Lenyűgöző eredményeket ért el a hazai magánklinika, amely a méretéből adódóan kiemelkedő teljesítményt nyújtott.
A Medicover ismét késlekedve, de végre benyújtotta a 2023-as üzleti eredményeit. Az adatok alapján a vállalat tavaly...
A konszolidált árbevétel 27,006 milliárd forintra emelkedett, ami figyelemre méltó, 21,4%-os növekedést jelent a tavalyi, 22,23 milliárd forintos eredményhez képest.
A Medicover legutóbbi 21,4%-os növekedési üteme a korábbi évek átlagához viszonyítva mérsékeltnek tekinthető, hiszen az elmúlt öt évben az árbevétele évente közel 30%-kal bővült. Ez alapján megállapítható, hogy a magyar magánegészségügy tavaly tapasztalt, általános lassulása a Medicoverre is hatással volt. Mégis, a cég teljesítménye felülmúlta a legnagyobb piaci szereplők átlagát ebben a tekintetben. Ráadásul, ha figyelembe vesszük, hogy a szektor összesített árbevétele tavaly mindössze 5%-kal nőtt, ami jelentősen elmarad az inflációtól (ahogy Kertész Balázs, a Szinapszis kutatócég ügyvezető igazgatója is említette a Private Health Forumon), a Medicover a piacon kiemelkedő teljesítményt nyújtott.
De ami még ennél is lényegesebb, az a nyereségessége:
Az adózott eredmény 2,871 milliárd forintra emelkedett, ami szinte megkétszerezi a 2022-es évi profitot.
Az üzemi tevékenység eredménye 1,559 milliárd forintról 3,3 milliárd forintra emelkedett, számításaink szerint EBITDA-ja 4,8 milliárd forintra javult a korábbi 2,8 milliárd forintról és ez az ami igazán kiemeli a mezőnyből.
Közelítő számításaink alapján a Medicover önállóan a legnagyobb magánszolgáltatók által generált teljes EBITDA közel 50%-át produkálta, ami jól tükrözi, hogy az üzleti modellje mennyire eredményes. Ez a teljesítmény hosszú távon is fenntartható. A Medicover által elért 4,8 milliárd forintos EBITDA annyira jelentős, hogy megegyezik a következő nyolc nyereséges magánszolgáltató összesített üzemi eredményével.
Ezzel az árbevétellel a Medicover a második lett a legnagyobb klinikák rangsorában, miután a TritonLife korábbi közlése szerint náluk a csoportszintű árbevétel elérte a 35 milliárd forintot tavaly. Érdekes lesz látni, hogy az árbevétel-verseny hogyan fog alakulni 2024-ben, mennyivel tudják növelni teljesítményüket a vezető magánkórházak és az is ismert, hogy 2023-ban még a TritonLife Csoportot gazdagította árbevétel tekintetében a felvásárolt 22 dialízis központot tömörítő Fresenius MC, aminek a működtetését átvette idén az OKFŐ.
Érdemes alaposabban is körülnézni a beszámoló további aspektusain. Az előző évi cashflow-t jelentősen befolyásolta az 1 milliárd forintos osztalék kifizetése, míg 2022-ben nem történt hasonló kifizetés. A finanszírozási cashflow részletes táblázatából egyértelműen kiderül, hogy a társaság 1,6 milliárd forint új hitelt vont be, miközben a törlesztésekre 913 millió forintot költött. A pénzeszközállomány a tavalyi év végére 2,9 milliárd forintra nőtt.
A Medicover legfrissebb mérlegkimutatása alapján a kötelezettségeik összértéke elérte a 6,8 milliárd forintot, ami jelentős emelkedést mutat a tavalyi 5,6 milliárd forinthoz képest. Ezen belül a hosszú lejáratú kötelezettségek 3,1 milliárd forintot tesznek ki, melyből közel 2,8 milliárd forint beruházási és fejlesztési hitelből származik. A rövid lejáratú kötelezettségek szintén emelkedtek, 2,5 milliárd forintról 3,4 milliárd forint fölé nőtt az értékük. Ez a növekedés részben a kapcsolt vállalkozásokkal szembeni kötelezettségek 300 millió forintos bővülésének, valamint az egyéb lejáratú kötelezettségek közel 500 millió forintos növekedésének tudható be. A cég a kiegészítő mellékletben nem részletezi tovább ezeket a tételeket.
A beszámoló kiegészítő mellékletében a társaság részletezi, hogy "az árbevétel és az eredményesség növekedett 2023-ban és a cégcsoport a következő évre vonatkozólag is növekedéssel tervez". "Az orosz-ukrán háború gazdasági hatásai a menedzsment értékelése alapján nem gyakorolnak jelentős negatív hatást a Cégcsoport rövid távú pénzügyi, likviditási helyzetére és az eszközök értékelésére és ezáltal a vállalkozás folytatása elvének érvényesülésére. A Cégcsoport működése stabil és 2024-ben is nyereséges működéssel számol, mivel a Cégcsoport által nyújtott szolgáltatásokra a háború nincs negatív hatással" - teszik hozzá.
