Fekete por borította be a gödi Samsung gyár tetőzetét, különös árnyalatot adva az épületnek.

Évek óta sötét füstöt engedett ki magából több szellőzőnyílás a gödi Samsung-gyár területén – számolt be a Telex. A cikk szerint ezek a szellőzők egy olyan épületrész levegőjét szellőztethették ki, ahol rákkeltő vegyszerekből készítik az akkumulátorokhoz szükséges katódokat.
A por rétege az épület tetőzetén is feltűnt, amit világosan nyomon követhetünk a Google Earth különböző időpontokban készült légi fényképein.
A gyár nem reagált arra, hogy milyen anyagok hagyják el a létesítményt, és nem adtak megerősítést vagy cáfolatot arra vonatkozóan sem, hogy nikkel-kobalt-mangán (NCM) és nikkel-kobalt-alumínium (NCA) porokról lenne szó, amelyek akár már kis mennyiségben is potenciálisan rákkeltő hatásúak lehetnek.
Egy olyan forrástól, amely jól ismeri a Samsung működését, érkezett az a kijelentés, miszerint évek során NCM és NCA porokat engedtek a levegőbe, ami valószínűleg hozzájárult a tető elszíneződéséhez. Ezen felül egy másik forrás is említette, hogy a gyár területén erről folyik a beszélgetés. Továbbá, több egyéb tényező is arra enged következtetni, hogy ez a jelenség valóban megtörténhetett.
2020 nyarán három kivezetés környékén bukkant fel az első szennyezés, amely folyamatosan terjedt. A jelenség a későbbi években is egyre nyilvánvalóbbá vált. A gyár igyekezett megoldásokat találni, például takarítással vagy fóliás lefedéssel próbálták kezelni a helyzetet. A Samsung gyár belső működésére rálátó információk szerint a szennyezés komoly aggodalomra adott okot a vezetőség számára.
A Samsung állami támogatásaiért felelős Külgazdasági és Külügyminisztériumot is megkeresték a szennyezéssel kapcsolatosan, de válaszra nem méltatták a kérdéseket. A vállalatot felügyelő Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz is eljutottak a megkeresések, főként arra vonatkozóan, hogy ellenőrizték-e a gyár tetején észlelt elszíneződést, valamint hogy tudják-e megerősíteni vagy cáfolni, hogy esetleg rákkeltő anyag került-e a levegőbe. A hivatal válasza mindössze annyi volt, hogy nem érkezett bejelentés a gyár tetjén tapasztalható elszíneződésről. A veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek működését folyamatosan figyelemmel kísérik, és ha szabálytalanságot vagy hiányosságot tapasztalnak, azonnali intézkedéseket tesznek.