Donald Trump eleget tett ígéretének, és megkezdődtek a jelentős elbocsátások a kormányzati szektorban.

Az amerikai média hírei alapján a Trump-kormányzat pénteken politikai tisztogatásba fogott, és megkezdte a Capitolium ostromának ügyében nyomozó FBI-ügynökök és szövetségi ügyészek elbocsátását.
Pénteken az amerikai igazságügyi minisztérium új vezetése több ügyészt elbocsátott, akik a Capitolium 2021. január 6-i ostromának kivizsgálásán dolgoztak. A Trump által kinevezett kormánytisztviselők az FBI-nál nyomozó ügynökök elbocsátását is fontolgatják, és a Szövetségi Nyomozóiroda más munkatársai is a célkeresztbe kerültek.
A Washington Post által megszerzett belső kormányzati iratok szerint Emil Bove, a Trump által kinevezett főügyész, több mint 30 szövetségi ügyészt távolított el az Igazságügyi Minisztérium állományából. Ezek az ügyészek a Capitolium ostromának kivizsgálásában játszottak szerepet.
A dokumentumból kiderült, hogy az igazságügyi minisztérium egyik kiemelkedő tisztviselője pénteken döntést hozott: legalább nyolc magas rangú FBI-vezető eltávolítására került sor. Ezen kívül átfogó vizsgálat indult az ügynökség több ezer más munkatársával szemben is, beleértve azokat, akik a 2021. január 6-i amerikai Capitoliumot érintő támadással kapcsolatos nyomozásokban vettek részt. A hírek szerint a Trump-adminisztráció belső forrásai is megerősítették ezeket az információkat.
Donald Trump régóta állítja, hogy az FBI-t "fegyverként" használták ellene. A szövetségi szintű szervezet élére pedig egy olyan ügyészt - Kash Patelt - jelölt, aki hisz az úgynevezett mélyállam-összeesküvésben.
A pénteki elbocsátások hátterében az államfő azt a magyarázatot adta, hogy a Biden-adminisztráció idején a kormányzat "szisztematikus támadást indított valósnak vélt politikai riválisai ellen". Ezt a folyamatot különösen a bűnüldöző hatóságok, mint például az FBI és az ügyészség bevonásával valósították meg.