Jelentős átalakulás várható a ChatGPT rendszerében, ami sok felhasználó számára nem éppen kedvező híreket hozhat. A változások várhatóan új kihívásokat és meglepetéseket tartogatnak, amelyek sokak számára váratlanok lehetnek.

Az OpenAI új irányvonalat képvisel a mesterséges intelligencia modellek képzésében, amelynek keretében a chatbotok mostantól "ellentmondásos témákban" is kifejthetik véleményüket – számolt be róla a TechCrunch. Az OpenAI hangsúlyozza, hogy bár a kényes tartalmak ellenőrzése továbbra is érvényben marad, céljuk, hogy a chatbotok szélesebb spektrumú válaszokat adjanak, és többféle nézőpontot mutassanak be.
A változtatás ténye egy frissen publikált dokumentumból vált világossá. A "Keressük együtt az igazságot" című részben az OpenAI kifejezte, hogy célja, hogy a ChatGPT ne foglaljon állást, még akkor sem, ha egyes felhasználók ezt erkölcsileg kifogásolhatónak vélik. A cég példaként említette, hogy szeretnék, ha a ChatGPT ugyanúgy reagálna a Black Lives Matter mozgalmat érintő kérdésekre, mint ahogyan a szélsőjobboldali diskurzusban gyakran előforduló All Lives Matter kifejezéssel kapcsolatos felvetésekre.
Ez az elv ellentmondásos lehet, ugyanis az asszisztens semleges maradhat olyan témákban, amelyeket egyesek morálisan helytelennek vagy sértőnek tartanak. A mesterséges intelligencia asszisztensének azonban az a célja, hogy segítse az emberiséget, nem pedig az, hogy formálja
- írta közleményében a vállalat. Kiemelték azonban, hogy az új modellspecifikáció nem jelenti azt, hogy a ChatGPT mostantól mindenre válaszolni fog. A chatbot ugyanis továbbra sem hajlandó válaszolni bizonyos kifogásolható kérdésekre, és "nem fogja megerősíteni a nyilvánvaló hazugságokat sem."
Sokan párhuzamot vontak a lépés és a Meta korábbi döntései között, amelyek során a Trump-adminisztráció által terjesztett narratíva népszerűsítése érdekében eltávolították a tényellenőrző munkatársakat.
Az OpenAI határozottan elutasítja ezeket a vádakat, azonban figyelemre méltó, hogy a döntésük időzítése egybeesik azzal, hogy Donald Trump közeli Szilícium-völgyi tanácsadói hónapokon keresztül azt hangoztatták, miszerint a cég szándékos mesterséges intelligencia cenzúrát alkalmaz. Sam Altman ekkor megjegyezte, hogy a ChatGPT elfogultsága egy sajnálatos hiányosság, amelynek orvoslásán jelenleg is fáradoznak.
A kérdés, hogy az OpenAI modellje valóban elnyomott-e bizonyos nézőpontokat, már nehezen vizsgálható, de számos kutatás arra utal, hogy a mesterséges intelligencia alapú chatbotok inkább a baloldali diskurzus irányába hajlanak. Elon Musk például arra figyelmeztetett, hogy akár az ő xAI chatbotja is gyakran túlságosan politikailag korrekt válaszokat ad, ami nem mindig felel meg az ő elképzeléseinek. Emellett sokan úgy vélik, hogy az OpenAI lépése, amely során eltávolította a ChatGPT-ből azokat a figyelmeztetéseket, amelyek a felhasználókat tájékoztatták a szabályzat megsértéséről, erős jelzés arra, hogy a platform a transzparenciát és a felhasználói tapasztalatot is újragondolja.