Amerikai bankcsőd: a betétbiztosító jogi lépéseket tesz a bank vezetősége ellen egy jelentős pénzügyi botrány keretein belül.

Csütörtökön az Egyesült Államok Szövetségi Betétbiztosítási Társasága (FDIC) pert indított 17 korábbi vezető és igazgató ellen a Silicon Valley Bank (SVB) ügyében. A jogi lépés középpontjában a bank 2023 márciusi összeomlása áll, amely az Egyesült Államok egyik legnagyobb bankcsődjének számít. Az FDIC több milliárd dollárt követel a felelősöktől, hivatkozva súlyos gondatlanságra és a bizalmi kötelezettségek megszegésére - számolt be a Reuters.
Az FDIC a San Franciscó-i szövetségi bíróságon benyújtott panaszában azt állítja, hogy az alperesek figyelmen kívül hagyták a prudens banki működés alapvető normáit és a bank saját kockázati politikáját.
A vád szerint a vezetők túlzott kockázatokat vállaltak a rövid távú nyereség és a részvényárfolyam növelése érdekében.
Az FDIC kifogásolja, hogy a bank túlzott mértékben támaszkodott a fedezetlen, kamatlábérzékeny hosszú távú államkötvényekre, például az amerikai 10 éves állampapírokra és a jelzálogfedezetű értékpapírokra, miközben várható volt a kamatlábak emelkedése. Az FDIC szerint ez a stratégia jelentősen hozzájárult a bank bukásához.
Az FDIC külön kiemeli, hogy 2022 decemberében, kevesebb mint három hónappal a bank megszűnése előtt, a vezetőség "súlyosan meggondolatlanul" 294 millió dollár osztalékot fizetett az anyavállalatnak. A panasz szerint ez a lépés "a pénzügyi nehézségek és a menedzsment gyengesége idején" tőkét vont el a banktól.
Az alperesek között található Gregory Becker, korábbi vezérigazgató, valamint Daniel Beck, aki a pénzügyi igazgatói posztot töltötte be. Emellett négy másik korábbi vezető és tizenegy volt igazgató is részt vesz az eljárásban. Becker ügyvédje eddig még nem tudott nyilatkozni a folyamatban lévő ügy kapcsán.
A Silicon Valley Bank 2023. március 10-én bekövetkezett összeomlása és az FDIC általi átvétele váratlanul rázta meg a pénzügyi világot. Ez az incidens különösen súlyosan érintette a technológiai startupokat, amelyek a bankban tartották betéteiket, így sok vállalkozás számára komoly kihívások elé állította a jövőt.
Az SVB bukása két másik bank, a Signature Bank és a First Republic Bank megszűnését előzte meg, ami a 2008-as bankválság megismétlődésétől való félelmet keltette a piacokon.
A First Citizens BancShares, egy észak-karolinai hitelező, az FDIC által szervezett eladás során felvásárolta a Silicon Valley Bank betéteit és több tízmilliárd dollárnyi hitelét. Az SVB mintegy 209 milliárd dollárnyi eszközzel rendelkezett, amikor csődbe ment, ami az egyik legnagyobb bankcsőddé tette az amerikai pénzügyi történelemben.
Forrás: Reuters hírügynökség