Egy centiméteres eltérés akár ötmilliárd forintnyi veszteséget is okozhat a 21 éves fiatal számára.

Elérkezett a tengerentúli profi amerikaifutball-bajnokság (NFL) holt szezonjának egyik legizgalmasabb pillanata: éjjel megkezdődik a 2025-ös játékosbörze (draft) első köre. Ezen a napon a csapatok lehetőséget kapnak arra, hogy megtalálják a következő másfél évtized alapköveit, vagy éppen ellenkezőleg, súlyos hibát vétsenek a választásaikkal. Az esemény nem csupán a tehetséges fiatal sportolók bemutatkozásáról szól, hanem a jövőbeli sikerek zálogáról is, ami minden csapat számára kulcsfontosságú.
Ki lehet az a bizonyos 1/1-es választott? Ki a legkiemelkedőbb támadó és ki az élvonalbeli védő? Miért tekintjük a friss Heisman-győztest az évezred egyik legnagyobb ritkaságának? És vajon mennyit nyom a latban egyetlen centiméter? Péntek hajnalra sok kérdésre fény derül majd.
A jövőbeli 1/1-es választott: Cam Ward, irányító (Miami) – az az ember, aki a pályán valódi varázslatot hoz. Egy olyan tehetség, aki nem csupán a statisztikákban brillírozik, hanem a játék minden aspektusában megmutatja összetett gondolkodását és kivételes képességeit. Miami színeiben már most is legendás hírnévre tett szert, és mindenki kíváncsian várja, milyen magasságokba emeli majd a csapatát. Ward képes arra, hogy a nehéz helyzetekben is megállja a helyét, és a legnagyobb kihívásokkal nézzen szembe. Az NFL világában biztos, hogy felforgatja a játékszabályokat!
A 2021-es szezon során a Tennessee Titans lenyűgöző 12-5-ös mérleggel bejutott a rájátszásba, ahol csak a későbbi Super Bowl résztvevő Cincinnati Bengals állította meg őket, 19-16-os eredménnyel. Az ezt követő két év azonban nem volt kedvező a csapat számára, hiszen 7-10-es és 6-11-es teljesítménnyel zárták a szezont. 2024-re a Titans a liga leggyengébb csapatává vált, 3-14-es mérleggel zárták az idényt. Az irányítóposzt körüli bizonytalanság miatt pedig szinte biztosra vehető, hogy az elkövetkező drafton ők választhatják majd az első helyen.
Valójában az ő lénye is egyedi.
Cam Ward útja nem volt kikövezve az 1/1-ig. A középiskolában még végzősként is alig 12 passzkísérlet jutott neki, ezért nem is hívták nagy egyetemek, így elfogadta az Incarnate Word hívását, ahol a koronavírus-járvány miatti rövidített idényben már mutatott életjeleket, másodévesként pedig rengeteg kockázatos dobást is bevállalva 47 TD-vel és 4648 yarddal vezette a csapatát. Követte is edzőjét az első osztályba, de a Washingtonnál jóval rizikókerülőbb volt a játéka, mielőtt a 2024-es idény előtt a Miamihez transzferelt, ahol korábbi felszabadult játékával csillogott, 4313 yarddal, 39 TD-passzal, és emellett csak hét interceptionnel negyedik helyen zárta a Heisman-szavazást.
A mérete bizonyos csapatokat elriaszthat, de a 187 centiméteres magasság már bőven a normális tartományba esik. Az információk gyors feldolgozása és a döntéshozatal terén viszont a szakértők még fejlődést várnak tőle. Ahhoz, hogy a legjobban passzolók között említsék a nevét, szüksége van némi finomításra a játékintelligenciájában.
Futottak még: A coloradói Shedeur Sanders az év kezdetén még az 1/1-es pickért küzdött, de úgy tűnik, hogy a szakértői rangsorokban már az első körből is kicsúszik a "halhatatlan" Deion Sanders fia. Azonban nem zárható ki, hogy egy irányítóra áhítozó csapat (például a Browns vagy a Giants) mégiscsak a top 3-ba emeli, hiszen az irányító poszt esetében sosem létezik olyan, hogy valakit túl korán választanak ki.
A legkiemelkedőbb játékos: Travis Hunter, aki elkapóként és cornerbackként is brillírozik a Colorado csapatában – ő a legjobb három között van!
Valójában a friss Heisman-győztessel illene kezdeni, hiszen Travis Hunter olyan bravúrt tud felmutatni, amire az évezredben nem volt még példa: egyszerre teljesített kiemelkedően támadóként (92 elkapásból 1152 yard [6. legtöbb], 14 TD [2.], egy futott TD) ÉS védőként (15 levédekezett passzal és négy interceptionnel a Big 12 konferenciában az év védője is lett).
