Hogyan segíthet a Vizet a tájba program és az öntözés a helyi vadvilág megóvásában? Az innovatív megoldások révén nemcsak a növényzet, hanem az ott élő állatfajok is új esélyt kapnak a fennmaradásra. A célzott vízgazdálkodás biztosítja, hogy a természeti

Zuberecz Tibor, Békés vármegye fővadásza a közelmúltban válaszolt megkeresésünkre, és megosztotta velünk, hogy meglepően kedvező helyzetet tapasztalnak a vadállomány tekintetében. A várakozásokkal ellentétben a veszteségek nem bizonyultak olyan drámainak, mint ahogyan azt előre jelezték. A júniusi hőség hatásai érezhetőek voltak az állatvilágban, hiszen a gidaszaporulat gyengébben alakult, de az elhullások száma még így is alacsonyabb maradt, mint amit a szakértők előre számítottak.
Zuberecz Tibor elmondása szerint a vadászatra jogosultak mindent elkövettek az állomány védelme érdekében, és ahol csak lehetett, vízutánpótlást biztosítottak. A "Vizet a tájba" program is hozzájárult ahhoz, hogy az állományok állapota a tavalyi évhez viszonyítva jelentősen javult.
A szakértő hangsúlyozta, hogy több csatorna került feltöltésre, és az öntözési rendszer is szélesebb körűvé és intenzívebbé vált. Megjegyezte, hogy ez jelentős mértékben segíthette a vadon élő állatok túlélését.
- Az utóbbi évek legjobb fácánszaporulatának örvendhetünk, ennek őszintén mondom, nem tudom a magyarázatát. Az már művészet, hogy nem száradt ki a tojásuk és hogy valahonnan pótolták a harmat nélküliséget. Valószínűleg a rovarvilágból tudták magukhoz venni a kellő folyadékot, hiszen a növényzetben is minimális volt a vízmennyiség. A nyúl pedig indikátorfaj: ha jó az év, akkor hamar fel tudnak szaporodni, ha nem, akkor viszont láthatóan gyengébb az állomány. Az első megfigyelések alapján az látszik, hogy valamivel a nyúlállományok állapota is jobb az előző évekhez képest, főleg Békés vármegye déli területein, ahol tavaly katasztrofálisan gyenge volt a szaporulat - mondta a fővadász.
A szakértő rámutatott, hogy a vízzel teli árkok mellett burjánzó harmatos fű rendkívül előnyös a nyulak számára, mivel ezáltal jelentősen megnövekedett a vízhez való hozzáférésük a korábbi évekhez viszonyítva.