Ausztria véglegesen megszüntette az orosz gázimportot.


Ausztria volt az orosz földgáz egyik utolsó nagy, ráadásul hosszú távú vásárlója - egészen mostanáig . "Óriási, pozitív fejlemény" - jegyezte meg nem sokkal a bejelentés után egy politológus, az Egyesült Államok volt oroszországi nagykövete az üzlet összeomlásáról. "Oroszország bajban van" - tette hozzá Michael McFaul.

A 34 éve érvényben lévő szerződés felmondása előtt hónapokig tartó viták feszítették a két céget, majd a Gazprom november közepén váratlanul, egyoldalú döntéssel megszüntette a gázszállítást Ausztriába.

Bécs tavaly úgy tervezett, hogy 2027-re teljesen megszünteti orosz gázfüggőségét, ám szeptemberben ezt a céldát már előre hozta.

A Gazprom és az OMV torzsalkodása viszont meggyorsította a döntés meghozatalát. Az OMV 31,5 százalékát birtokló osztrák kormány sarcolási próbálkozásnak nevezte, hogy az orosz cég nem tett eleget szerződésben vállalt kötelezettségeinek.

"Oroszország próbálta az energiát fegyverként használni ellenünk, de ez a stratégia nem vált be" - hangsúlyozta az X platformon az osztrák kancellár. "Ausztriát nem zsarolhatja meg Oroszország!" - tette hozzá Karl Nehammer, aki egyértelműen kijelentette: országa energiabiztonsága biztosított.

A hír csapást mért a Gazpromra, és az emelkedő árak dacára Európa sikerének egyik jele - állították iparági szakértők a Business Insidernek. Oroszország bécsi nagykövete az Izvesztyijának adott interjúban cáfolta, hogy hazája a nyomásgyakorlás eszközeként alkalmazza az energiát, ugyanakkor Dmitrij Ljubinskij azt is kijelentette: az OMV lépése nem marad válasz nélkül.

Ukrajna már hónapokkal ezelőtt világossá tette, hogy nem kívánja meghosszabbítani a januárban esedékes szerződést, amely lehetővé tette az orosz gáz szállítását az uniós tagállamok irányába.

Ez alatt az idő alatt Ausztria vélhetően alternatív beszállítókat keresett - mondta Jack Sharples, az Oxford energiatanulmányokkal foglalkozó intézetének kutatója. "A januárban lejáró ukrán tranzitmegállapodás jelentős kockázatokat jelentett, ezért a Gazprom-ügylet felmondása jó ötletnek tűnik" - magyarázta Tom Edwards, egy energiapiaci elemző cég modellezője.

Az OMV gáztározói jelenleg 85%-os feltöltöttséggel rendelkeznek, ami kedvező pozíciót biztosít a cég számára a beszállítóváltás lebonyolításához.

A történelmi együttműködés gyökerei a hatvanas évekbe nyúlnak vissza, amikor Ausztria úttörő szerepet játszott, mint az első nyugat-európai, nem szocialista állam, amely gázimportálásra lépett kapcsolatba a Szovjetunióval. A kapcsolat mélyebb dimenziót nyert, amikor 2006-ban a Gazprommal megkötötték azt a 34 éves szerződést, amely azonban Ukrajna inváziója után egyre inkább törékennyé vált, jelezve a szakítás felé vezető út kezdetét.

Az OMV márciusban hivatalosan is bejelentette, hogy leállítja további beruházásait Oroszország területén, ugyanakkor megőrzi a hosszú távú beszállítói kapcsolatokat. Sharples arra hívta fel a figyelmet, hogy az ukrajnai invázió óta Európa-szerte egyre inkább megerősödött a politikai szándék az orosz energiafüggőség csökkentésére. Érdemes megjegyezni, hogy 2022 előtt az importált földgáz 40%-a Oroszországból érkezett.

A helyettesítő import java szegmense még mindig orosz gázra épít, amelyet a közvetítő országok közbeiktatásával „tisztítanak meg”. Ennek ellenére a Gazprom 2022 februárjától kezdődően jelentős bevételkiesést szenvedett el, és az osztrák piac elvesztése tovább csökkenti a nyereségét.

Related posts