Az amerikai védelmi miniszter bejelentette, hogy az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy visszaszerezze a Panama-csatornát. Az ügy körüli feszültségek újraéledtek, és a miniszter hangsúlyozta, hogy a csatorna stratégiai jelentősége felbecsülhetetl

Pete Hegseth (a képen középen) éppen egy emlékezetes pillanatot örökít meg, miközben Ricaurte Vasquezzel (bal oldalon), a Panama-csatorna igazgatójával együtt pózol a Miraflores-zsilipeknél tett látogatásuk során, Panamavárosban, 2025. április 8-án.
Pete Hegseth, a védelmi miniszter, keddi látogatása során a közép-amerikai országban bejelentette, hogy az Egyesült Államok visszaszerzi a Panama-csatornát a kínai befolyás alól.
A panamai kormánnyal folytatott tárgyalásokat követően Hegseth hangsúlyozta, hogy a céljuk a panamai biztonsági erőkkel való együttműködés megerősítése. Véleménye szerint elengedhetetlen, hogy megakadályozzák, hogy Kína a csatornát fegyverként alkalmazza, különösen úgy, hogy kínai vállalatok kereskedelmi kapcsolatait kémkedési célokra használja fel.
„Közösen visszaszerezzük a Panama-csatorna irányítását Kína befolyása alól” – jelentette ki a védelmi miniszter egy amerikai támogatással felújított mólónál Panamaváros szívében.
"Ez a csatorna nem Kína alkotása. Kína nem felelős az üzemeltetéséért, és nem tervezi, hogy fegyverként kihasználja. Panamával együttműködve elkötelezettek vagyunk a csatorna védelme és minden nemzet számára történő hozzáférés biztosítása mellett."
Az amerikai konténerforgalom több mint 40 százaléka, évi mintegy 270 milliárd dollár értékben a Panama-csatornán keresztül bonyolódik, több mint kétharmadát adva a világ második legforgalmasabb óceánközi vízi útvonalán áthaladó hajóforgalomnak.
Hegseth az első amerikai védelmi miniszter, aki Panama földjére látogatott évtizedek óta. Donald Trump korábbi elnök is hangsúlyozta a "kínai befolyás eltávolításának" fontosságát, és nem zárta ki a katonai erő alkalmazását sem, hogy visszaszerezzék a csatornát.