A bíróság megállította Csehország eddigi legnagyobb atomenergia-projektjét.

A brünni bíróság ideiglenes intézkedésként megakadályozta a cseh állam számára, hogy megállapodást kössön a dél-koreai KHNP-vel a Dukovany atomerőmű fejlesztéséről. Ez a lépés különösen figyelemre méltó, mivel a több mint 16 milliárd eurós projekt aláírása már csak órákra volt, ám a döntés az EDF francia energetikai vállalat által benyújtott kereset következményeként született.
A brünni kerületi bíróság ideiglenesen megtiltotta, hogy a cseh állam szerződést kössön a dél-koreai KHNP vállalattal a Dukovany atomerőmű két új blokkjának építéséről - írja az Infostart.
Az aláírásra szerdán került volna sor, de a bíróság előzetes intézkedést hozott, amely megakadályozta a folyamatot, miután a francia EDF keresetének helyt adott. A határozat értelmében, ha a megállapodás végül megvalósulna, az EDF véglegesen elveszítené a közbeszerzésre való lehetőséget, még abban az esetben is, ha később megnyerné a jogi vitát.
A 16 milliárd eurós beruházás lehetőséget adna a dél-koreai vállalatoknak, hogy első alkalommal lépjenek be a nemzetközi atomerőmű-piacra 2009 óta. Az EDF és az amerikai Westinghouse egyaránt vitatta az eredményt, de a versenyhivatal elvetette a kifogásaikat.
Lukás Vlcek, Csehország ipari és kereskedelmi minisztere, hangsúlyozta, hogy többször is meggyőződött róla: a dél-koreaiak ajánlata minden szempontból a legelőnyösebb. Ebből fakadóan elengedhetetlennek tartja a szerződés mielőbbi aláírását, mivel annak elhalasztása újabb költségeket generálhat.
A döntés következményeként az építkezés akár késlekedhet is, hiszen a projektet 2029-re időzítették, míg a tervezett első reaktor próbaüzeme 2036-ra esedékes. A térség legnagyobb munkaadójaként ismert Dukovany központi szerepet tölt be abban, hogy Csehország 2040-re az energiaigényének 68%-át atomenergiával elégítse ki.