Brüsszelhez érkezett egy sürgető követeléslista a vállalatoktól, amelyek egyre inkább az összeomlás lehetőségétől tartanak.

Az ERT jelentése szerint az üzleti hangulatot mérő mutató
az év első felében mért 58 pontról 47 pontra csökkent, ami az 50 pontos határ alá esve a pesszimista kilátások erősödését jelzi.
A vezérigazgatók körében végzett felmérés szerint a megkérdezettek 84%-a a gazdasági és politikai fragmentációt tartja a legnagyobb geopolitikai kihívásnak. Ezen belül 55%-uk azonosította ezt mint a legfontosabb kockázatot. Érdekes, hogy a válaszadók csupán 9%-a támogatta a kínai versenytársak ellen bevezetett vámokat az európai ipar védelmében, míg csupán 4% állt ki a szubvenciók mellett.
A felmérés az Európai Unió, Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek világában készült, ahol a Donald Trump januári visszatérése újraélesztheti a kereskedelmi háborúk rémképét. Trump 60%-os vámot helyezett kilátásba a kínai termékekre, emellett pedig 10-20%-os általános vámot is bevezetne a többi importáru esetében.
Maria Demertzis, a Conference Board Europe szakértője viszont kétkedve nyilatkozott, kifejtve, hogy
Trump valószínűleg az európai védelmi kiadások növelésére és az amerikai LNG-beszerzések fokozására akarja kényszeríteni az Európai Uniót.
A felmérés ugyanakkor pozitív irányokat is felvázolt: az üzleti vezetők széles körben támogatják Mario Draghi volt EKB-elnök javaslatát az EU versenyképességének növelésére. Draghi jelentése szerint a belső piac mélyítése, az innováció ösztönzése és a szabályozási terhek csökkentése kulcsfontosságúak.
Maria Demertzis kifejtette, hogy az európai vállalatvezetők számára elengedhetetlenek a nyitott és zökkenőmentesen működő piacok, nemcsak az Európai Unión belül, hanem világszerte is. Ezt az igényt az üzleti szektor egyik alapvető elvárásának tartja.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán bejelentette, hogy december 1-jén megalakuló új Bizottságának egyik első jelentős kezdeményezése egy "versenyképességi iránytű" lesz. Ez az iránytű a Draghi-jelentés három alapvető pillérére épül: az innovációra, a dekarbonizációra és a biztonságra.
A gazdasági jövőkép azonban továbbra is pesszimista.
az Európai Bizottság előrejelzése szerint az EU GDP-je idén mindössze 0,9%-kal nő, ami az amerikai növekedési ütem harmadát jelenti.
A vállalatvezetők optimistán tekintenek a jövőbe, hiszen úgy vélik, hogy a szükséges reformok végrehajtása és a belső piac megerősítése új impulzusokat hozhat az európai gazdaság számára, ezáltal pedig még vonzóbbá válhat a befektetők szemében.