Mivel napjainkban minden a specializálódás felé megy, nem véletlenül tartja magát a mondás, hogy aki mindenhez ért, az semmit sem tud igazán. No, éppen ezért döbbenetes, amit Hunternél láthatunk, hiszen Sanders kedvenc célpontját tartják a draftra jelentkezők közül a legjobb elkapó tehetségnek ÉS(!) a legjobb cornerbacknek is.
A profik között ezt a megduplázott terhelést aligha lehet tartani, de az őt kiválasztó csapat személyétől függően lehet kiváló támadó, aki időnként a védelembe is beugrik, vagy talán a liga legjobb emberfogója, aki különleges helyzetekben a támadóknál is feltűnhet. Mérete alapján (184 cm/85 kg) talán ez utóbbi út lehet a célravezető, de nála a határ tényleg csak a csillagos ég.
A legkiemelkedőbb támadó: Ashton Jeanty, futó (Boise State) - a legjobb tíz között!
Ha Hunter nem lett volna a színtéren, valószínűleg Jeanty lett volna a legértékesebb egyetemi játékos, akinek a nevét a díj mellett emlegethetjük. Mégis, sokan csalódottan fogadták, hogy "csak" a második helyen végzett. A végeredmény alapján 2231-2017-es pontszámmal zárta a szezont, míg a harmadik helyezett Dillon Gabriel 516 pontot gyűjtött, és az 1/1-es várományos Ward pedig csupán 229 ponttal zárta a versenyt.
A zömök futó (174 cm/96 kg) az amerikai haditengerészet egyik főtisztjének fiaként kezdte meg középiskolai tanulmányait Nápolyban, ahol már korán felfedezte a foci iránti szenvedélyét. Eleinte irányítóként szerepelt a csapatban, de hamarosan világossá vált, hogy más poszton fogja megmutatni igazi tehetségét. A jövője fényessége azonban még sokak számára rejtély volt - a Rivalsnél csupán kétcsillagos tehetségnek, míg az ESPN-nél csak háromcsillagosnak könyvelték el. Ennek ellenére a Boise State csapata lecsapott a játékjogára, biztosítva ezzel a lehetőséget, hogy kibontakoztathassa képességeit.
Első évében még megosztva kapta a labdákat George Holanival, az idény utolsó meccsén futott 178 yard sem akadályozta meg a csapatot, hogy szétosszák közöttük a feladatokat, de ekkor Jeanty 1347 yardjával már első számúnak számított, 569 elkapott yardjával pedig a komplett egyetemi liga második legjobb running backje volt (ehhez persze nem ártott, hogy anno irányító mellett még elkapót is játszott). Harmadévesként viszont jött a tarolás:
A játék minden elemében kiváló, csapattól és sémától függetlenül már az első évében NFL-sztár lehet - majdnem biztosan az is lesz, így pedig még a top 5-ös kiválasztása sem elképzelhetetlen, pedig ez nagyon nem az a poszt, amire manapság ennyit áldoznának a csapatok.
Futottak még: Különleges helyzet alakult ki, ugyanis a jelenlegi kínálatból akár két tight end is felkerülhet a tíz legjobb játékos listájára - ami nem mindennapi, hiszen ez a poszt általában nem kap túl nagy figyelmet a csapatok részéről. A Penn State-ről érkező Tyler Warren (197 cm/116 kg) kiemelkedik blokkolásban, és valódi háromdownos fenyegetést jelent. Ezzel szemben a michigani Colston Loveland (197 cm/112 kg) talán még jobb célpont lehet, különösen, ha valaki nem a klasszikus szerepköröket keresi. Az elkapók között említést érdemel az óriási termetű (193 cm/99 kg) arizonai Tetairoa McMillan is, aki a levegőben igazi "halálos fegyvernek" számít, és emellett az egyik legjobb a robbanékony játékokban, amelyek legalább 15 yardos előnyöket hoznak.
A legjobb védő: Abdul Carter, irányítósiettető (Penn State) - top 4
Ha egy lábfejsérülés nem akadályozza meg a játékosbörze előtti felmérésben, még az 1/1-ről folytatott beszélgetésekben is előkerülhetne Carter neve, de így is esélytelennek látszik, hogy akár az ötödik választásig ne jelentse be a kiválasztását Roger Goodell, a liga első számú embere.
Az elképesztően atletikus passzsiettető már az egyetemi pályafutása kezdetén megmutatta, micsoda tehetség rejlik benne: egy brutális megmozdulás következtében azonnal kiállították, de miután "letisztította" a játékát, egy igazi romboló erővé lépett elő a védelmi vonalon. Linebackerként a védővonal mögött is brillírozott, szenzációs fizikai adottságainak köszönhetően a passz elleni védekezésben sem maradt hátrányban. A harmadik évére pedig a fal szélére került, ahol már az irányítókat üldözte, és valódi rémálommá vált számukra: 92,4-es PFF passzsiettetői értékével ő lett a draftosztály legkiemelkedőbb tehetsége.
