Amerika elnyerné a vezető szerepet egy kulcsfontosságú ukrán gázvezeték felett.


Egy ukrán szakértő véleménye szerint a "gyarmati jellegű" követeléseknek csekély a valószínűsége a megvalósulásra.

Sajtóértesülések szerint újabb követelésekkel állt elő az Egyesült Államok Ukrajna felé: benyújtotta igényét, hogy átvenné az irányítását az egyik, a háború sújtotta országon áthaladó, Európába irányuló orosz földgázt szállító, kulcsfontosságú vezeték felett, amit egyesek gyarmati zsarolásként jellemeztek.

Az érintett vezeték Szudzsa városából, a nyugat-oroszországi területről indul, és egészen Ungvárig, Ukrajnáig terjed, mintegy 1200 kilométer hosszúságban. Ezt a vezetékrendszert a szovjet korszakban hozták létre, és mára kulcsfontosságú elemévé vált a nemzeti infrastruktúrának, emellett jelentős szerepet játszik az energiaszállításban is – számol be róla a Guardian.

Amerikai és ukrán tisztviselők pénteken találkoztak, hogy megvitassák a Fehér Ház ásványkincs-egyezményre vonatkozó javaslatait. Már a korábbi egyeztetések során is kiderült, hogy Donald Trump azt szeretné, ha Kijev "ellenszolgáltatásként" átadná természeti erőforrásait a korábbi Biden-kormányzat által szállított fegyverekért cserébe.

A Reuters szerint azonban egyeztetések egyre feszültebbé váltak. A legújabb amerikai tervezet "maximalistább", mint a februári eredeti változat, amely Washington számára 500 milliárd dollár értékű ritkafémek, valamint olaj- és gázkészletek átadását javasolta (egy erről szóló megállapodást készültek aláírni feburár végén, Zelenszkij hamar kisiklott Fehér Ház-i látogatásán).

Volodimir Landa, a Kijevi Gazdaságstratégiai Központ szakértője hangsúlyozza, hogy az amerikaiak "mindent ki akarnak sajtolni, amit csak lehetséges". A közgazdász véleménye szerint a "zaklató, gyarmati jellegű" követeléseknek alig van esélyük arra, hogy az ukrán vezetés komolyan vegye őket.

Related posts