A Deutsche Welle megjegyzése szerint Magyarország diplomáciai szempontból nem rendelkezik jelentős súllyal, így valószínűtlen, hogy képes lenne közvetítő szerepet betölteni Ukrajna és Oroszország között.


Viszont nem csupán a súlytalanság az oka, hanem a Kremlhez hű nézetek is, amelyek miatt a német, nemzetközi közszolgálati média nem lát lehetőséget arra, hogy Orbánt bevonják egy valós békemisszióba.

A magyar uniós elnökség egészét dominálta a moszkvai és pekingi "békemisszió", valamint a "brüsszeli bürokraták" elleni küzdelem, mindez szoros összefonódásban a Fidesz sajátos európai politikai irányvonalával. Az elmúlt fél év eseményeit azonban egyetlen figura, a kormányfő irányította, aki nem csupán a főbb témákat határozta meg, hanem döntött azok kommunikációjáról is, sőt, még a legapróbb adminisztratív részletekbe is beleszólt.

Keno Verseck, a Deutsche Welle Magyarország szakértője, egyedi nézőpontból értékeli a helyzetet, kiemelve, hogy a miniszterelnök az elmúlt hat hónapban újból kihívás elé állította az EU-t. Amikor átvette az elnökséget, Brüsszel láthatóan kezdett belefáradni a küzdelmekbe. Ahelyett, hogy nyíltan szembeszállt volna Orbánnal, inkább megkerülte őt, például Ukrajna kapcsán, miután a magyar vezető folyamatos vétókkal próbálta megakadályozni a közös fellépést.

Orbán a nyár közepén a diplomáciai színtérről való kiszorulás határvonalára lépett, ami miatt a vele szembeni felháborodás hulláma fokozatosan alábbhagyott. Ugyanakkor nem mentes a paradoxonoktól: ellentmondásos megnyilatkozásaival, fellépéseivel és kezdeményezéseivel folyamatosan hozzájárult ahhoz, hogy ez a csendesség ne tartson sokáig. Az Unió ellen irányuló uszítása mostanra eddig soha nem tapasztalt szintre jutott. A csúcspontot akkor érte el, amikor nemrégiben azt állította, hogy Brüsszel Magyarországot egyfajta Magdeburggá szeretné átformálni.

Amikor Moszkvába és Pekingbe látogatott, az sokakban felháborodást és értetlenséget keltett. Egyrészt az ország diplomáciai súlytalan helyzete, másrészt a Kreml mellett elfoglalt álláspontja miatt nem igazán számíthatunk arra, hogy közvetítő szerepet vállalna Ukrajna számára.

Related posts