Brüsszel Washingtonban előhúzta a pisztolyt, jelezve, hogy egy gazdasági partizánháborúra készül.


A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

Maroš Šefčovič, az Európai Unió kereskedelmi biztosa, Washingtonban tartott eseményen bejelentette, hogy az EU kész tárgyalni az Egyesült Államokkal az autókra kivetett 10%-os vám csökkentéséről, mint egy szélesebb körű megállapodás részeként – írja a Politico. Šefčovič hangsúlyozta, hogy az EU nyitott a párbeszédre Donald Trump elnökkel, amely nemcsak a kereskedelmi kérdéseket érintené, hanem a technológiai szabályozások és a védelmi kiadások területén is új lehetőségeket keresne.

Tudom, hogy Trump elnök szereti a nagy megállapodásokat, és felmerült egy lenyűgöző 'Grand Bargain' csomag ötlete. Beszéljünk ezekről a kérdésekről... mert én igazán hiszek a transzatlanti kapcsolatokban

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta Šefčovič.

Trump elnök már hosszú ideje éles kritikával illeti az Európai Uniót az autókra kivetett 10 százalékos vám miatt, amely véleménye szerint jelentősen meghaladja az Egyesült Államok 2,5 százalékos tarifa arányát. Ennek következtében azzal fenyegetőzött, hogy hasonló mértékű viszontvámokat vezet be az EU-val szemben, emellett további vámok bevezetését is kilátásba helyezte olyan kulcsfontosságú iparágakra, mint az autógyártás, a félvezetőgyártás és a gyógyszeripar.

Šefčovič viszont elutasította Trump bírálatát, kiemelve, hogy az EU ipari termékekre vonatkozó átlagos vámszintje szinte azonos az Egyesült Államokéval. Ezen felül megjegyezte, hogy az Egyesült Államok például 25 százalékos vámtarifát alkalmaz a kisteherautókra. "Ezeket a magas vámtételeket mindkét félnek figyelembe kell vennie a tárgyalások során" - tette hozzá.

A kereskedelmi egyensúly kérdésében Šefčovič különös hangsúlyt fektetett arra, hogy míg Trump az árukereskedelem terén egy figyelemre méltó, 235,6 milliárd dolláros amerikai deficitet emleget az EU-val szemben, addig az Egyesült Államok a szolgáltatások terén pozitív mérleget mutathat fel. Ha összevetjük az áruk és szolgáltatások forgalmát, egy komplexebb képet kapunk a kereskedelmi kapcsolatok valóságáról.

az amerikai deficit mindössze 50 milliárd dollár körül van, ami csupán a teljes, 1700 milliárd dolláros transzatlanti kereskedelem mintegy 3 százalékát teszi ki.

Šefčovič hangsúlyozta az amerikai vezetés felé, hogy amennyiben Trump tényleg életbe lépteti az új vámokat, az Európai Unió kénytelen lesz reagálni és válaszlépéseket tenni.

Az európai érdekek védelmében nem lesz más választásunk, mint határozottan és szigorúan válaszolni, de bízunk benne, hogy ezt a forgatókönyvet elkerülhetjük. Ezért vagyok itt ezen a héten

- mondta a biztos.

Šefčovič a héten számos prominens amerikai tisztviselővel folytat megbeszéléseket, többek között Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel, Jamieson Greer kereskedelmi képviselő-jelölttel, valamint Kevin Hassettel, a Nemzeti Gazdasági Tanács vezetőjével.

A technológiai szabályozás témájában Šefčovič hangsúlyozta, hogy az Európai Unió nyitott az amerikai partnerrel folytatott párbeszédre a "Big Tech" kihívásairól. Ugyanakkor kiemelte, hogy az EU határozottan védi saját digitális normáit, köztük a Digitális Szolgáltatásokról szóló Törvényt (DSA) és a Digitális Piacokról szóló Törvényt (DMA).

Az amerikai techcégeknek több ügyfelük van Európában, mint az Egyesült Államokban, és bevételeik 30-50 százalékát itt termelik meg

Šefčovič hangsúlyozta, hogy az EU-s szabályozások nem diszkrét módon érik a tagállamokat. Ezzel párhuzamosan Trump kifejezte, hogy nem érzi magát kötelezve a Biden-adminisztráció által az OECD keretében tett adóügyi kötelezettségekre. Greer is utalt arra, hogy ha a helyzet úgy kívánja, vámokkal fogja megóvni az amerikai technológiai óriásokat.

Šefčovič végül a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) jelentőségéről is kifejtette véleményét, amelyet "rendkívül lényegesnek" titulált. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a szervezetnek alkalmazkodnia kell a 21. század gazdasági kihívásaihoz. "Fontos, hogy világosan jelezzük: a WTO mechanizmusait nem csupán piaci alapú gazdaságok használják ki" - utalt ezzel Kínára és annak állami támogatásokkal működő iparágaira. "Ezért sokkal eredményesebb és erősebb lenne, ha közösen lépnénk fel az Egyesült Államokkal" - tette hozzá a biztos.

Related posts