Könnyen adódik a párhuzam Micah Parsons és Carter között, hiszen mindketten linebackerből lettek félelmetes irányítósiettetők a Penn State-nél. Carter most átvette a 11-es mezszámot, amely egyenesen Parsons öröksége, és mindketten hasonló testfelépítéssel rendelkeznek: Parsons 191 cm magas és 111 kg, míg Carter 191 cm és 113 kg. Mindez csak fokozza a várakozást, hogy milyen teljesítményre lesz képes a fiatal tehetség a pályán.
Futottak még: A Carternél valamivel alacsonyabb (185 cm/110 kg) Jalon Walker széles spektrumot ölel fel a georgiai védelemben, kiváló futballösztöneinek köszönhetően belső linebackertől kezdve bármelyik poszt betöltésére alkalmas, vagy akár bárhonnan támadhatja az irányítót. Azonban méretei miatt a szakértők véleménye szerint kevesebb sémában hozhat biztos eredményt, ami a szerepeltetését illeti.
A legjobb támadófalember: Will Campbell, offensive tackle/guard (LSU) - top 5/top 10
Ezen a poszton a csapatok megfigyelői körében nem világos a helyzet, és a legnagyobb kérdés Will Campbell (198 cm/145 kg) karhosszával kapcsolatos. Az a kérdés, hogy a karja hossza mennyiben befolyásolja a lehetőségeit a támadófal legfontosabb pozíciójában, a bal oldali tackle-ként való szereplésben. A szakmai körökben általában 33 inch (körülbelül 84 cm) számít a lélektani minimumnak, de a profi ligákban inkább a 34 inch (86,5 cm) a normál kezdőérték. Campbell azonban az előzetes felmérőn még a 33 inch-es határt is alulmúlta, hiszen csak 83 cm-t mért, majd az egyetemi teszten a minimumot (84 cm) tudta megugrani.
Hogy mit jelenthet egy centiméter, azt hamarosan megtudhatjuk, hiszen a legerősebb egyetemi konferenciában (SEC) három éven át kiváló Campbell a legjobb védőket is sikeresen tudta kiváló lábmunkájának köszönhetően semlegesíteni, 558 passzjáték során csupán két sacket engedett, és a PFF passzblokkoló értékelése szerint mindhárom idényében 77-es osztályzat felett zárt. Mindez elit robbanékonysággal és sebességgel párosítva remek opciókat nyújt, és ha végül eggyel beljebb kell mennie a falban, minden bizonnyal ligaszinten is elit guard válhat belőle.
Ez a bejegyzés viszont jelentősen alulértékelt, ezért minden azon áll vagy bukik, hogy a jövendőbeli csapata felfedezi-e benne a potenciális kezdő LT-t. Ha igen, ne csodálkozzunk, ha már az első negyed végén, a New England Patriots-nál bejelentik Campbell nevét.
Egyrészt, mivel ekkorra várhatóan körülbelül 24 milliót keresne, igazán nem lenne okunk sajnálni őt. Ráadásul a második szerződésével valószínűleg azonnal új rekordokat dönthet, így anyagi nehézségekkel biztosan nem kell szembenéznie.
Futottak még: a Missouriban az előző szezonban 90,6-os PFF-értékeléssel rendelkező Armand Membou (194 kg/151 kg) karhossza (85 cm) számos csapat számára vonzó lehet, és valóban figyelemre méltó teljesítményt nyújtott a felmérők során. Ugyanakkor technikailag még nem annyira kifinomult, mint a versenytársai.
A legjobb védőfalember: Mason Graham, defensive tackle (Michigan) - top 8
A szakértők egyetértenek abban, hogy az idei felhozatal rendkívül ígéretes, így azok, akik a védelmi vonalban keresnek tehetségeket, biztosan találnak maguknak megfelelő játékosokat. Különösen figyelemre méltó Graham, aki a Michigannel a 2023-as idény során megnyerte a bajnoki címet. Már első évétől kezdve a védelem kulcsfontosságú szereplőjeként tűnt fel, kiemelkedő teljesítményt nyújtva.
A korábbi kiváló birkózó elképesztően sokoldalú, kellően atletikus és hajlékony, hogy a legfürgébb támadófalemberek életét és megkeserítse, ugyanakkor elég nagy (191 cm/134 kg) és erős ahhoz is, hogy az izomkolosszusokkal szemben is óriási kihívást jelentsen.
A poszt tagjaira nem jellemző módon, a játékhelyzetek sokszínűségében akár bármikor a pályán tarthatók. Míg a legnagyobb nose tackle-ök elsősorban a nyilvánvaló futószituációkban brillíroznak, addig a legkisebb irányítósiettető defensive tackle-ök inkább a biztos passzhelyzetekben mutatják meg valódi értéküket. Ezen kívül a védőfalban szinte bárhol bevethetők a különböző taktikák során, hogy megzavarják a támadófal működését – ezzel pedig az irányítók és a futók életét is komolyan megnehezítik.
A 2025-ös NFL Draft első körének választási sorrendje