Az Egyesült Államok kormánya arra ösztönzi az állami dolgozókat, hogy jelentsenek fel olyan munkatársaikat, akik titkos diverzitás támogató kezdeményezéseket folytatnak.

Donald Trump kormányzásának közeledtével az amerikai nagyvállalatok egyre inkább arról számolnak be, hogy felszámolják a DEI (diverzítás, méltányosság, inkluzivitás) programjaikat. Ez azt jelenti, hogy a jövőben nem terveznek senkit pozitívan diszkriminálni bőrszín, szexualitás, életkor vagy vallás alapján, és a cégek nem fognak kisebbségi csoportokat támogató kezdeményezéseket fenntartani.
A kormányváltás után a szövetségi kormány alá tartozó cégeknél új irányvonalat határoztak meg, amelynek keretében Trump gyorsan aláírta a DEI-programok betiltásáról szóló rendeletét. Szerdán a kormány hivatalos levélben kereste meg a különböző kormányügynökségeket és állami vállalatok munkatársait, arra kérve őket, hogy jelentsenek bármilyen esetet, ha egy kollégájuk a hasonló programok fenntartásán töri a fejét.
A hasonló, pozitív diszkriminációra épülő programok hatékonyságáról és létjogosultságáról hosszú évek óta mentek komoly viták, a programok támogatói szerint így van lehetőség, hogy nők és nem fehér emberek is nagyobb eséllyel vegyenek részt az amerikai munkaerőpiacon, míg ellenzői szerint a programok igazságtalanul diszkrimináltak egyeseket, és nem képesség, hanem más szempontok miatt kerültek emberek állásokba. Az viszont túlnyúlni látszik az eddigi vita keretein, hogy a kiküldött levelek szerint ezentúl komoly következményekkel járhat, ha egy munkavállaló értesül arról, hogy ha a szövetségi kormány alkalmazottja értesül arról, hogy a munkahelyén titkos DEI-program fut, és nem jelenti azt.
A Reuters által idézett levélben a kormány jelezte, hogy tudomásuk van arról, miszerint egyesek rejtett kódneveket és egyéb módszereket alkalmaznak a programok fenntartására. A levél figyelmeztet arra, hogy ha valaki ilyen információval rendelkezik, de nem jelenti azt 10 napon belül, akkor súlyos következményekkel kell számolnia. A hírügynökség megemlíti, hogy nem világos, milyen eltitkolási próbálkozásokról van szó a kormányon belül, és eddig semmiféle konkrét bizonyítékot nem tettek közzé ezzel kapcsolatban.
Hasonló tárgyú levelek köröztek a minisztériumokban is, de kaptak ilyet például a NASA alkalmazottai is:
A jogvédők határozottan reagáltak a kormány legújabb intézkedéseire, amelyek véleményük szerint súlyosan veszélyeztetik a feketék munkaerőpiaci előmenetelét segítő programokat, melyek évtizedek óta működnek. A nemek közötti egyenlőségért küzdő szervezetek is hangot adtak aggodalmuknak. Noreen Farrell, az Equal Rights Advocates (ERA) vezetője úgy véli, hogy a kormány döntése nemcsak a társadalmi igazságosságot, hanem az ország gazdasági versenyképességét is súlyosan érinti. Szerinte a szélsőséges ideológiai megfontolások miatt a gazdasági növekedés és a polgári jogok egyaránt veszélybe kerülnek.
Trump üzenetet küldött a magánszektor képviselőinek is, akik még nem szüntették be a DEI-programjaikat. Figyelmeztette őket, hogy a jövőben nem számíthatnak kormányzati megkeresésekre. Emellett szóba került, hogy vizsgálatok indulhatnak azokkal a cégekkel szemben, amelyek továbbra is a bőrszín alapján hozzák meg a munkaerő-felvételi döntéseiket.
Trump keddi rendeletével nemcsak új irányt adott, hanem egyúttal visszavonta Lyndon B. Johnson 1965-ös intézkedését is, amely megakadályozta, hogy a szövetségi kormány alvállalkozói diszkrimináljanak a foglalkoztatás során. Ez a rendelet jelentős lépést jelentett a bőrszín, vallás és nemzeti származás alapján történő esélyegyenlőség érdekében tett pozitív intézkedések irányába. Johnson rendelete a fekete polgárjogi mozgalom egyik mérföldkövének számított, amely a társadalmi igazságosságért folytatott harc egyik kulcsfontosságú eredménye volt.