A világban körülbelül kétpercenként fedeznek fel egy új leprás esetet.


Január utolsó vasárnapja a lepra elleni küzdelem világnapja. A bibliai idők betegségének vélt kór a mai napig jelen van az elmaradottabb országokban, kétpercenként történik ilyen diagnózis, minden 5. esetben gyerekről van szó. A Lepramisszió - Magyarország a nemzetközi szervezet tagjaként már fél évszázada folytat a betegség felszámolása érdekében munkát. Riskóné Fazekas Márta igazgató az Indexnek elmondta: ez idő alatt számos eredményt sikerült elérniük, annak ellenére, hogy a leprásokat a mai napig ugyanúgy kirekesztik a társadalomból, mint a középkorig Európában.

A Nemzetközi Lepramisszió 1874 óta működik, jelenleg 33 ország vesz részt a munkában, a kelet-európai régióból Magyarország egyedüliként már 1974 óta támogatja a betegség felszámolása érdekében tett erőfeszítéseket. Ez összhangban van az Egészségügyi Világszervezet (WHO) törekvésével, miszerint 2035-ig szeretnék elérni, hogy ne legyen több új eset, vagy ebből eredő mozgássérültség a korai kezelésnek köszönhetően, illetve megszűnjön a betegség miatti diszkrimináció.

Az emberiség egyik legősibb betegségéhez évezredes előítéletek társulnak, a lepra Európában a középkor végéig okozott járványos fertőzéseket, majd a 16. századtól fokozatosan kiszorult kontinensünkről. Ma már az emberek 95 százaléka immunis a betegséggel szemben, az elmaradott régiókban, a legnincstelenebbek körében, Kalkuttai Teréz anya szavai szerint a "negyedik világ nyomorultjainál" azonban még mindig felüti fejét a fertőzés.

A legfrissebb becslések alapján az elmúlt két évtizedben körülbelül 100 ezerrel csökkent a leprás esetek száma, azonban a helyzet még mindig aggasztó. Évente körülbelül 200 ezer új diagnózist állapítanak meg világszerte. A WHO adatai szerint ez azt jelenti, hogy naponta 700-800 embernél fedezik fel a betegséget, és sajnos közöttük minden ötödik érintett gyermek.

Riskóné Fazekas Márta, a Lepramisszió - Magyarország vezetője úgy véli, hogy rendkívül nehéz precízen meghatározni, hány ember érintett, mivel sokan tartanak a társadalmi kirekesztéstől. Ennek következtében sokan, amíg csak lehet, igyekeznek eltitkolni a betegség tüneteit.

Kínában egy fiatal nő sorsa drámai fordulatot vett, amikor a fertőzés következtében keze deformálódott, arca pedig eltorzult. Férje, a nehézségek láttán, szó nélkül elhagyta őt, és így a nő kisfiával együtt évekig bolyongott két tartomány között. Az utcákon koldult, hogy élelmet szerezzen maguknak, mígnem egy nap a Lepramisszió tagjai rátaláltak, és megkezdték a nő gyógyítását. A felépülés után a szervezetnél helyezkedett el, mivel négy különböző nyelvjárást beszél, így sokakhoz eljuttathatja a reményt és a támogatást, valamint lelki vigaszt nyújthat sorstársainak.

- mesélte az egyik látókörükbe került eset kapcsán. Azokban a térségekben, ahol a lepra még mindig gyakori jelenség, elterjedt nézet, hogy a betegek maguk vonzották be a betegséget, valamilyen rossz cselekedettel, amellyel magukra haragították az isteneket vagy a szellemeket. India jelenleg a legfertőzöttebb terület, hiszen itt találják az esetek 80 százalékát. Éppen ezért a magyar misszió is aktívan részt vesz a lepraszűrő és gyógyító programokban ezen a környéken. "A kotharai kórház igazgatója, akivel kapcsolatban állunk, nemrég számolt be arról, hogy önkéntes munkatársaikkal felvilágosító tevékenységet végeztek" – osztotta meg a magyar tagszervezet vezetője. Hozzátette, hogy ez a kezdeményezés hozzájárul ahhoz, hogy a betegek ne érezzék magukat stigmatizálva, így bátrabban kérhetnek segítséget, elkerülve ezzel a rokkantságot.

