Riasztó természetkárosítás történt Budaörsön: vegyszerekkel kezelték a védett növényeket, és a kár mértéke akár 32 millió forintra is rúghat.
Korda György meglepő lépésre szánta el magát: úgy döntött, hogy ezentúl nem adja elő egyik legismertebb slágerét.
Kedden arról számoltunk be, hogy Cegléden egy férfi munkagépekkel tönkretette a partifecskék élőhelyét, ami miatt a már kikelt fiókák valószínűleg elpusztultak. Ma újabb szomorú hírről érkezett értesülés: Budaörsön ismét természetkárosítás történt. A város Kamaraerdő felőli részén, a Szajkó utca közvetlen közelében, ismeretlen elkövetők valószínűleg vegyszert juttattak a talajra. A pontos anyagmegnevezést laboratóriumi vizsgálatok után tudják csak megerősíteni, de a gyanú szerint egy jelentős mennyiségű gyomirtó lehet a felelős a helyzetért - számolt be róla a Telex.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) szakemberei lakossági bejelentés nyomán látogattak el a területre április végén. Azonban a természetkárosítás pontos időpontját sajnos nem áll módunkban meghatározni.
Az említett terület közvetlenül szomszédos a Natura 2000 hálózat részeként védett Tétényi-fennsíkkal, amely hazánk ökológiai örökségének fontos eleme. Bár ez a terület nem élvez hivatalos védettséget, a benne élő számos ritka növény- és állatfaj miatt folyamatosan figyelmet kap, és rendszeres ellenőrzések alatt áll.
Különösen figyelemre méltó, hogy az utóbbi években ezen a szakaszon már számos jelentős károkozás történt. A Szajkó utca építési területként van nyilvántartva, azonban a tulajdonosok a védett értékek miatt képtelenek megkezdeni a tervezett építkezést.
A nemzeti park kárfelmérése szerint a védett és fokozottan védett növényfajok elpusztulása vagy károsodása miatt összesen 31 millió 955 ezer forint kár keletkezett, és ebben még nincs benne, hogy védett állatfajok helyét is elpusztították.
Összesen 2421 növény szenvedett kárt a vegyszerek következtében. A legnagyobb veszteséget a védett délvidéki árvalányhaj szenvedte el, hiszen ebből 1197 példány pusztult el. E növény értékét szálanként 5000 forintra becsülik, ami jelentős veszteséget jelent. Emellett az árlevelű lenből is több mint ezer növény károsodott, amely szintén hasonló értékkel bír. Különösen aggasztó, hogy a fokozottan védett piros kígyószisz, melynek egyede körülbelül 50 ezer forintot ér, szintén érintett. Ez a növény egy igazi reliktum, amely a földtörténeti múltból maradt fenn, és rendkívül ritka előfordulású. A listán szereplő többi károsodott növény között megtalálható a selymes peremizs és az agár sisakoskosbor is, amelyek szintén védett fajok.
Számos növényfaj sajnos eltűnt a területről, vagy jelentős mértékben csökkent a számuk. Ilyen például a korábban említett selymes peremizs, de a pusztai meténg, a tavaszi hérics, a szürkés ördögszem, a fekete kökörcsin és a budai imola állományának is drámai csökkenése tapasztalható. Ezen kívül a leánykökörcsin és a bozontos árvalányhaj populációja is jelentősen megfogyatkozott.
A nemzeti park május végén a terület újabb ellenőrzése után feljelentést tett a budaörsi rendőrségen. Egyelőre azonban nem történt fejlemény az eset kapcsán.