A tudósok lenyűgöző felfedezést tettek a Mariana-árok mélyén, ahol több mint 7000 új fajra bukkantak. Ez a felfedezés nemcsak a biológia világát gazdagítja, hanem új kérdéseket is felvet a mélytengeri ökoszisztémák sokszínűségéről és alkalmazkodóképességé

A kutatók újabb izgalmas bizonyítékot fedeztek fel, amely azt mutatja, hogy az élet hihetetlen alkalmazkodóképességgel bír, még a legszélsőségesebb körülmények között is, mint például óriási nyomás alatt.
Kutatók ezrei új mikrobafajra bukkantak a világóceán legmélyebb zugában, a Mariana-árokban, ahogy azt az IFLScience is beszámolja. Ezek a különös mikroorganizmusok teljesen eltérnek mindentől, amit a felszínen találunk: rendkívüli módon alkalmazkodtak a szélsőséges körülményekhez, ahol a víz súlya miatt hatalmas nyomás van, a hőmérséklet zord és alacsony, a fény teljesen hiányzik, és a tápanyagok is meglehetősen szűkösek.
A felfedezéshez vezető projekt 2021-ben vette kezdetét, amikor kínai tudósok a Fentoucsö nevű búvárhajó segítségével merültek a Mariana-árok mélyére, összesen körülbelül 33 alkalommal. E merülések során több ezer üledék-, tengervíz- és egyéb mintát gyűjtöttek be, 6000 és 10900 méter közötti mélységekből. A Cell című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint a kutatók több mint 7000 különböző mikrobafajt azonosítottak, amelyek közül csaknem 90 százalékot eddig soha nem írtak le.
A szakemberek azonban nemcsak mikroszkopikus élőlényekre bukkantak: felfedeztek 662, páros lábú élőlényt, valamint egy olyan apró rákfélét, ami az árok szélei között közlekedik. Ezek a felfedezések rávilágítanak arra, miként élnek a gerinctelenek a mélyben. De megtalálták például a Pseudoliparis swireit is, ami a világ legmélyebben élő hala. A kutatók szerint olyan képességekkel rendelkezik, ami lehetővé teszi számára, hogy a mély felé ússzon, és kibírja a nagy nyomást.
Felfedték a Mariana-árok mélyéből származó rejtélyes hangok titkát.
A kutatás során megfigyelt mikrobák egy csoportja kisebb, de rendkívül hatékony genommal bír, amely lehetővé teszi számukra, hogy extrém nyomású környezetben is képesek legyenek fejlődni. Ezt a jellegzetességet a Mariana-árok mélyén domináló mikrobák esetében figyelték meg. Ezzel ellentétben más mikrobák nagyobb, rugalmasabb genomokkal rendelkeznek, amelyek segítik őket abban, hogy alkalmazkodjanak a változó környezeti feltételekhez, így biztosítva a túlélésüket.
A kutatók megállapítása szerint a mikrobák apró, rendkívül hatékony génjei más élőlények megmentésében is kulcsszerepet játszhatnak a Földön.