Ahol a malacok vidám visítása is a kiállítás színes eleme: különleges tárlat nyílt a...


Szabadkígyós új attrakciója egy varázslatos utazásra hív minket, amely felfedi az alföldi tanya különleges történetét.

Megnyitotta kapuit az "Élet a tanyaudvaron - Az alföldi tanyák világa" című állandó kiállítás a Svájcerájban, Szabadkígyóson, Békés vármegyében, április 29-én.

A tárlatot a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum munkatársai alakították ki. Váncsa Klára kurátor, természettudományos muzeológus elmondta: a belépőket kakaskukorékolás, tehénbőgés, gágogás, mekegés és malacvisítás fogadja. Magyarországon kevés kiállítóhely büszkélkedhet el annyi háziállat-prepatárummal, mint ahány itt látható - jegyezte meg.

Az úgynevezett Varázskönyvben - amely egy érintőképernyős pult - elolvasható, mi volt a tanya őse, hogyan építették fel a tanyákat, kik éltek ott, hogyan történt az állatok ellátása. Ugyanitt fotóarchívum és gyerekek számára játékok is elérhetők.

A kiállításon felfedezhetjük az alföldi tanyavilág varázslatos természeti környezetét, ahol a jellemző állatfajok is bemutatkoznak. A preparátumok segítségével számos izgalmas élőlény, mint például a rétisas, őz, borz, kuvik, fogoly és vadkacsa, kel életre – sőt, néhányuk hangját is hallhatjuk, így még inkább magával ragad a természet csodái.

Olvasható Réthy Zsigmondnak, a Szabadkígyósi Tájvédelmi Körzet megalakítójának és vezetőjének, természettudományos muzeológusnak az életútja, és kialakítottak egy gyermekfoglalkoztató részt is a kiállítótérben. Két videósarokban természetfilmek tekinthetők meg a tanyavilág környezetében élő állatokról.

Bácsmegi Gábor, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum vezetője az MTI-nek adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a múzeum működtetését a szabadkígyósi önkormányzat végzi. Hozzátette, hogy a tervek között szerepel egy új bivalypreparátum kiállítása, továbbá a tárlat elemeinek frissítése és cseréje is, amennyiben arra igény mutatkozik.

Kosznáné Pule Ilona, Szabadkígyós polgármestere a megnyitó eseményen kifejtette, hogy egy új korszak vette kezdetét a község történetében, amely újabb értékes kincssel gazdagítja a települést. Ezen a napon felavatják a Lipicai sétányt is, amely fából készült, vegyszermentes anyagokból, és adományokból jött létre. Ez a sétány a Wenckheim-kastély melletti lipicai ménestől indulva vezeti a látogatókat a Svájceráj varázslatos világába.

Related posts