Fény világított rá a növényi tejek jelentős hiányosságaira.

A mandula, szója, zab és rizs alapú tejalternatívák népszerűsége folyamatosan növekszik, azonban egy friss kutatás rávilágított, hogy azok, akik kizárólag ilyen italokat fogyasztanak, jelentős tápanyaghiányt szenvedhetnek - számol be erről a Science Alert.
Az olasz Bresciai Egyetem és a dán Koppenhágai Egyetem kutatói egy izgalmas tanulmány keretében az UHT kezelések hatását elemezték 10 különféle növényi tejalternatívára, és ezeket összevetették kétféle hagyományos tejtermékkel. Marianne Nissen Lund, a Koppenhágai Egyetem élelmiszer-kutatója kiemelte, hogy azonnal nyilvánvalóvá vált: a legtöbb növényi alapú ital jelentősen alacsonyabb fehérjetartalommal bír, mint a tehéntej.
A magas hőmérsékleten valós kezelés pedig még tovább módosít a fehérjetartalmon, ami a szakértők szerint kulcsfontosságú aminosavak hiányához vezet.
A növényi alapú tejalternatívák jelentős átalakuláson mennek keresztül, hogy a természetes összetevőkből tejszerű állagú termékeket hozzanak létre. A kutatócsapat az úgynevezett Maillard-reakciós termékek nyomába eredt, amelyek az aminosavak és különböző cukrok hőkezelésével keletkeznek. Ez a folyamat hatással van a fehérjék tápértékére, mivel csökkentheti a létfontosságú aminosavak mennyiségét.
A Food Research International című szakmai folyóiratban közzétett kutatás eredményei alapján a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy a tehéntej a vizsgált 10 alternatíva közül 8 esetében több fehérjét tartalmazott, ráadásul a benne található esszenciális aminosavak aránya is kiemelkedő volt. Érdekes fordulat azonban, hogy a szójatej meglepően magasabb fehérjetartalommal rendelkezett, mint a tehéntej. Ebből kifolyólag a kutatók hangsúlyozták, hogy a növényi alapú termékek csomagolásain érdemes lenne hangsúlyosabban feltüntetni a pótolni szükséges tápanyagokat, hogy a fogyasztók jobban tájékozódhassanak.