Kihívásokkal nézhet szembe, ha 45-54 éves, vagy 75 év feletti életkorú vagy Magyarországon!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai azt mutatják, hogy az utóbbi öt évben egyre többen tapasztalnak bizonytalanságot saját háztartásuk anyagi helyzetével kapcsolatban. E tendencia leginkább a 45-54 évesek, valamint a 75 év felettiek körében figyelhető meg. Az OTP Nyugdíjpénztár véleménye szerint a tudatos és időben elkezdett öngondoskodás kulcsfontosságú a nyugdíjas évek pénzügyi biztonságának megteremtésében. Vizsgáljuk meg közelebbről, mi állhat a problémák hátterében!
A nyugdíjas évek sokak számára a szabadidő bőségével fonódnak össze, ám sok esetben a megélhetés körüli anyagi aggodalmak árnyékolják be ezt az időszakot. Hiába a szabad órák száma, a pénzügyi bizonytalanság gyakran megnehezíti a gondtalan, élményekkel teli időskor megélését.
A KSH által végzett elégedettségi felmérés adatai azt mutatják, hogy 2019 óta a 45-54 éves korosztály és az annál idősebbek élethelyzetükkel kapcsolatos elégedettsége alacsonyabb, mint a fiatalabb generációké. Ugyanakkor az utóbbi években már tapasztalható pozitív tendencia az idősebbek véleményformálásában, ami reményt ad a jövőbeli javulásra.
Idősebb korban az életminőség és a stabil pénzügyi helyzet még inkább előtérbe kerül, éppen ezért különösen fontos idejében tenni az öngondoskodásért, ami jelentősen hozzájárul az egyéni és családi jólét fenntartásához - véli az OTP Nyugdíjpénztár.
A KSH legfrissebb felmérése alapján a 65 éves és annál idősebb korosztály anyagi helyzetével és általános elégedettségével kapcsolatos mutatók az elmúlt két év során 5,8 és 6,9 pont között ingadoztak a 10-es skálán. Érdekes, hogy a nyugdíj előtt álló 55-64 évesek körében tapasztalható elégedettség jelentősen magasabb volt: tavaly ők már a fiatalabb generációk átlagát, a 7-es értéket érték el a jelenlegi élethelyzetükről tett megjegyzések során, ami ellentétben áll a korábbi évek alacsonyabb átlagaival.
A 65-74 éves nyugdíjasok, tehát a fiatalabb idősebb korosztály tagjai, némileg bizonytalanabbak helyzetüket illetően – 2022-23 során elégedettségük 5,8 és 6,9 között ingadozott. Ezzel szemben a KSH statisztikái szerint a 75 év feletti idősek körében még nagyobb aggodalom tapasztalható anyagi biztonságuk miatt.
A nyugdíj jelentősége korunk előrehaladtával egyre inkább felértékelődik: az OTP Bank legfrissebb Öngondoskodási Indexének adatai szerint különösen a 50-es éveikben járók számára válik sürgető kérdéssé. A kutatás résztvevőinek 58%-a arra hivatkozik, hogy még nem kezdett el félretenni a nyugdíjas évekre, mert úgy vélik, hogy az még távol van. Ezen kívül aggasztóan magas, 38%-os arányban vannak azok is, akik attól tartanak, hogy egy váratlan esemény, mint például egy katasztrófa vagy háború következtében fel kell majd élniük a megtakarításaikat.
Természetesen, szívesen egyedivé teszem a szöveget! Kérlek, oszd meg velem a konkrét tartalmat, amelyet szeretnél átdolgozni, vagy mondd el, milyen témában szeretnél egyedi szöveget!
"Tapasztalataink szerint az öngondoskodáshoz különböző asszociációk társulnak. A pozitív hatás mellett egyesek még mindig szükséges rosszként tekintenek rá, holott a nyugdíjpénztári befizetésekkel az egyén a jelenben tehet azért, hogy megalapozza időskori álmai megvalósítását.
"Bíztató jel, hogy a nehéz piaci környezet ellenére is 14 500 új ügyféllel bővült tavaly a taglétszámunk, és folyamatosan tapasztaljuk az érdeklődés növekedését. Mielőtt belépne az öngondoskodás világába, érdemes alaposan tájékozódni." - mondta Budai József, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
Az OTP Nyugdíjpénztár 2023-as évében 25 milliárd forintnyi egyéni és 9,4 milliárd forintnyi munkáltatói hozzájárulás érkezett, ami figyelemre méltó, 13,6%-os és 22%-os növekedést mutat az előző évhez viszonyítva. A pénztár vezetése optimistán tekint a jövőbe, hiszen úgy vélik, hogy egyre több munkáltató ismeri fel, hogy a munkavállalók jóléte szorosan összefonódik a hosszú távú öngondoskodás fontosságával.
Az időskori pénzügyi stabilitás megteremtése nem csupán a munkavállalói elköteleződés növeléséhez, hanem a biztonságérzet erősítéséhez is hozzájárulhat. Ezek a tényezők kulcsszerepet játszanak a vállalat hatékonyságának javításában, hiszen a biztos háttérrel rendelkező dolgozók motiváltabbak és produktívabbak lehetnek.