Bereczki Zoltán megfogalmazása szerint, ha valakit a "musicales" jelzővel illetnek, az gyakran úgy érezheti, hogy nem találja meg a helyét a színházi világban. Ez a címke sokszor egyfajta elkülönítést jelent, ami miatt az érintettek nehezen léphetnek be m

Hogyan kapcsolódik a sláger a fiatalság élményéhez? Egyáltalán mit is értünk sláger alatt? Ezeket a gondolatokat jártuk körbe Bereczki Zoltánnal az arútluK legújabb epizódjában. A Csináljuk a fesztivált! zsűritagja megosztotta velünk, mi a leggyakoribb tévedés a műsorral kapcsolatban, milyen óvintézkedéseket érdemes tenni a címkék használatakor, és hogyan lehet túllépni azon a csalódottságon, amikor egy ígéretes dal végül nem hozza a várt sikert.
„A sláger nem csupán arról tanúskodik, hogy szeretjük vagy nem szeretjük, hanem inkább arról, hogy ismerjük” – osztotta meg velünk Bereczki Zoltán, a Csináljuk a fesztivált! műsorának 10. évadához csatlakozó zsűritag. A legutóbbi versenyt a Hungária ikonikus dala, a Limbó-hintó nyerte meg Csorba Lóci előadásában. Ezen a ponton Bereczki Zoltán kifejtette, hogy sokak fejében a kezdetektől fogva torz elképzelés él arról, miről is szól valójában ez a műsor:
Ez nem csupán az énekesek versenye, és Lóci nem csak nyert, hanem egy dalt is győzelemre vitt. Az ő egyedi interpretációja, stílusa és személyisége formálta a dal előadásának módját. Ez egy többszörös fordulós megmérettetés, és minden egyes adás után összegyűlünk, hogy átbeszéljük az élményeket. Ilyenkor igyekszünk a dalokat a lehető legobjektívebb szempontok alapján értékelni.
Az énekes kifejtette, hogy noha egy-egy műnek milyen mély társadalmi hatása lehet, különböző műfajokban készült alkotások objektív összehasonlítása szinte lehetetlen. Minden zsűritagban ott rejlik saját fiatalkori élménye, azok a zenék, amelyek formálták őt, és amelyek az évek során alapvetően befolyásolták zenei ízlését.
Emlékszem arra, amikor először hallottam a számomra legmeghatározóbb előadót, Michael Jacksont, és a következő pillanatban már rajongó voltam
Az énekes nosztalgikus hangulatban idézte fel gyermekkori emlékét, megjegyezve, hogy bár mélyen tiszteli Billie Eilish művészetét és dalait, úgy érzi, hogy a Jackson klasszikusai mindig is páratlanok maradnak a szívében.
Bereczki Zoltán izgalmas háttérinformációkat osztott meg velünk a közelgő műsorról. Kiemelte, hogy rendkívül lényeges előre megismerni a műsorban szereplő dalokat, mert ez lehetővé teszi, hogy a résztvevők felidézzék saját élményeiket, emlékeiket az egyes számokkal vagy azok szerzőivel kapcsolatban. Néha előfordul, hogy egy előadó nem éppen úgy interpretál egy dalt, ahogy azt a közönség várná, hiszen "amikor felgyullad a piros lámpa, van, aki jobban izgul, míg mások szabadabbá válnak. Ez a legnagyobb sztároknál is így van." Ha pedig egy előadás nem a tervek szerint alakul, az is a művészet része, és gyakran új lehetőségeket teremt az alkotásban.
A zsűritag hangsúlyozta, hogy a műsor első adásától kezdve úgy vette a dolgokat, hogy szabadon hagyta magát sodródni az eseményekkel. Különösen izgalmasnak találta, amikor ugyanaz az énekes ugyanazt a dalt adja elő több alkalommal ugyanabban a díszletben, hiszen a végeredmény mindig más, ugyanis nincs két egyforma fellépés. Ennek ellenére a dalok versenye továbbra is a középpontban áll, és bevallotta, hogy a Limbó-hintó Csorba Lóci lenyűgöző produkciója mellett azért emelkedett ki, mert a Hungária-számok között is egyedi hangulata, stílusa és ritmizálása miatt különösen figyelemre méltó.
A választásom mögött az a vágy húzódik meg, hogy értékelem az egyediség varázsát. Számomra rendkívül fontos, hogy ne csupán egy tömegtermék részévé váljak, hanem valami különlegeset és egyedit tapasztaljak meg.
- fogalmazta meg a kérdésünkre az énekes.
Amikor saját alkotásairól van szó, akkor is van dal, amit direkt slágeresebb formában alkot, máskor pont rendhagyóbb formára törekszik. Előbbire Viharfelhők, utóbbira 2024 decemberében megjelent Zuhanás című számát hozta fel példának. Bereczki Zoltán arról is beszélt, hogy nem mindig könnyű elfogadni, ha valami nem úgy alakul, ahogy az ember eltervezte. Minden dal közel áll az alkotójához, még akkor is, amikor "annyiszor hallottad már, hogy abban a pillanatban szabadulnál tőle".
Meg kéne tanulni azt a nagyon jó mondást - amit a legnagyobbak is így csinálnak -, hogy "rakd ki a dalaidat és ne törődj az eredménnyel. Az egyik úgyis be fog jönni." Tök jó lenne azt mondani, hogy "persze, én is így csinálom, és egyáltalán nem üt meg". Dehogynem. Ezek a művészi gyerekeid, egy ponton pedig azt gondolod, hogy a CNN is erről fog cikkezni, mert akkora, aztán mégsem. A kérdés az, hogy ez ilyenkor csalódás, vagy beletörődés, hogy mennyire tudod továbbgörgetni a saját gondolataidat
- kifejtette.
A Zuhanás című dalnál azonban nem a slágeresség, a könnyű befogadhatóság volt a cél. Eredendően duettnek íródott és jóval poposabb felfogásban született. Csupán később vette fel - nézőponttól függően James Bond filmes vagy musicales - formáját. Persze musicales megjegyzésünket nem hagyja szó nélkül az énekes, mivel úgy érzi, ezek a bélyegek társadalmi szinten nehezen kopnak ki: "Ha valakire rásütik, hogy musicales, az sehova sem fog tartozni. Én a popzenében mindig musicales leszek, a musicaleseknek pedig mindig egy kicsit popénekes. Ebből a szempontból nem tudok és nem is akarok semelyik táborhoz vagy címkéhez ragaszkodni."
Bereczki Zoltán véleménye szerint a slágerkérdés leginkább a fiatalabb művészekhez kapcsolódik, mivel a sikerhez elengedhetetlen egyfajta újdonság és frissesség, amely bizonyos értelemben generációs jellegű.
"Valamiért azt látom, hogy a sláger a fiatal korhoz kötődik, az első szerelemhez, az első csalódáshoz. Nem feltétlenül kell, hogy jó dal legyen, elég egy jó időszak, egy jó történet. Nagyon sok szempontja van ennek, de nem gondolom, hogy a mi korosztályunk már befogad slágereket. Ez nem azt jelenti, hogy én nem szeretem az új előadókat, csak azt, hogy a nagyobb tömegeket nézve az újdonság már nem része az életünknek" - fogalmazott az énekes.
A Bereczki Zoltánnal folytatott podcast során szóba kerülnek izgalmas témák, többek között az alábbiak is:
Aki lemaradt volna az arútluK előző részéről, vagy újra meghallgatná a beszélgetést, az ide kattintva megteheti.