Egy varázslatos kastély, amely újraéledt Tolna szívében, és a történeteket mesélő falai között titkok rejtőznek. Képzeld el, hogyan bontakozik ki a múlt varázsa a modern világban... (galéria)


Medina titkos zugában egy varázslatos kastély áll, amely a történelem viharos évszázadait hűen megélte. A kastély körüli kertben, ahol évszázados fák árnyékában rég elfeledett beszélgetések, dallamok és vidám nevetések éledtek újjá, egy különleges délután bontakozott ki, ahol az idő szinte megállt. Ez az Apponyi Lustalét volt, a nyár egyik legbámulatosabb nappali eseménye, mely Tolna szívében ragyogott.

Július 19-én, azon a napon, amikor közel egy évszázada Apponyi Rezső, a kastély utolsó főúri tulajdonosa elhunyt, a birtok újraéledt az Apponyi Lustalét keretében. Nem harsány fesztivállal, hanem egy rusztikus, méltóságteljes nappali piknikkel, ahol a house zene épp olyan természetesen simult be a tájba, mint a gregorián dallam a kastély kápolnájában.

Minden a kápolna titokzatos falai között indult.

A rendezvény koncepciója nem a szórakoztatóipar világából indult. Nagy Viktória, a projekt megálmodója, egy húsvéti mise alkalmával lépett be a kastélykápolnába, amely a környék egyetlen katolikus szentélye. Az esemény során operaénekes varázsolta el a hallgatóságot az Ave Maria előadásával, miközben gyerekek hegedűjátéka csendült fel, és a fák között átszűrődő napfény különleges atmoszférát teremtett. Ekkor érezte, hogy ezt a csodálatos helyszínt másoknak is meg kell mutatnia. Így született meg az Apponyi Lustalét ötlete.

A kastély, amely nem adta meg magát

A medinai Apponyi-kastély története gazdag és sokszínű: egykor nemesi családok otthona volt, majd iskolai funkciót látott el, végül pedig kastélyszállóként szolgált a látogatók számára egészen a világjárvány kitöréséig. Az utóbbi években dr. Halász Zsolt fáradhatatlan munkájának köszönhetően az épület megőrizte kifinomult báját. A felújítás nem törölte el a múlt nyomait, hanem éppen ellenkezőleg: felszabadította a romlás fogságából, amely sok vidéki kastélyra vár. Az Apponyi-kastély így ismét méltó helyévé vált a történelemnek és a kultúrának.

Most, egy különleges alkalom keretein belül, az épület előtere megnyitotta kapuit, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy egy kis muzeális leírás segítségével felfedezzék a kastély gazdag múltját. A park pedig egy tanösvényként várta az érdeklődőket: a sétautak mentén méhlegelők, ritka fafajták és a természet csodái sorakoztak, mintha egy élő arborétumban járnánk. A fák különleges történeteit a tulajdonos saját kezűleg katalogizálta, gazdagítva ezzel a hely szellemiségét. A kevésbé ismert anekdoták is életre keltek, mint például a hernyótenyésztés titkai, Liszt Ferenc emlékezetes látogatásai, valamint az Apponyi család térségformáló hatása, melyek mind hozzájárultak a hely történetének sokszínűségéhez.

Házibuli, ahol a house zene dübörög, hinták hintáznak az udvaron, és kártyapartik színesítik az estét. Az éjszaka fényei és a zene ritmusára mindenki együtt táncol, miközben a barátokkal folytatott izgalmas játékok adnak különleges hangulatot a rendezvénynek. A hinták lágy mozgása és a kártyák csörgése összefonódik az élményekkel, így felejthetetlen pillanatok születnek.

Az Apponyi Lustalét nem csupán egy nosztalgiával teli kiállítás volt, hanem egy lebilincselő életérzés megtestesülése. Itt a zene és a közösségi terek harmóniája teremtette meg a különleges atmoszférát. A látogatók nem egy fesztivál zűrzavarában taposták egymás sarkát; a négyszáz fős közönség szinte elveszett a tágas, elegáns térben. Mindenki számára akadt hely, ahol kényelmesen leülhetett. Volt, aki könyvet bújt, mások a fák alatt kártyáztak. A gyerekek vidáman játszadoztak, míg szüleik borozgatva élvezték az időt, és a fiatalok tollaslabdáztak, miközben három DJ – egy szekszárdi és két budapesti – mesterien vegyítette a lounge és a deep house dallamait, ezzel varázsolva el mindenkit.

Related posts