Ukrajna és az Egyesült Államok aláírták a ritkaföldfémek bányászatáról szóló megállapodást.


Megszületett a hosszú távú szerződés Washington és Kijev között szerdán, az USA hozzáférhet az Ukrajnában található kritikus ásványokhoz cserébe segít az országot helyreállítani gazdaságilag a háború után, addig pedig folytatja a katonai támogatást.

Több hónapon át tartó feszültséggel teli tárgyalások után Kijev és Washington végre aláírták azt a bányászati megállapodást, amely mindkét fél számára kulcsfontosságú. Az Egyesült Államok éppúgy nyereséget remél ettől az egyezségtől, mint ahogyan Ukrajna számára a támogatás elengedhetetlen a háború utáni gazdasági újjáépítéshez. A két ország egy közös újjáépítési és befektetési alapot hoz létre, amely célja Ukrajna gazdasági helyreállításának elősegítése és stabil jövőjének megteremtése.

Ukrajna jelentős ásványkészletekkel rendelkezik, különösen olyan kritikus alapanyagok terén, mint a grafit, titán és lítium. Ezek az anyagok nélkülözhetetlenek a megújuló energiaforrások fejlesztésében, a katonai felszerelések előállításában, valamint számos ipari alkalmazásban. Az Egyesült Államok és Kína közötti egyre fokozódó kereskedelmi konfliktus fényében, ahol Kína a világ ritkaföldfém-készleteinek körülbelül 90%-át ellenőrzi, az amerikai kormányzat számára sürgetővé vált új források keresése. Ukrajna számára pedig kulcsfontosságú volt egy megállapodás létrejötte, hogy biztosítsa az Egyesült Államok folyamatos katonai támogatását a konfliktus során.

Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere úgy véli, hogy a megállapodás egyértelműen tükrözi azt a szándékot, mely szerint mindkét fél elkötelezett a tartós béke megteremtése és Ukrajna fejlődése iránt.

"Julia Szvyrydenko, Ukrajna első miniszterelnök-helyettese az X platformon bejelentette: 'Közösen az Egyesült Államokkal olyan alapot hozunk létre, amely vonzó lehetőségeket kínál a globális befektetések számára országunkban.'"

Az üzleti megállapodás egyik kulcsfontosságú eleme, hogy az ukrán területen található minden szárazföldi és tengeri erőforrás az ukrán hatóságok irányítása és birtoklása alatt marad.

Kijev fenntartja magának a jogot annak meghatározására is, hogy mit és hol termeljen ki, hangsúlyozva, hogy az altalaj állami tulajdonban marad, ez a kifejezés is szerepel a megállapodásban.

Az alapot 50-50 százalékos tulajdonrészben hozzák létre, és azt Ukrajna és az Egyesült Államok közösen kezeli majd. Egyik félnek sem lesz többségi szavazata, ami a kölcsönös előnyökön, együttműködésen és tiszteleten alapuló, valóban egyenlő partnerséget tükrözi.

Az állami tulajdonú vállalatok, például az Ukrnafta és az Energoatom, továbbra is az állam kezelésében maradnak.

A megállapodás nem tartalmaz utalást az Egyesült Államokkal szemben fennálló ukrán pénzügyi kötelezettségekre.

A megállapodás teljes mértékben összhangban áll Ukrajna alkotmányos kereteivel, és nem befolyásolja az európai integrációs célkitűzéseket. Emellett a nemzeti jogszabályokkal is összhangban van, és megfelel Ukrajna nemzetközi kötelezettségeinek is.

Az alapot közvetlenül az Egyesült Államok kormánya fogja finanszírozni a Nemzetközi Fejlesztésfinanszírozási Társaság (DFC) közvetítésével. A DFC célja, hogy elősegítse Ukrajna számára új befektetések és innovatív technológiák bevonását, amelyeket amerikai és uniós cégek, valamint befektetési alapok kínálnak.

A technológia kulcsszerepet játszott az alku folyamatában, hiszen Ukrajna számára elengedhetetlen, hogy ne csupán anyagi forrásokat, hanem innovatív megoldásokat is hozzon az ország fejlődése érdekében.

Az alap jövedelem és a befizetések adómentesek az Egyesült Államokban és Ukrajnában egyaránt.

Mindkét ország egyenlő mértékben járul hozzá az alaphoz. Szvyrydenko szerint a közvetlen pénzeszközök mellett Washington választhat, hogy további támogatást nyújt-e fegyverek, például légvédelmi rendszerek formájában.

Kijev is aktívan részt vesz a folyamatban, és a megállapodás értelmében nemcsak az új bérleti díjakból és engedélyekből származó bevételek 50%-át fogja visszaforgatni, hanem ha úgy látja szükségesnek, ennél is többet biztosít majd.

A konkrét beruházási projektekről Ukrajna és az Egyesült Államok közösen határoznak. Azonban a megállapodás szerint ezeket a projekteket kizárólag Ukrajna területén kell megvalósítani.

Mindkét ország véleménye szerint a megállapodás egy hosszú távú közös befektetés kereteit öleli fel.

Related posts