Ausztria különleges kezdeményezést indított: 1000 eurós "hazatérési bónuszt" ajánl fel a szíriai menekültek számára. Ezzel a lépéssel célja, hogy támogassa azokat, akik szeretnék visszatérni szülőhazájukba, felajánlva számukra anyagi segítséget a hazautaz


Az Európai Bizottság, mint az EU végrehajtó hatósága, kijelentette, hogy a jelenlegi helyzetben "nem állnak fenn a szükséges feltételek a Szíriába történő biztonságos, önkéntes és méltóságteljes visszatéréshez".

Az osztrák kormány bejelentette, hogy a Szíriából menekültként az országban élő személyek számára 1000 eurós "visszatérési támogatást" ajánl fel, lehetőséget adva számukra, hogy a Bassár el-Aszad rezsim bukása után hazatérhessenek Szíriába.

A döntésre akkor jutottak el, amikor Európa számos országában elindult a diskurzus a szíriai menekültek sorsáról és arról, hogy milyen intézkedéseket kellene hozniuk a helyzet kezelésére.

Karl Nehammer, a konzervatív kancellár, bejelentette, hogy Ausztria 1000 eurós visszatérési bónusszal segíti a hazájukba visszatérni szándékozó szíreket. "Az országnak most különösen fontos, hogy visszanyerjük polgárainkat, hiszen ez elengedhetetlen az újjáépítéshez" - fogalmazott a politikai vezető, aki nyilatkozatát angol és német nyelven is közzétette az X platformon.

Nehammer al-Aszad megbuktatásának napján azt mondta, hogy a szíriai biztonsági helyzetet újraértékelik azért, hogy a kitoloncolások megkezdődhetnek-e.

Az emberek akaratuk ellenére történő kitoloncolása csak akkor válik lehetségessé, ha a szíriai helyzetet biztonságosnak nyilvánítják. Ennek kapcsán az Osztrák Néppárt (ÖVP) által irányított kormány bejelentette, hogy a hangsúlyt az önkéntes kitoloncolásokra helyezi.

Ausztria több más európai országgal, köztük Belgiummal, Dániával, Németországgal és a Cseh Köztársasággal összhangban leállította a szíriaiak által benyújtott menedékkérelmek elbírálását is.

De mindezen országok egyetértenek abban, hogy még túl korai lenne megfontolni a menekültek Szíriába való visszaküldését.

Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó intézménye, kifejtette, hogy jelen pillanatban "nincsenek meg a szükséges körülmények ahhoz, hogy a visszatérés Szíriába biztonságos, önkéntes és méltóságteljes módon történhessen."

"Várnunk kell még néhány napot, hogy lássuk, merre tart most Szíria" - mondta Nancy Faeser német belügyminiszter.

"Mi a helyzet? Mi a helyzet a kisebbségek védelmével? Mi a helyzet az emberek védelmével? És aztán persze jöhet a hazatelepítés".

A szíriaiak alkotják a menedékkérők legnagyobb csoportját Ausztriában, és Nehammer, sok konzervatív vezetőhöz hasonlóan Európa-szerte, a szélsőjobboldali nyomás alatt áll, hogy keményebb álláspontot képviseljen a bevándorlással kapcsolatban.

Nem teljesen világos, hogy hány szíriai állampolgár él Ausztriában, akik élni kívánnak a hazatérési bónusz lehetőségével. Az Austrian Airlines, mint a nemzeti légitársaság, a jelenlegi, instabil biztonsági helyzet következtében egyelőre nem üzemeltet járatokat a Közel-Keletre. Ennek fényében az 1000 eurós támogatás nem garantálja, hogy elegendő lesz az utazás költségeinek fedezésére.

Nehammer megjegyzései éppen abban a héten érkeztek, amikor Angela Merkel egykori német kancellár egészségügyi minisztere, Jens Spahn, egy televíziós beszélgetés során hasonló elképzeléseket osztott meg.

"Mi történne, ha a német kormány bejelentené: 'Mindenki, aki szeretne visszatérni Szíriába, bérelhet tőlünk repülőgépet, és még 1000 eurót is kap, hogy útnak indulhasson'?" - tette fel a kérdést.

A 2015-ös év során Európába érkező menekültek száma meghaladta az egymilliót, többségük a szíriai polgárháború elől menekült. Ez a helyzet az Európai Unió egyik legjelentősebb politikai válságát idézte elő, hiszen az országok között heves viták alakultak ki arról, hogy ki vállaljon felelősséget a menekültek befogadásáért, és hogy más államoknak milyen mértékben kellene támogatniuk ezt a folyamatot. E feszültségek pedig továbbra is jelen vannak a mai politikai diskurzusban.

Az Európai Unió menekültügyi ügynöksége által közölt adatok alapján 2023 szeptemberéig közel 14 000 szíriai állampolgár folyamodott nemzetközi védelemért Európa területén.

Tavaly közel 183 000 szíriai ember nyújtott be menedékjog iránti kérelmet, ami jelentős számot képvisel. Az összes kérelem körülbelül egyharmadát pozitívan bírálták el, ami azt jelenti, hogy sokan találtak menedéket és támogatást.

Az ENSZ menekültügyi ügynöksége arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi védelmet kereső szírek ügyében sürgős szükség van a "türelemre és éberségre". Az ügynökség hangsúlyozta, hogy a jövőbeli fejlődések szempontjából kulcsfontosságú, hogy Szíria új vezetői elkötelezettek legyenek a jogrend és a törvények tiszteletben tartása iránt.

Related posts