ország a következő két évben gyorsabb ütemben kívánja növelni védelmi kiadásait, mint ahogy azt korábban tervezték.

1945 óta talán soha nem álltunk még olyan komoly kihívás előtt, amely ennyire veszélyezteti szabadságunkat. Kontinensünk békéje és stabilitása soha nem volt ennyire közvetlenül összefonódva a mostani döntéseinkkel.

"Az államfő a július 14-i nemzeti ünnep, a francia forradalom kitörésének évfordulója előtt, hagyományos beszédében a fegyveres erők vezetőihez fordult, hangsúlyozva a nemzet egységét és a szabadság értékeit."

Emmanuel Macron úgy véli, hogy Európa súlyos kihívásokkal néz szembe, miután az ukrajnai invázió következtében háborús helyzet alakult ki a kontinens területén. Ezenfelül az Egyesült Államok által keltett bizonytalanság a támogatás folytonosságát illetően tovább fokozza a helyzet instabilitását, így Európa a válságok széles spektrumának középpontjába került.

A második világháború után létrejött nemzetközi rendet egyre inkább megkérdőjelezik és meggyengítik, és mivel nincsenek többé szabályok, a legerősebb törvénye érvényesül

a francia elnök hangsúlyozta.

Az államfő bejelentette, hogy növelni kívánja a védelmi kiadásokat, s a védelmi költségvetés két hivatali ciklusa idején, tíz év alatt csaknem megduplázódik: a 2017-es 32,2 milliárd euróról 2027-re csaknem 64 milliárd euróra emelkedik. Azaz Franciaország két évvel felgyorsítja a katonai költségvetését, és 2027-ben az eredetileg 2029-re tervezett összeget fordítja a védelemre. Franciaország védelmi költségvetése 2017 és 2025 között már 32,2 milliárd euróról 50,5 milliárd euróra emelkedett.

A 2024-2030-as időszakra vonatkozó katonai programtörvény frissítése, amely jelenleg 413 milliárd eurós keretet biztosít a fegyveres erők számára, ősszel kerül a parlament elé.

„Ezt mondta az államfő.”

"Ez a friss és történelmi kezdeményezés arányos, hiteles és elengedhetetlen; éppen erre van szükségünk, hiszen valóban szükségünk van rá" - nyilatkozta az államfő.

A kormány jelentős megtakarításokat tervez, miközben arra törekszik, hogy helyreállítsa az államháztartás egyensúlyát. Emmanuel Macron azonban határozottan kijelentette, hogy a fegyverkezést nem az adósság növelésével kívánják finanszírozni.

A katonai függetlenségünk szorosan összefonódik a pénzügyi önállóságunkkal, ezért célunk, hogy ezt többféle tevékenységgel és változatos termelési módokkal támogassuk.

hangsúlyozta. Emlékeztetett arra, hogy a katonai kiadások egyben "GDP-nk gazdagító forrását is jelentik", mivel a felszereléseket főként francia gyártóktól szerzi be a francia hadsereg.

"A zord világ kihívásaival szemben a nemzetünknek még erősebbnek kell mutatkoznia, hiszen ahhoz, hogy szabadon élhessünk ebben a környezetben, elengedhetetlen, hogy tisztelettel tekintsenek ránk. Ehhez viszont elengedhetetlen az erő, amelyet meg kell mutatnunk" - hangoztatta az elnök. "Jelenleg még előnyben vagyunk, de ha így folytatjuk, könnyen lemaradhatunk a jövőben" - tette hozzá.

A francia elnök utalt elsősorban

az Európa határainál tapasztalható orosz fenyegetés továbbra is érvényben van. Ez a fenyegetés alaposan kidolgozott, jól szervezett és tartós jellegű, ami azt jelenti, hogy komolyan kell foglalkoznunk vele és fel kell készülnünk a szembenézésre.

A dezinformáció, a terrorizmus elleni harc és a technológiai fejlődés mind olyan területek, amelyek egyre nagyobb figyelmet kapnak napjaink társadalmi és politikai diskurzusában. A dezinformáció terjedése nem csupán a közvéleményt torzítja, hanem aláássa a demokratikus intézményeket is, hiszen a hamis információk gyorsan elérhetik a célközönséget a közösségi médián keresztül. A terrorizmus elleni küzdelem komplex feladat, amely nem csupán a rendőrségi intézkedéseket igényli, hanem a közösségek bevonását és a megelőző programok kidolgozását is. Fontos, hogy a társadalom érzékeny legyen a radikalizáció jeleire, és támogassa azokat a kezdeményezéseket, amelyek a fiatalok pozitív irányba történő elmozdítását célozzák meg. A technológiai változások pedig folyamatosan formálják életünket, új lehetőségeket teremtve, de ugyanakkor kihívásokat is hozva magukkal. Az innovációk, mint például a mesterséges intelligencia, alapjaiban változtatják meg a munka világát és a mindennapi interakcióinkat. Fontos, hogy tudatosan és felelősségteljesen közelítsünk ezekhez a változásokhoz, biztosítva, hogy azok a társadalom széles rétegei számára előnyöket jelentsenek, miközben minimalizáljuk a potenciális kockázatokat. E három terület szoros összefonódása figyelmet és együttműködést igényel a különböző szektorok között, hogy egy biztonságosabb és tájékozottabb jövőt építhessünk.

A bejelentett többletforrásokat az elnök tájékoztatása szerint a lőszerkészletek, a fegyverek, a drónok, az űrbeli képességek, valamint a "műveletek végrehajtásához szükséges mindennapi felszerelésekre" fordítja Franciaország, de a földi légvédelem és az elektronikus hadviselési rendszerek megerősítésére is felhasználják, amelyek alapvető szerepét az ukrajnai háború is bizonyította.

Emmanuel Macron legutóbbi beszédében újra hangsúlyozta Franciaország nukleáris elrettentő képességének európai jelentőségét, utalva arra, hogy

Related posts