Az ősi magyar kutyafajta a kihalás szélére sodródott.

Ifjabb Bak Attila, a Debreceni Egyetem jogi szakos hallgatója, csupán néhány esztendő alatt a magyar kuvasz tenyésztés kiemelkedő alakjává vált, kutyái rendre nemzetközi versenyeken aratnak sikert. A fiatal tenyésztő egy különleges küldetést tűzött ki maga elé: hogy megmentse a kihalás fenyegette ősi magyar kutyafajtát, a kuvaszt.
A debreceni származású, ma már Bocskaikerben élő ifjabb Bak Attila 2019-ben kezdett el komolyabban foglalkozni a kuvasztenyésztéssel, azóta kutyái, Ajándék és Avar rendszeresen nyernek rangos hazai és nemzetközi versenyeket. "Kevés! Kis populációjú fajtáról beszélünk" - válaszolta Bak Attila arra a kérdésre, hány kuvasz él ma Magyarországon.
Az egyedszám folyamatosan csökken, a tartási költségek pedig sokakat elriasztanak: "Nagytestű kutya, sokan nem vállalják a tartását, egy tacskót például sokkal olcsóbb etetni".
Attila nem elégedett meg a megszokott tenyésztési praktikákkal. Rájött, hogy a magyar kuvaszok genetikai sokfélesége korlátozottá vált, ezért elhatározta, hogy felfedezőútra indul. Először a Vajdaságba, majd pedig Erdély festői tájaira látogatott el, hogy friss vért vigyen a fajtába.
Fedezd fel Erdély varázslatos tájait! Az esztenákon a kuvaszok még mindig betöltik eredeti szerepüket: hűségesen őrzik a nyájat, ahogy azt az Isten megálmodta.
A Hajdú-Bihar vármegyei hírportál beszámolója szerint egy fiatal tenyésztő olyan kutyákat keres, amelyek már részt vettek medveharcban.
Az erdélyi hegyi legelőkről származó példányok génjei meghozták a sikert: Ajándék és Avar, az onnan származó kutyák kölykei Európa-kupa és világkupa győzelmeket arattak. Ajándék, a fiatal tenyésztő szukája alig 9 hónaposan nyerte el a fajta legszebbje címet, a zágrábi kutya-világkiállításon is győzedelmeskedett, az ónodi kiállításon pedig minden fajta közül a legszebbnek választották. Testvére, Avar a hortobágyi seregszemlén a második legszebb magyar fajtájú kutya lett.
Attila véleménye szerint a tökéletes kuvasz titka a harmonikus egyensúly megtalálása.
Az egyik vélemény szerint az agaras fajtája a legjobb, míg a másik a kaukázusi kutyát dicséri. Úgy érzem, hogy a valóságban a kettő között található a tökéletes egyensúly.
- árulta el.
Az egyetemistát küldetésében nem a pénz motiválja: "Nekem az a célom, hogy juhászok mellé helyezzek ki kuvaszokat. Ajándékba adom, dolgozzanak, nézzük meg, beválnak-e".
Tenyészthetünk bármikor fehér, kuvasznak kinéző kutyát, de akkor elvész a történelmi fajtajelleg
- emeli ki a fiatal szakember, aki a jövőben kuvaszokra specializálódott küllembíróként kívánja folytatni pályafutását.