Az elmúlt időszakban többször előkerült a magánegészségügyi szektor kihívásai kapcsán, hogy miként alakul a költségoldal legkritikusabb eleme, annak rendelkezésre állása és "ára", vagyis a szakemberek, orvosok, szakdolgozók. A Medicover ebben a tekintetben is tovább növekedett, az Opten adatai szerint idén szeptemberben 846 fő állt alkalmazásban a cégnél, ami meghaladja a tavaly szeptemberi 811 fős értéket. Jól mutatja a társaság bővülését, hogy 4 évvel ezelőtt, 2020 júniusában az alkalmazotti létszám az Opten adatai szerint 502 fő volt. 2023-ban a bérköltség elérte a 8,335 milliárd forintot, de közben az igénybe vett szolgáltatások értéke 9,3 milliárd forint volt (ahol szintén elszámolható közreműködésként orvosi jövedelem), ezek együttes értéke 17,7 milliárd forint volt, ami az árbevétel 65%-ára rúgott. Ez az arányszám tavaly 68% felett volt, vagyis a legfontosabb költségelem elszállását kordában tudta tartani a társaság, ami érdekes piaci jelenség.
Nemcsak a 2023-as pénzügyi számait irigyelhetik a versenytársak, hanem a működési modellt is. Nem véletlen, hogy több versenytársa is hasonló megoldásokkal jelent meg a közelmúltban a piacon, a Medicover kihívójaként. A magánszolgáltató vállalati ügyfelekre, biztosítási csomagokra építő modellje a számok szerint ugyanis sikeresen működik. Az idei Private Health Forum konferenciánk egyik fontos üzenete is az volt, hogy a magyar egészségügybe többletforrást a vállalati szektortól várhatunk leginkább.
Az utóbbi fél-egy évben egyre nagyobb hangsúlyt kap a prevenció a legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók körében, akik igyekeznek szolgáltatási portfóliójukban is ezt a szemléletet érvényesíteni. A Medicover ezen a téren kiemelkedő szereplővé vált: 2023-ban felvásárolta a Life fitneszklubhálózatot, ezzel pedig lényeges lépéseket tett a prevenció előmozdítása érdekében. Ez a lépés lehetővé tette számukra, hogy megújítsák a vállalati ügyfeleknek szóló értékajánlatukat, ugyanakkor ez a tevékenység szoros összefonódásban áll a gyógyító szolgáltatásokkal. Ugyanakkor az adatok azt mutatják, hogy a Fitness Vision Hungary Kft., amely a Medicover csoport része, nem teljesít úgy, ahogy azt várták. A testedzési szolgáltatásokkal foglalkozó hálózat – amely hat helyszínen kínál ilyen lehetőségeket – 2023-ban 1,3 milliárd forintos árbevételt ért el, azonban ezzel párhuzamosan 290 millió forintos veszteséget is könyvelhetett el. Ez a helyzet rávilágít arra, hogy a prevenciós irányvonal mellett a fenntartható működés érdekében komoly kihívásokkal kell szembenézniük.
Érdemes felidézni azt is a Medicover kapcsán, hogy egy évvel ezelőtt írtunk arról, hogy az MNB engedélyezte a Medicovernek saját biztosító alapítását. Október 18-án létre is jött a Medicare Biztostó Zrt., melynek az Opten adatbázisa szerint jelenleg 6 alkalmazottja van (2024 augusztusában volt 2 fő a létszáma) és nem életbiztosításra fókuszál, nem meglepő módon.
A Magyar Nemzeti Bank, mint a pénzügyi rendszer felügyeletéért felelős hatóság, 2023 júniusában közzétette határozatát, amely szerint...
a Medicoverhez tartozó Medicare Biztosító Zrt.-nek engedélyezi, hogy betegség - kártérítési jellegű szolgáltatások ágazatban a biztosítási tevékenységet megkezdje.
Vagyis a tényleges szolgáltatást és működést idén nyáron kezdhette meg a Medicover saját biztosítója. Egy évvel ezelőtti kérdéseinkre akkor a társaság azt a választ küldte, hogy "figyelembe véve, hogy az alapítási engedély megszerzésével csupán egy hosszú folyamat első lépését tettük meg, az előttünk álló időszakban azon dolgozunk, hogy újabb biztosítási termékeinkkel mielőbb ügyfeleink szolgálatára állhassunk. A Medicover Försakring-szel történő hosszútávú - egyébként kiváló - együttműködést a fentiek nem befolyásolják". Érdeklődtünk volna a társaság beszámolójának részleteiről a cégnél, illetve a biztosítóval kapcsolatos tervek iránt, ám a cég nem kívánt élni ezzel a lehetőséggel.