Egy egész nemzet szívét rabul ejtette varázslatos hangja, ám sajnos tragikus módon fiatalon távozott az élők sorából a tehetséges magyar színésznő: csupán 49 évet élt.
Nekik van a legjobb szívük! Bízz ebben a három csillagjegyben, megéri
Már 80 esztendeje született gyönyörű, elegáns és varázslatosan egyedi hangú színésznőnk, Káldi Nóra.
A 80-as évek közepén egy különleges nyilatkozattal rukkolt elő: habár a körülmények nem indokolták, ő még mindig tele volt optimizmussal. Egészséges, hosszú és harmonikus életet álmodott meg magának. Elképzelte, hogy amikor elérkezik az öregkor, és gyermekeinek ígéretei valóra válnak, 5-6 unokájával együtt édesanyja Szentendrei otthonában él majd, ahol csend, napfény és zöldellő természet várja. Az élet azonban másként alakult, és végül nem jutott neki 50 év – de ebből közel 30 évet a színpad varázslatos világában töltött el.
A Veres Pálné Gimnázium falai között nevelkedett, akárcsak Darvas Lili, akinek fiatalabb énjét Makk Károly Szerelem című filmjében keltette életre. A Színművészeti Egyetemen Várkonyi Zoltán osztályába járt, ahol tanárai között Sulyok Mária istennőként tündökölt a szeme előtt. Egy nyári vakáció során Zamárdiban a legendás színésznő így figyelmeztette: "Édes lányom, ez a pálya va banque." E szavak mélyen beleivódtak a lelkébe, és ő is felfedezte, hogy a színészet világában a tehetség mellett a szerencse is kulcsszerepet játszik.
Káldi Nóra 1974-ben a Magyar Rádió stúdiójában készült felvételen látható - fotó: Fortepan / Szalay Zoltán.
Persze a szerencsének elébe is lehet menni, de mindenki csak a maga módján teheti. Nóra úgy gondolta, dolgozni kell, jól és intenzíven abban a szerepben, amit adnak és akkor megtett mindent, ami rajta múlt. Fia szerint küzdő típus volt, a magánéletben és a szakmában is. Imádott próbálni és játszani. 13 évnyi Madách-tagság után - ahová Ádám Ottó igazgató személyesen hívta, miután látta Garcia Lorca Vérnász című drámájának szolnoki előadásában - a József Attila Színházba szerződött.
Filmjei közül a leggyakrabban újraéledő alkotás Bacsó Péter Szerelmes biciklisták című mozgóképe, amelyet még főiskolás évei alatt készített. Emellett olyan egykor népszerű tévésorozatok fűződnek a nevéhez, mint a Bors, a Vivát Benyovszky! és a Kémeri. Különleges hangzásával Mirelle Darc, Faye Dunaway, Carla Romanelli, valamint a legendás régi sorozatok – mint például A tavasz 17 pillanata és az Onedin család – női főszereplőinek kölcsönzött életérzést. Aki a 70-es és 80-as években nőtt fel, valószínűleg éppen miatta ült a képernyő elé a Cimbora című irodalmi műsor idején, amelynek évtizedeken át Juhász Jácint volt a házigazdája.
Szavai szerint mindig is a gyerekek mellett állt, fel sem merült benne, hogy a gyerek nélküli, kényelmes életet válassza. Lánya, Horváth Barbara dramaturg, míg fia, Horváth Virgil színész lett. Tőle tudjuk, hogy következetlen anya volt: hol szigorú, hol éppen ellenkezőleg, engedékeny. Barbarával szigorúbb volt, hiszen ő az idősebb és lány. Gyakran hangoztatta: "Ha törik, ha szakad, hétkor felmegy a függöny!" Ezért, ha gyerekei késve értek haza, nem engedte őket be a lakásba, így néhányszor a lépcsőházban kellett éjszakázniuk, míg ő aggodalomban forgolódott az ágyában, azon töprengve, vajon hol lehetnek. Virgil is komolyan veszi a pontosságot, amelyet 7 és 11 éves lányaitól elvár. Azt mondja, hogy udvariasságot és jó modort édesanyjától tanult, akit mindenki kedves úrinőként ismert. Ennek ellenére lobbanékony természetet örökölt tőle, ami csak fokozza a család dinamikáját.
Miután felvették a főiskolára, elköltözött otthonról, de első órája előtt, reggel 7-kor mindennnap ott ült az anyjánál. Aki csak egyszer, harmadéven, egy rendező vizsgadarabjában látta őt színpadon, ám diplomás színészként már nem láthatta fiát. Ugyanis ezután hamarosan tragikus fordulatot vettek az események. Családja és barátai tudták, hogy beteg, de nem beszélt betegségéről, nem akarta terhelni őket. Így az, hogy gyógyíthatatlan rákos, csak az utolsó héten derült ki számukra.
A gyerekek gyanútlanul élvezték a nyaralást, amikor váratlanul kórházba került. Mire visszatértek, már az intenzív osztályon találták. A halála előtt néhány nappal jobban érezte magát, és arról beszélt, hogy minden rendbe jön. De másnap, 1993. augusztus 6-án, 49 éves korában, végleg bezárta a szemét.
Kollégáit is megbabonázta szépsége, függetlenül attól, hogy melyik generációhoz tartoztak: erről tanúskodik Gábor Miklós 1976-os naplója is, ám közöttük nem alakult ki semmiféle viszony.
- Ő vidám és kihívó, én öregesen kitérő és "széptevő", ez mostanában viszonyom a nőcskékhez, más lehetőséget nemigen látok. Nincs mit kezdenünk egymással. Még a szokott színészpusziig se szabad elmennünk, hisz "valami" mégis volt, de még ezt se szabad kimondani." - írta Gábor Miklós. A 80-as években románc szövődött Káldi Nóra és Kálmán György között, akihez röviddel annak 1989-es halála előtt hozzá is ment.
Fia, a színész, Horváth Virgil halála óta minden karácsonykor az ő különleges receptje alapján készíti el a húslevest: gazdag marhahúsból, amit maceszgombócokkal tálal.
Kérjük, szánj egy kis időt, és tekintsd meg a Schobert Norbival készült megható videónkat. Hálásan köszönjük!