Magyarországon 588 milliárd forint értékű orosz vagyon került befagyasztásra.

A HVG értesülései szerint a NAV eddig húsz esetben fagyasztott be Magyarországon olyan vagyonelemeket, mint például bankszámlák, ingatlanok, ingóságok és üzleti részesedések, amelyek összefüggésbe hozhatók az Európai Unió Oroszország és Fehéroroszország ellen hozott szankcióival. Az uniós tiltólistán jelenleg körülbelül 2400 magánszemély és szervezet neve található, köztük Vlagyimir Putyin orosz elnök, valamint számos vezető politikus, oligarcha, állami propagandista, félkatonai szervezet, bank és sok orosz vállalat. Magyarország tehát húsz alkalommal reagált, amikor az érintett szereplők nyomaira bukkantak, és ennek következtében az adóhatóság beavatkozott.
Bár a szám nem túl nagy, az érték óriási: az invázió 2022-es megindításától idén március 12-éig nagyjából 588 milliárd forintot (körülbelül 1,5 milliárd eurót) tett ki a Magyarországon korlátozással érintett vagyon összege - írja a HVG. A NAV adatvédelmi okokból nem árulta el, kiknek a vagyonelemeiről van szó, de az értékből ki lehet következtetni, hogy szerepel a listán a Sberbank magyarországi vagyona, valamint azok a beszerzések is, amelyek a paksi atomerőmű vagy a hármas metró működtetéséhez szükségesek.
Ebből világosan kiderül, hogy a felsorolt tételek közül több felmentést kapott. A számok meglepőek: mindössze néhány milliárd forintnyi tulajdon maradt engedmények nélkül, míg 201 milliárd forint értékű vagyont teljesen mentesítettek, a fennmaradó több mint 380 milliárd forint esetében pedig a mentesítés mértéke nem pontosan meghatározható. "Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a zárolt összegek és ingatlanok végül részben vagy akár teljesen hozzáférhetővé váltak" – nyilatkozta Németh Csaba, a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda finanszírozási jogi csoportját vezető ügyvéd, a HVG-nek.