A kormány eddig több mint 2500 embercsempészt szabadon engedett | 24.hu

Rétvári Bence államtitkár véleménye szerint a magyar adófizetők jelentős előnyökhöz jutnak ennek a megközelítésnek köszönhetően.
Lukács László György, a Jobbik politikusa, érdeklődött Pintér Sándor belügyminisztertől arról, hogy az új reintegrációs őrizeti rendszer bevezetése óta hány embercsempészt engedtek szabadon. A képviselő megemlítette, hogy 2024 nyaráig összesen 2290, míg 2025. január 14-ig 2434 elítélt szabadult fel.
A Jobbik álláspontja szerint káros az a gyakorlat, hogy a büntetés letöltése helyett elbocsátják az embercsempészeket a börtönökből. A képviselő ezért arra várt választ a minisztertől:
Rétvári Bence államtitkár azt válaszolta, hogy a magyar embercsempészek továbbra is rács mögött vannak, a szabályozás csak a külföldiekre vonatkozik, a reintegrációs őrizet nem jelenti a büntetés elengedését. Aki megszegi a reintegrációs őrizet szabályait, annak azonnal folytatódik a büntetés letöltése.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának statisztikái alapján a rendelet életbe lépése óta, 2025. június 19-ig, a kormány összesen 2503 külföldi embercsempészt engedett szabadon. Az államtitkár kijelentette, hogy ezeknek az elítélteknek a fogva tartása évente közel 18 milliárd forintba kerülne a magyar adófizetőknek. Az EU tagállamai eddig nem hajlandók átvenni még a saját állampolgáraikat sem, Brüsszel pedig nem biztosít pénzügyi támogatást a külföldi embercsempészek börtönben tartásának költségeire vagy új börtönök építésére.
Ezután nem lehet kérdéses, hogy mennyire képmutató elvárni, hogy a határokon elfogott külföldi embercsempészeket a magyar börtönökben tartsuk, ráadásul a hazai adófizetők pénzéből.
A költségeket növeli, hogy ők nem beszélnek magyarul, a különböző kultúrák miatt elhelyezésükről, étkezésükről is másképp kell gondoskodni. A magyar börtönök nem arra épültek, és nem is azt a célt szolgálják, hogy ilyen multikulturális közeg őrzését biztosítsák - tette hozzá. Rétvári Bence külön kitért a börtönbizniszre, szerinte Magyar György ügyvéd és társai évente több ezer kérelmet nyújtottak be a börtönzsúfoltságra hivatkozva, amit rendre meg is ítéltek Strasbourgban, amivel
évente több milliárd forinttal rövidítették meg a magyar államot. Az elmúlt időkben a külföldi rabok miatt egyre zsúfoltabbá váltak a börtönök, amire hivatkozva az Emberi Jogok Európai Bírósága milliárdos összegeket ítélhet meg a raboknak.
Rétvári Bence kifejezte felháborodását amiatt, hogy a külföldi embercsempészek tevékenysége következtében a magyar adófizetőknek dupla terhet kell viselniük. Eközben az Európai Bizottság hivatalos eljárást indított, arra hivatkozva, hogy az Orbán-kormány nem teljesíti az illegális bevándorlás elleni intézkedésekkel kapcsolatos kötelezettségeit. Az uniós előírások szerint minden tagállamnak hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókat kell bevezetnie az embercsempészet ellen.
Brüsszel álláspontja szerint a 2023 áprilisi kormányrendelet, amely a szabadságvesztést reintegrációs őrizetté alakította, ellentétes az uniós jogszabályokkal. E lépés komoly veszélyt jelent a migránsok csempészete ellen folytatott hatékony fellépésre, és aláássa a közös uniós erőfeszítéseket is. A rendelet nem biztosít elegendő garanciát a Magyarországon kívüli reintegrációs őrizet feltételeinek, ellenőrzésének és végrehajtásának vonatkozásában. Ráadásul nincs biztosíték arra, hogy az elengedett bűnözőkkel szemben hazájukban alkalmazni fogják a büntetést.