Két-három millió ember él olyan fogyatékossággal, amely e problémához köthető, pedig a korai stádiumban történő gyógyszeres kezelés sok esetben megakadályozhatná a betegség súlyosbodását. Bár ez egy régi betegség, egy abonyi lelet tanúsága szerint már 5700 évvel ezelőtt is okozott fertőzéseket. A TBC-hez hasonló baktériumot egy norvég orvos, Gerhard Hansen, csak 1873-ban izolált. Hazájában az 1800-as évek végéig a kór számos fertőzésért volt felelős, és egészen a második világháború végéig nem állt rendelkezésre hatékony gyógyszer a kezelésére.

Az első figyelmeztető jel, amely a betegség jelenlétére utalhat, általában egy külső folt. Ezt követően a fájdalomérzet fokozatosan csökken, és ebben a korai szakaszban, ha megfelelő kezelést kap, a probléma maradandó károsodás nélkül orvosolható. Azonban a fertőzés hosszú időn keresztül, akár kettő, de akár húsz évig is rejtőzhet a szervezetben. Jelenleg védőoltás nem áll rendelkezésre, de a Nemzetközi Lepramisszió aktívan végez kutatásokat az ilyen irányú megoldások kidolgozása érdekében.

Riskóné Fazekas Márta kiemelte, hogy a kórokozó elsősorban a higiéniai normák be nem tartása esetén fordul elő, ezért a fejlett országokban ez a betegség ritkán jelentkezik.

Egy figyelemre méltó példát nyújt Dél-Korea, ahol húsz évvel ezelőtt még leprás megbetegedések és leprakórházak léteztek. Azóta azonban a robbanásszerű gazdasági fejlődésnek köszönhetően sikerült ezeket a sötét fejezeteket maga mögött hagyniuk. Ezzel szemben olyan helyeken, ahol a mindennapi élet része a vízhiány, a tiszta ivóvíz biztosítása továbbra is komoly kihívást jelent. Kongóban például programunk révén több település számára biztosítottunk forrásvizet, amely azóta magyar kútként vált ismertté a helyiek körében. Korábban a lakosoknak órákat kellett gyalogolniuk ahhoz, hogy csillapíthassák szomjukat.

- fejtette ki a hazai szervezet vezetője. A céljuk, hogy támogassák a gyógyult leprabetegek szövetségét, lehetőséget biztosítva számukra, hogy megosszák helybéliekkel gyermekkori, házastársi és szülői tapasztalataikat, amikor a betegségük miatt kirekesztették őket. A kirekesztés ellen folytatott tájékoztató programba helyi lelkészeket is bevonnak. Riskóné Fazekas Márta hangsúlyozta, hogy a szűrések számos helyen nehézségekbe ütköznek; például az afrikai falvakban a törzsfőnök engedélye szükséges ahhoz, hogy a helyi orvosok vizsgálatokat végezzenek a lakosság körében.

Mianmarban a leprafertőzés következtében mozgássérült emberek rehabilitációját és missziós kórházak működését segítik elő, lehetőséget biztosítva a gyógyulásra és a társadalmi reintegrációra. Bangladesben pedig már négy éve aktívan támogatják háromszáz olyan gyermek iskoláztatását, akik szülei a betegség áldozataivá váltak, vagy akik maguk is a misszió által nyújtott terápiával gyógyultak fel. A magyarországi adakozók generózus hozzájárulása révén ezek a fiatalok új esélyt kapnak a jövőjük építésére.

A nyomor betegségét kell gyógyítani, a tanulással ebből a helyzetből emelkedhetnek ki

- Emelte ki, hozzátéve, hogy szerencsére számos inspiráló sikertörténet létezik. Egy indiai kisfiú, akit leprabetegsége miatt elzárt az édesanyja, felépülése után orvossá vált, és ma már ő maga segíti a helyi közösséget a gyógyításban. Volt olyan fiatal, aki a fertőzés ellen küzdött, és felnőttként középiskolai tanárként dolgozik, aktívan részt véve a felvilágosító programokban. Egy harmadik világbeli faluban pedig egy egyszerű varrógép közösségi felemelkedést hozott, hiszen az, aki ruhát tud készíteni vagy javítani, a közösség megbecsült tagjává válik - osztotta meg a munkájuk által elért sorsfordító eredményeket.

A lepra megszüntetése érdekében elengedhetetlen a mélyszegénység felszámolása és az egészséges életkörülmények megteremtése. Ezért missziónk nem csupán a betegség leküzdésére összpontosít, hanem a gyógyultak életének teljes átalakítására is. Továbbra is mellettük állunk, támogathatjuk őket a tanulásban és a munkába állásban, hiszen sokan közülük a szervezetünk munkatársaivá válnak, hozzájárulva ezzel közös céljaink eléréséhez.

- Ezzel a gondolatmenetét zárta le a Lepramisszió-Magyarország vezetője.

Related posts