### 5 Esszenciális Vitamin, Amivel Átvészelheted a Telet A téli hónapok beköszöntével a napfényes órák száma csökken, és a hideg időjárás nemcsak a hangulatunkra, hanem az immunrendszerünkre is hatással van. Ahhoz, hogy energikusak maradjunk és elkerüljü


Kivételesen szeretnéd, ha ezen a télen nem robbannál le? Akkor mutatjuk, milyen vitaminokkal kell készülnöd az időszakra, hogy tutira átvészeld!

Ahogy a tél egyre közelebb ér, elengedhetetlen, hogy felkészüljünk a betegségekkel szemben. A C-vitamin remek kiindulópont, de ne felejtsd el, hogy ez csak az első lépés a védelmed megerősítésében. Érdemes ezt a vitamint beépítened a napi rutinodba, hiszen nemcsak az immunrendszeredet erősíti, hanem növeli az energiaszintedet és ragyogóbbá varázsolja a bőrödet is. Azonban télen más vitaminokra is szükséged lesz, hogy valóban felkészült lehess a hideg hónapokra.

A téli hónapok elengedhetetlen kísérője a D-vitamin, amelynek pótlása különösen fontos a csökkenő napfény miatt. Október és március között sokan tapasztalhatják ennek hiányát, ami nemcsak a közérzetünkre, hanem immunrendszerünkre is hatással van. A D-vitamin kulcsszerepet játszik az immunrendszer optimális működésében, segít megelőzni a légúti megbetegedéseket, és hozzájárul a csontok egészségéhez azáltal, hogy elősegíti a kálcium és foszfát felszívódását. Ezen túlmenően a bélflóra egészségének fenntartásában is fontos szerepet játszik. Felnőtteknek napi 1000 NE D-vitaminra van szükségük, amit tejtermékek, halak és tojás fogyasztásával is biztosíthatunk. Ne hagyjuk figyelmen kívül a D-vitamin jelentőségét, különösen a hideg hónapokban!

A B-vitamin minden fajtája fontos, de a B6 különösen az. Ez ugyanis központi szerepet játszik a T-limfociták termelésében. Ezek azok a védősejtek, melyek jeleket küldenek az immunrendszernek, ha a szervezetednek védelemre van szüksége. Ha rád is jellemző a téli hónapokban a rossz kedv, megnövekedett fáradékonyság és alacsony energiaszint, esetleg úgy en bloc a szezonális depresszió, akkor szintén jól jöhet a B6-vitamin, hiszen az agy hangulatért felelős neurotranszmittereire is hatással van. A vitamint csirkében, tofuban, halakban, banánban és hüvelyesekben is megtalálod.

A kutatások szerint a C-vitaminnal párosított cink rendkívül hatékonyan segíthet megelőzni az orrfolyást, de ez csupán az ásványi anyag számtalan jótékony hatása közül az egyik. A téli hónapokban sokan küzdenek az alvás minőségével és mennyiségével, ám a cink ebben is kiváló támogató lehet. Fontos azonban, hogy ne szedd hosszú távon étrendkiegészítő formájában, mert ez emésztési zavarokat okozhat. Jobb választás, ha természetes forrásokból, mint például húsok, halak és kagylók révén juttatod be a szervezetedbe.

Az omega zsírsavak a hidratált bőr és annak védőfunkciójának elengedhetetlen társai. Ha rendszeresen fogyasztod őket, sokkal kevésbé fogja megviselni bőrödet a folyamatos hőmérséklet-változás, mint például a melegből a hidegbe való átmenet. Ezen kívül gyulladáscsökkentő hatásuk révén segítenek a hideg időjárás miatt megmerevedett ízületek enyhítésében, és védelmet nyújtanak a szívnek is. Ha D-vitaminnal együtt alkalmazod, hozzájárulsz az agy szerotoninszintjének stabilizálásához, ami különösen fontos a téli hónapok során megjelenő rosszkedv mérséklésében.

A vas kulcsszerepet játszik a hemoglobinfelépítésben, amely a vörös vérsejtek alapvető összetevője. Ez a fontos fehérje oxigént szállít a test minden részébe, miközben energiát nyer a táplálékból. Ha vashiányban szenvedsz, valószínű, hogy folyamatos fáradtságot és hidegérzetet tapasztalsz. A férfiak számára az ajánlott napi vasbevitel körülbelül 8,7 mg, míg a menstruáló nőknek ez az érték 14,8 mg-ra nő. A vaspótlás során a C-vitamin is nagy segítséget nyújt, mivel elősegíti a vas hatékony felszívódását – elegendő, ha a vastablettát egy pohár friss narancslével fogyasztod el.

Related posts