Ez az információ megtalálható az Európai Tanács zárónyilatkozatában, amelyet Orbán Viktor egyedül vétózott meg.


Még Robert Fico, a szlovák miniszterelnök is, aki szintén vétóval fenyegetőzött, aláírta a nyilatkozatot. Orbán Viktor véleménye szerint az Európai Unió, ellentétben Donald Trumppal, nem mutat érdeklődést a béke iránt.

António Costa, az Európai Tanács elnöke csütörtök este Brüsszelben, az uniós csúcsot követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Európának a védelmi befektetések növelésével önállóbbá és felelősségteljesebbé kell válnia a saját védelme érdekében.

Costa bejelentette, hogy a tagállami vezetők elköteleződtek az unió védelmi készültségének megerősítése mellett. E célból csökkenteni kívánják a stratégiai függőségeket, megszüntetik a meglévő képességbeli hiányosságokat, valamint erősítik a védelemmel, technológiával és ipari kapacitásokkal kapcsolatos bázisokat az EU területén. Hozzátette, hogy mindezek célja többek között az, hogy az EU gyorsan és elegendő mennyiségben tudjon felszerelést biztosítani Ukrajnának.

Beszámolójában az MTI azt írja, hogy Costa az európai védelem kérdésével kapcsolatban hangsúlyozta, a blokknak jobban fel kell készülnie a jövőbeli kihívások és fenyegetések jelentette veszélyekre való önálló fellépésére és azok kezelésére.

A csúcstalálkozó zárónyilatkozatában a vezetők hangsúlyozták, hogy az EU szárazföldi, légi és tengeri határainak védelme elengedhetetlenül hozzájárul Európa biztonságának megőrzéséhez. Különös figyelmet fordítottak az EU keleti határára, amelyet Oroszország és Belarusz által jelentett fenyegetések sújtanak.

Costa bejelentette, hogy a zárónyilatkozatban kifejtették: Oroszország Ukrajna ellen vívott háborúja, valamint annak következményei az európai és globális biztonságra nézve létfontosságú kihívásokat jelentenek. Az Európai Unió ezért sürgősen megkezdi a szükséges pénzügyi források mozgósítását, hogy megerősítse saját védelmét és polgárai biztonságát.

Az Európai Tanács legfrissebb közleménye alapján az uniós csúcs Ukrajnával kapcsolatos zárónyilatkozatát 26 állam- és kormányfő egyetértésével fogadták el. Ezzel szemben Orbán Viktor magyar miniszterelnök volt az egyetlen, aki vétót emelt a dokumentum ellen.

A szöveget támogató tagállami vezetők hangsúlyozták, hogy a háború lezárásának kulcsa egy igazságos és fenntartható béke. Hangsúlyozták, hogy az átfogó, igazságos és tartós béke érdekében elengedhetetlen, hogy Ukrajnát bevonják a tárgyalásokba, hiszen a békemegállapodásnak mindenképpen tiszteletben kell tartania Ukrajna függetlenségét, önállóságát és területi egységét - emelték ki.

Kiemelték, hogy Európa bevonása elengedhetetlen a kontinens biztonságát érintő tárgyalások megkezdéséhez. Emellett hangsúlyozták, hogy Ukrajna, Európa és a globális biztonsági helyzet szorosan összefonódik egymással.

A szöveg alapján a fegyverszünet vagy tűzszünet csak egy átfogó békemegállapodás keretein belül valósulhat meg. Bármilyen megállapodásnak elengedhetetlen, hogy szilárd és megbízható biztonsági garanciákat nyújtson Ukrajna számára, amelyek célja a jövőbeli orosz agresszió megelőzése.

A tartós és igazságos béke megteremtése érdekében Ukrajnának a lehető legszilárdabb pozícióba kell kerülnie - állapították meg. E cél elérése érdekében az Európai Unió továbbra is határozottan elkötelezett amellett, hogy fokozza politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatását Ukrajna és népe iránt. Emellett növelni kívánja az Oroszországra nehezedő nyomást, beleértve újabb szankciók bevezetését és a meglévő intézkedések szigorúbb végrehajtását, hogy ezzel csökkentse Oroszország agressziós háborújának folytatási képességét - hangsúlyozták.

Bejelentették, hogy az Európai Unió folytatja a rendszeres és megbízható pénzügyi támogatást Ukrajna számára, amely 2025-re elérheti a 30,6 milliárd eurót. Ez az összeg a különféle forrásokból származik: 12,5 milliárd euró az uniós Ukrajna Eszköz keretein belül, míg 18,1 milliárd euró a G7 országok kezdeményezéséből ered, amely a lefoglalt orosz vagyon kamatai révén áll rendelkezésre.

Costa a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az Európai Unió és a nyilatkozatot támogató tagállamok vezetői elkötelezettek az ukrán fegyveres erők képzésének és felszerelésének támogatása mellett. Ezen kívül céljuk az ukrán védelmi ipar fejlesztésének elősegítése is, amely a kontinens védelmi iparával való szorosabb együttműködés érdekében történik.

Az Európai Tanács a legutóbbi zárónyilatkozatában arra kérte az uniós bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy emeljék meg az együttműködés szintjét, és intenzívebb erőfeszítéseket tegyenek a gáztranzit problémájának hatékony megoldása érdekében. Különös figyelmet kell fordítaniuk Szlovákia által megfogalmazott aggodalmakra is.

A rendkívüli csúcstalálkozó után Orbán Viktor bejelentette, hogy véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról Magyarországon. A nemzeti konzultációk távolról sem nevezhetőek sikertörténetnek. December huszadikán zárták le az új gazdaságpolitikáról szólót, melyre a kormány szerint 1188067-en postai úton küldték meg válaszukat, 162623-an online formában vettek részt benne. "A 11 kérdésre adott válaszok elsöprő többségben - 95-99% közötti arányban - támogatják a Kormány által javasolt intézkedéseket, a gazdasági semlegességre alapuló új gazdaságpolitikát" - írták akkor a konzultációról szóló közleményben. Az efféle adatokat általában úgy közli az Orbán-kabinet, hogy a magyarok 95 százaléka támogatja az új gazdaságpolitikát.

Related posts