Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamásnak meg kell kezdenie börtönbüntetését.


Több évnyi bírósági huzavona után, csütörtök reggel a Fővárosi Ítélőtábla véglegesen is meghozta ítéletét a Fenyő-ügyben. Az egykori producer, Gyárfás Tamás korábban hét év börtönbüntetést kapott, míg másodrendű vádlottja, Portik Tamás életfogytiglani szabadságvesztésre lett ítélve. Most azonban Gyárfás Tamásnak is el kell kezdenie büntetését, miután a döntés jogerőre emelkedett.

Huszonhét év elteltével végre jogerős ítélet született csütörtök reggel a Fővárosi Ítélőtáblán Fenyő János meggyilkolásának ügyében. A tárgyalóterem zsúfolásig megtelt, a sajtó és a rendőrség képviselői mellett számos érdeklődő is helyet foglalt. Az egyik vádlott, Portik Tamás azonban nem jelent meg, hiába várták a padsoroknál; a börtönből való videóhívásra sem volt hajlandó. Ezzel szemben Gyárfás Tamás személyesen megjelent a bíróság előtt. Érdemes megjegyezni, hogy a bíróság a legutóbbi ülésen már jelezte, hogy a vádlottak távolléte nem akadályozza az ítélet kihirdetését, így a döntés független volt a jelenlétüktől.

Az Index kérdésére, amely arra vonatkozott, hogy vádlottként nem volt kötelező részt vennie, csupán annyit mondott, hogy nincs mit eltitkolnia.

A jogerős döntést dr. Rédei Géza, a tanács elnöke jelentette be, melynek értelmében

Gyárfás Tamás higgadtan reagált az ítéletre; a kihirdetést követően hosszú perceken át a telefonját böngészte.

A tárgyalás eredetileg múlthét kedden vette volna kezdetét a Fővárosi Ítélőtáblán, azonban Portik Tamás ismét hatalmas meglepetést okozott, amikor tárgyalás előtt megvált az ügyvédjétől. Az ítélőtábla, hogy megoldja a helyzetet kirendelte mellé az ügyvédet, de dr. Szikinger István több pontra is hivatkozva jogellenesnek nevezte a döntést.

Az ügyészség a vádbeszédében mindkét vádlott esetében súlyosabb börtönbüntetés kiszabását indítványozta.

A Fővárosi Ítélőtábla eredetileg tavaly ősszel tervezte az eljárás lefolytatását, de Portik váratlanul visszavonta a védője megbízását. Az ítélőtábla azonnali intézkedéseket tett az új védő kirendelésére, de a tájékoztatásuk alapján három jogi képviselő is a leterheltségükre hivatkozva elutasította az ügyet. Ennek következtében a tárgyalások áprilisra tolódtak.

Hasonló helyzet alakult ki még a Fővárosi Törvényszéken, amikor 2023-ban nem tudott ítéletet hirdetni az akkor eljáró bíró, mert sorra rúgta ki az ügyvédeit a védőbeszéd előtt Portik Tamás. Az elsőfokú ítélet hónapokat csúszott emiatt, Portik régi-új kirendelt védője akkor úgy határozott, hogy nem tart perbeszédet az alvilág egykori meghatározó tagja mellett.

Ahogy az közismert, az ügyészség álláspontja szerint Gyárfás Tamás és Fenyő János között az 1990-es évek közepén feszültség alakult ki, amely üzleti vitákból, hatalmi rivalizálásból és személyes ellentétekből fakadt. A vádirat szerint Gyárfás 1997-ben elhatározta, hogy megszünteti Fenyőt, ezért szeptemberben megbízta Tasnádi Pétert, hogy végezzen a riválisával. Tasnádi a feladatot 12 millió forintért vállalta, de miután 6 millió forint előleget átvett, végül nem hajtotta végre az utasítást. Ezt követően Gyárfás Portik Tamásra bízta a feladatot, akit 1994 óta ismert, hogy végezzen Fenyővel. Portik a gyilkosság végrehajtására Jozef Rohácot bízta meg, aki el is hajtotta a tervet.

A vádakkal kapcsolatban mind a két vádlott ártatlannak vallja magát.

Fenyő János 1998-as meggyilkolását követően Gyárfás Tamás neve először egy 2014-es tárgyaláson került előtérbe, ahol Tasnádi Péter váratlanul szórakoztatta a jelenlévőket. A magyar éjszakai élet ismert alakja vallomásában azt állította, hogy Gyárfás bízta meg őt Fenyő likvidálásával, bár végül nem teljesítette a kérését. A pénzt viszont elfogadta Gyárfástól, amit azóta megbánt, hiszen ezzel régi barátját csapta be. Tasnádi azt is hozzátette, hogy nem tudott olyan versenytársakról, akik szintén érdekeltek lettek volna a vállalkozásban, és határozottan állította, hogy Gyárfásnak semmi köze a gyilkossághoz, hiszen ha így lett volna, nem fizette volna ki őt. Az ügyben eljáró bíró végül figyelmen kívül hagyta Tasnádi vallomását, mivel az nem volt kellően alátámasztva bizonyítékokkal. Ekkor Gyárfás Tamást még csak ki sem hallgatták az illetékes hatóságok.

2018. április 17-én robbanásszerűen terjedt el a hír, hogy a nyomozók kihallgatták Gyárfás Tamást a Fenyő-gyilkosság kapcsán. Már akkor sejteni lehetett, hogy a Magyar Úszó Szövetség korábbi elnökét Portik által titokban rögzített hangfelvételek miatt vonták kérdőre a hatóságok, ami végül letartóztatásához vezetett. Gyárfás a rendőrségnek mindent tagadott, azonban hamarosan kiderült, hogy ismeretlenek zsarolni próbálták a hangfelvételek révén, emiatt pedig ő maga feljelentést tett. A következmény: házi őrizetbe került, de végül 200 millió forint óvadék kifizetésével kiszabadult a bűnügyi felügyelet alól.

A tárgyalások későbbi szakaszában kiderült, hogy a zsarolók Portik élettársától kapták a felvételeket, amiket meghallgatva felismerték a hangok tulajdonosait, egy rövid kivonatot készítettek a több mint 500 órányi felvételből, majd a papírokon szereplő szöveggel próbálták zsarolni Gyárfást.

Tasnádi vallomásának és a hangfelvételeknek köszönhetően az ügyészség 2019-ben vádat emelt Gyárfás Tamás ellen, azzal a súlyos váddal, hogy emberölésre bujtatta fel másokat.

Portik Tamás ügyében a 1978-as törvény keretein belül kérték, hogy a bíróság nyilvánítsa bűnösnek felbujtóként, előre megfontolt szándékkal, anyagi haszonszerzés céljából, több ember életének kioltásáért. Az ő esetében jelenleg perújítás zajlik, amelynek középpontjában a Fenyő-gyilkosság áll, de a vádak között szerepel az Aranykéz utcai robbantás is, ahol Portik szintén felbujtó szerepet játszhatott. Az ügyész életfogytiglani börtönbüntetést kér, amelyből legkorábban harminc év elteltével szabadulhatna.

Related posts