A magyarok leálltak az állampapírok vásárlásával.


Tavaly az év utolsó harmadában jelentős mértékben csökkent a lakossági állampapírok iránti érdeklődés, ami azt eredményezte, hogy az emberek a tervezett vásárlásokhoz képest százmilliárdokkal kevesebb állampapírt vásároltak. Ez az adat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) legfrissebb statisztikáin alapul, ahogyan azt az én pénzem.hu hírportál is beszámolt róla.

A lap információi szerint 2024-ben a tervezett összeghez képest 650 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírt vásároltak az emberek. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) már a decemberi sajtótájékoztatóján, amely a 2025-ös év finanszírozási terveiről szólt, elismerte, hogy a várakozásaik szerint a nettó lakossági finanszírozás csupán a GDP 1,7 százalékát fogja elérni, szemben a kitűzött 2 százalékos céllal.

Azt írják, hogy míg a 2024-es finanszírozási tervben az szerepelt, hogy 1932 milliárd forinttal nő majd a lakossági állampapírok állománya, a mostani adatok szerint mindössze 1280 milliárd forint volt az emelkedés. Ebből 94 milliárd forinttal az euró alapú állampapír állománya nőtt, a lakossági forint állampapíroké pedig 1185 milliárd forinttal lett több.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) legfrissebb adatai szerint a Prémium Magyar Állampapír állománya 2024. december végére 31,7 milliárd forinttal csökkent, így összesen 6961,0 milliárd forintra rúgott. Csak novemberhez képest ez egy hónap alatt 92 milliárd forintos visszaesést jelent. Ez azt mutatja, hogy már decemberben sokan döntöttek úgy, hogy visszaváltják ezt a típusú állampapírt.

Orbán Viktor nemrégiben örömhírt osztott meg, miszerint kifizetik az állampapírokhoz kapcsolódó kamatokat, vagyis a magyar állampolgárok visszakapják a saját pénzüket. A kormányinfón Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy ez különösen kedvező, mivel korábban Magyarország külföldi bankoknak volt kénytelen kamatokat fizetni. Most viszont 800 ezer magyar állampolgár részesülhetett a megvásárolt állampapírok utáni kamatból.

Az állampapír-tulajdonosok aktuális lehetőségeiről részletesen beszélgettünk Argyelán Józseffel, a Bankmonitor vezető elemzőjével készült podcastunkban. Hallgasd meg, hogy milyen stratégiákat javasol, és miként érdemes reagálni a jelenlegi piaci helyzetre!

Related posts